kockazereknizky kockazereknizky komentáře u knih

Březový háj Březový háj Lukáš Zárybnický

Díky čtenářské komunitě na instagramu jsem si pořídila knihu Březový háj od začínajícího autora Lukáše Zárybnického.

Během pár hodin čtení jsem s postavami prožila přípravy a bitvu u Sedanu. Život vojáků, kteří čekají, až přijde čas nastoupit do boje; jejich obavy, vzpomínky na rodinu a kamarády z dětství; potýkání se s abstitenčními přiznaky a nakonec bludy po požití pervitinu; zvažování smyslu války; zamyšlení se nad různými lidskými charaktery a tím, jak je ovlivňují jejich vlastní zkušenosti a všudypřítomná propaganda...
Tak nejen o těchto tématech k nám autor promlouvá skrze hlavního hrdinu Ericha. Líčení války autor prokládá uklidňujícími popisy lesa a březového háje, který, jak i název napovídá, má pro Ericha fatální význam.

Z Březového háje mám, i napříč době, ve které se odehrává, velmi pozitivní dojem. Kniha je z mého pohledu kvalitně napsaná, téma zpracovává přístupným způsobem, spoustu myšlenek nebo pasáží mě donutilo k zamyšlení, autor nám zprostředkovává jak témata z historie, tak z psychologie či religionistiky.

Doufám, že Lukáš Zárybnický chystá další knihu a moc ráda si ji přečtu .

25.08.2023 5 z 5

Porcelánový baron Porcelánový baron Luděk Jaša

Nádherná publikace s množstvím informací a dobových fotografií. Děkuji autorovi za tak pečlivé zpracování tématu. Pocházím kousek od Bítova, takže knihu hned přivezu také ukázat rodičům a prarodičům.
Moc děkuji!

13.10.2023 5 z 5

Zvířata v Hitlerově říši Zvířata v Hitlerově říši Jan Mohnhaupt

Celý članek s kvízovými otázkami zde: https://www.kockazereknizky.cz/l/jan-mohnhaupt-zvirata-v-hitlerove-risi/ nebo na
Instagramu: @kocka_zere_knizky

Kniha, která je velmi čtivá, ale nečte se vůbec lehce.

Autor, uznávaný německý novinář Jan Mohnhaupt, nám na příkladech, jak fašistický režim vnímal různé druhy zvířat, dokresluje období vlády Adolfa Hitlera a jeho nejbližších.

Kniha Zvířata v Hitlerově říši je rozdělená na 6 kapitol, ve kterých se dočítáme nejen o osudech psů, prasat, hmyzu, kočkovitých šelem, jelenů a koní. Autor nám přibližuje dění v německých domácnostech, školách i na frontě a především zdůrazňuje, že ačkoli fašisté prezentovali svou "lidskou" tvář na příkladu jejich údajně vzorného, ochráncovského a láskyplného chování k zvířatům, nebylo tomu tak. Zvířata jim sloužila k válečným účelům a dětem ve školách zase skrze názory na různé druhy zvířat podprahově předávali rasovou ideologii.

27.08.2023 5 z 5