Žolinka, Kanovník

Žolinka, Kanovník https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231172/mid_zolinka-kanovnik-1B2-231172.jpg 4 5 2

Z farských historek série

Tři příběhy - Žolinka, Kanovník a Tři kříže - ze života kněží. V prvním je venkovský farář donucen po mrtvici omezit svou každodenní činnost a kompenzuje si ztrázu všech zájmů péčí o psa. Kanovník je příběhem faráře, spíše okolnostmi dohnaného k budování kariéry. Poslední, krátká povídka se věnuje tématu člověka, který díky své pracovitosti postupně ztratí smysl pro normální život.... celý text

vlasta88
11.01.2023

V životě jsem necítila takovou nenávist ke zvířeti jako při čtení Žolinky. Jestli něco Baarova díla umí, pak je to vyvolání silných emocí.

ZaS
25.09.2022 4 z 5

Dvě rozsáhlejší, titulní povídky mají jako společný prvek změnu v životním rytmu faráře. V prvním případě vyvolaném nemocí, ve druhém pak snahou o kariérní růst, nemocí zakončeném.
Kniha je doplněna kratší povídkou Tři kříže, která sice nepatří k nejlepším Baarovým pracem, ale týká se tématu stále aktuálního - workoholismu.
Jak už ale u Baara bývá zvykem, všechny příběhy mají více vrsetv a pronikají do nich další motivy. Z mého pohledu asi nejzajímavější je v "Žolince" dilema mezi láskou k bližním, kterou by měl mít farář už z principu jaksi "v popisu práce" a namísto toho staví na první místo psa. I toto téma je pro dnešní svět aktuální; dokonce aktuálnější než v době vzniku Baarovy povídky. Psů, kteří se mají lépe než mnozí lidé je bohužel stále víc a víc.

Jindřich Šimon Baar
česká, 1869 - 1925