Žár

Žár https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398449/bmid_zar-sd4-398449.jpg 3 102 102

Každý rok se ve finské Heinole odehrává světový šampionát v saunování. Letos na něj přijeli i dva hrdinové tohoto románu, kteří působí jako vzájemné protiklady. Subtilní šedesátiletý Igor Azarov (158 cm, 56 kg), bývalý ruský voják (sloužil jako člen posádky v ponorce), je ztělesnění askety. Padesátiletý Niko Tanner, finská pornohvězda, naopak zosobňuje všemožné extrémy a excesy, ale i posedlost profesionální kvalitou. Tenhle blonďatý obr se na závod nepřipravuje, žije ze dne na den bujarými večírky a alkoholovými dýchánky, přesto mistrovství v saunování poslední roky vyhrává s přehledem. Igor je posedlý myšlenkou, že po třech letech, kdy se umístil jako druhý, tentokrát Nika porazí. Oba rivalové se utkají v aréně zahřáté na 110° Celsia, před zraky hlučného, téměř dvoutisícového publika a rozhodčích. Vše je připraveno, fraška může začít.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Paseka

Chaleur , 2017

Jana_Z
14.04.2019 4 z 5

Přečteno za jedno dopoledne. Dobře napsané, trochu zvláštní, lidské.

grillica
22.02.2019 4 z 5

Po dočtení mám trochu protichůdné pocity; bylo to bleskurychlé, rozpálené, vtipné, sprosté, absurdní, groteskní a tak severský divné! Jednu hvězdičku odebírám za tolik pornografie, ale jinak jsem se královsky bavila. Rychlovka na jedno odpoledne (a už jsme zase u porna!).

Limonadovyjoe
20.02.2019 2 z 5

Teda, dočíst tuhle útlou knihu je stejný nadlidský výkon jako vydržet v sauně o 100 stupních. Kniha, která by svým obsahem mohla být i poloviční. Není zde humor ani napětí, ani láska. I když se to jmenuje žár, je to dost vlažný příběh. Za mě velké zklamání. Bod navíc pro grafickou úpravu, to paseka zvládá bravurně.

Pozde
14.02.2019 4 z 5

"Alexandra ve svých sedmatřiceti letech věřila na příležitosti a zanedbávala naději."
"Pravidlo číslo tři: Převzít odpovědnost za svoje chyby. Pravidlo číslo čtyři: Nečekat odpuštění."
Zvláštní groteska o úplně pitomé a zbytečné soutěži, na pozadí které ale vynikne touha a potřeba lásky, víry a naděje.

Neverdin
11.02.2019 2 z 5

Bohuzel pro me zklamani. Jsem na tom hodne podobne jako laepus: ocekavani, obalka, teseni se na finsky humor, saunovani dvou zajimavych postav nakonec: moudra, podivna odtazita atmosfera, porno, zvlastni “nic”, porno, snaha za kazdou cenu nejak sokovat (a nebo to ma byt vtipne), porno, saunovani, vodka, smrt. Nejak nevim. Docetla jsem jen proto ze to neni dlouhe a ze jsem porad doufala. Marne.

laepus
11.02.2019 2 z 5

Je mi líto, ale fakt nemůžu jít výš. Možná je to přílišnými očekáváními, které ve mně vyvolala obálka (krásná ilustrace) a obsah knihy (šampionát v saunování), k tomu doufání ve finský humor, který se ale vzhledem ke švýcarskému autorovi nedostavil. Jinými slovy, málo vtipu, hodně porna. Prostě se ta kniha tak nějak čte a pak prostě přestane, aniž se vlastně něco stane. Když nad tím tak uvažuju, tak jestli vůbec ty dvě nejsou přehnané... Ale asi ne, nějaké zajímavé myšlenky se tam přece jen objeví (jedna hvězda) a aspoň si zaplácnu ve výzvě kategorii "zaujala mě obálka" (druhá hvězda).

Deniska147
07.02.2019 5 z 5