Vydatá proti svojej vôli

Vydatá proti svojej vôli https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31733/mid_vydata-proti-svojej-v-li-7IB-31733.jpg 4 162 41

Leilu prinútili rodičia vydať sa vo veku 21 rokov za muža, ktorého predtým nikdy nevidela ani o ňom nepočula. V arabských krajinách, najmä na vidieku, je takýto postup bežný, no pre Európu 21. storočia len ťažko predstaviteľný. Oveľa šokujúcejšie vyznieva preto fakt, že sobáš z donútenia sa odohral v krajine, ktorú celý západný svet považuje za modernú a slobodnú – vo Francúzsku. Leily sa nikto nepýtal, či sa chce vydať za muža, ktorý je od nej o pätnásť rokov starší. Prinútili ju podriadiť sa vôli tyranského otca a nakoniec aj mužovi, ktorého nemilovala a ktorý ju bil stále častejšie a brutálnejšie. Až po jej treťom pokuse o samovraždu rodičia pochopili, aké peklo prežíva vo vynútenom vzťahu a pomohli jej dostať sa z neho. Trvalo niekoľko rokov, kým sa odhodlala odhaliť svoje utrpenie, upozorniť verejnosť na to, čo sa deje, a pomôcť tak ostatným dievčatám, ktoré sú obeťou tohto barbarstva v mnohých krajinách sveta, západné krajiny nevynímajúc.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (SK)

Leila: Mariée de force , 2004

melien
16.05.2018 3 z 5

Mám s knihy velmi rozporuplné pocity, na jednu stranu mi přišel příběh neuvěřitelný, na druhou stranu mě příběh velice zasáhl, těžko pochopit co vše a jak to mohou ty ženy vydržet, pro víru v rodinu. Kniha se ale jinak četla dobře.

Veve131
01.04.2018

Kniha se mi líbila a přečetla jsem ji za pár dní. Někdy se mi to zdálo trochu přehnané. Přesto doporučuji k přečtení.

tabaluga
06.03.2018 4 z 5

Kniha se četla jedním dechem a nejsem schopná posoudit, jestli to v muslimskem světě tak chodí. Ale vesměs mi bylo dívky líto, protože pro mne je tento život nepředstavitelný...

Jája92
27.01.2018 3 z 5

Zajímavá kniha, u které se mi však nechtělo věřit, že se opravdu stala. Přečetla jsem na toto téma již mnoho knih, ale tahle byla zatím nejneuvěřitelnější.

alnahu
26.01.2018 4 z 5

Příběh maghrebské dívky Lajly ,žijící se svou muslimskou rodinou ve Francii je v podstatě velmi smutný. Nedivím se Lajle ,že se chtěla žít jinak a odtrhnout se od tradic, když žila v jiné zemi. Lajla měla velmi těžký život narodila se v této rodině jako první a po ní ještě jedenáct bratrů o které se musela starat a posluhovat jim. Pokud tak neučinila čekal ji výprask, její otec ji opravdu nešetřil a mlátil ji denně hlava nehlava, nedivím se ,že se chtěla již ve svých třinácti letech zabít. V jejích 21 letech ji rodina vybrala muže o patnáct let staršího- Maročana, kterého nikdy neviděla a tím jí rodina připraví další životní peklo . Opět zase ukázka jak jiný je muslimský svět.

megan35
13.06.2017 4 z 5

Jedna z mnoha knih na toto téma,člověk z našich poměrů to asi těžko pochopí...četlo se to samo,ale jako ženská,jsem u toho skřípala vzteky zuby..

cori
18.02.2017 3 z 5

Lajla mi nebyla moc sympatická: její nesmyslné protesty, vyhladovění se, záchvaty zuřivosti a hlavně mlčení, když jí někdo chtěl pomoc. Kniha poukazuje na problém zinscenovaných sňatků muslimských muž z Afriky, kteří se ožení s Evropankami nebo muslimkami s občanstvím EU, aby legálně získali také občanství a pak se tady jimi a sociálkou nechali živit.

Annabelka
31.01.2017 5 z 5

Mám ráda knihy s tímto tématem.Velmi čtivá,četla jsem jedním dechem.Velmi doporučuji

Deena_
27.07.2016 5 z 5

Poprvé jsem četla knihu s toutu tematikou a můžu říct že mě opravdu mrazilo. Jestli to takhle opravdu ve věšině rodin chodí tak lituju ty mladé holky.

jajcak
07.03.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, nicméně některé popisované skutečnosti se zdají být dost nepravděpodobné, konkrétně členy rodiny a jejich chování upravovala autorka, aby vypadali lépe, než jací evidentně byli, což knize dost uškodilo.

Jirinamac
15.02.2016 5 z 5

Hrozný život narodit se v muslimské rodině, kde si nejsou partneři rovni a muži jsou pro své děti tyrani i v civilizované Evropě

Urbana
06.08.2015 4 z 5

Mám již přečteno hodně knih s touto tématikou, kniha se mně líbila, dobře četla, ale nebylo to jedním dechem, jako třeba kniha Tisíce planoucích sluncí.

daninnka
18.04.2015 5 z 5

Po dlouhé době zase jedna čtivá a poutavá knížka. Přesto,že jsem o arabských ženách četla už hodně, musím říct,že je tahle knížka originál. Přelouskala jsem ji za 2 dny.

Johanita
18.01.2015 5 z 5

Pěkná knížka se smutným obsahem, přišla mi psaná trochu zmatečně, závěr mě překvapil. Ve vyprávění je velká dávka hořkosti a tolik bolesti a marnosti, celkově z něj mám hodně negativní emoce, jen tak na tenhle titul nezapomenu. Knih s touhle tematikou je poměrně dost a přesto mám pocit, že nikdy neomrzí. Náhled do středověku v moderní Francii je opravdu šokující.

cleopatra11
04.11.2014 4 z 5

Velmi pěkná kniha, dobře napsaná...

dibakova
26.08.2014 5 z 5

Knížku doporučuji dobře se čte během dvou dnu jsem přečetla

valentýna
03.02.2014

Silný příběh ač není podaný zrovna "vzrušující" formou, ale o to víc se mi syrové vyprávění líbilo. Zajímavé a odlišné od knih z tímto tématem je to, že šlo o druhou generaci marocké rodiny, žijící dlouhou dobu ve Francii, tedy o dívku, která se sice ve Francii narodila, ale byla vychována podle marockých zákonů a muslimských zásad. Francouzské děti ji nechápali, nesměla si s nimi hrát ani chodit bez bratrů sama ven. Narodila se v mnohačetné rodině, kde však byla jedinou dívkou, která je touto kulturou považována za bezcennou, a tak od malička nepoznala nic jiného kromě dřiny s domácími pracemi a péči o sourozence - bratry, proto se nedivím, že se zoufale snažila o lásku svého otce, aniž si v dětském věku uvědomovala sebezničující následky. Místy mě přímo mluvila z duše, například když polemizovala o tom zda je správné, aby se dívky ve Francii zahalovaly a nosily šátky. Já si myslím, že pokud někdo chce žít v jiné zemi, měl by se její kultuře a zákonům přizpůsobit, a že tedy není správné ve Francii se zahalovat, pokud já jedu do muslimské země musím se také podřídit, přizpůsobit a zahalit se, ač to není v mé kultuře přirozené.... Tato druhá generace vlastně neví kam patří, což můžeme dost často číst v novinách, zapalují celé čtvrti, ničí majetek, žijí na pokraji společnosti, která je sice přijala, ale nechápe a oni se neumí díky výchově zařadit.....

evasamankova
25.04.2013 2 z 5

Knih s touto tématikou se už vyskytuje poměrně velké množství. Pár jsem jich přečetla, ale zrovna tato se mi líbila méně. Především mi neseděl moc styl vyprávění. Byl v tom trochu chaos. Těžký životní osud, který mě však bohužel nepohltil.

RADOST
06.11.2012 4 z 5

Lhát, předstírat, mlčet, poslouchat, podrobit se, celý život skládat účty mužům, rodině, čtvrti z každého sebemenšího činu či gesta, taková budoucnost pro mě byla nesnesitelná. (cit. str. 227)Ano, nesnesitelný život; snaha změnit ho je naprosto pochopitelná. Nechápu ale ten neefektivní sebezničující způsob, jaký ta žena volila. Jakoby nechtěla prioritně únik a změnu, ale chtěla jen pochopení a lásku rodiny. Ušetřila by si mnohá utrpení, kdyby už své první úniky a revolty řešila s rozmyslem, racionálně. Zatvrzelou mlčenlivostí a tajením skutečného života ve své komunitě, nekomunikováním s těmi, kdo byli schopni pomoci, si velmi škodila. Snad tato kniha pomůže dalším ženám v její situaci. Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout do života maghrebských rodin ve Francii. Obraz hysterie, ponížení, nepochopitelných zvyků. Středověk v současných podmínkách.

petrak
19.07.2012 5 z 5

Kniha se mi dobře četla, měla jsem ji přečtenou během dvou dnů...silný příběh :-/

Francie domácí násilí muslimské ženy přistěhovalci, imigranti domluvené manželství

Autorovy knížky

2005  78%Vydatá proti svojej vôli

Kniha Vydatá proti svojej vôli je v