Vinnetou

Charlie je zhruba 30-ti letý muž který se vydává na západ aby tam poznal nové kraje, lidi a mravy. Vydává se na Západ kde spolu s trojlístkem (Sam Hawkenz, Will Parker a Dick Stone) zažívá mnohá dobrodružství jako např.lov medvědů, bizonů, chytání mustangů a nebo souboje na život a na smrt. Charlie (teď již Old Shatterhand) se dokonce stane pokrevním bratrem Vinnetouem. A společně zažívají mnohá dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40901/vinnetou-11x-40901.jpg 4.6773

Vinnetou (1.)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Albatros (ČR)

Winnetou (1878)

Kniha Vinnetou

MilanB

Old Shatterhand bol vlastne prvý Chuck Norris, ktorý mal s Vinnetuom velmi, velmi blízky vzťah.

I napriek tomu dávam 4 stars, kniha ma bavila, mala spád, opis postáv a prostredia bol akurát, stacil na vytvorenie predstavy a zároveň neunudil k smrti.

Kniha ideal na leto

Motorhead

Vyrástol som s Mayovkami, Verneovkami, s Troma pátračmi. Počas detstva som Vinetoua I, II, III čítal hádam raz ročne. Bol som pravým zálesákom, rozhodol som sa, že keď budem veľký, určite pôjdem na prériu, že nevyhnutne musím za apačmi, a že súrne potrebujem medveďobijku.
No a nevidel som, že kladné postavy majú zásadne nemecký pôvod, že černosi sú poloretardi vyjadrujúci sa akousi angličtinou bez gramatiky, hoci v nej vyrástli a iný jazyk nepoužívajú, že Indiáni sú dobrí, féroví, statoční - ak robia to, čo sa Old Shatterhandovi a jeho kamošom hodí; inak sú falošní, zákerní a blbí. Že Petrolejový princ končí slaboduchým rasistickým vtipom...a ďalšie more vecí, ktoré by bolo nenapísať, alebo napísať inak. A že vzťah Oldu s jeho červeným bratom nemal svoju Skrotenú horu, čo by normálne človek predpokladal. Aspoň občasný kopček.
No i tak - štyri hviezdičky. Za krásne zálesácke detstvo.

Richie1
27.12.2018

Vinnetou je má nejčtenější kniha. V dětství patřil Vinnetou k mým nejoblíběnějším dobrodružným románům, které jsem opakovaně četl - mám třídílné zpracování s krásnými obrázky od Buriana, už velmi ohmatané, místy potrhané a slepované. Ale stále se k této klasice vracím, neboť v příběhu nejde jen o dobrodružství, ale také o krásné poselství o přátelství, spravedlnosti, čestnosti, poctivosti ... A tak podobně jako Foglar ve svých příbězích z naší vlasti, tak i May v jeho dobrodružných příbězích z Divokého západu i z celého světa výborně formoval duše svých dětských čtenářů. Pokrevní bratr Vinnetoua - Old Shatterhand - byl můj skvělý dětský hrdina a v mnohém jím zůstal dodnes. Později jsem přečetl všechny mayovky - ale trojdílný Vinnetou byl první, nepřekonatelný. 100%
26.12.2018 - přečteno poosmé.

Karča.K
05.11.2018

Marně jsem čekala na intimní "interracial" sblížení mezi dvěma hlavními hrdiny, ale to sexuální pnutí mezi nimi z knížky přímo čiší. Také jsem byla zvědavá, jak by si na Divokém západě vedl strakonický dudák se svým věrným nástrojem (myšleny samozřejmě dudy), či zda by zatuchlé stany (myšlena obydlí) indiánů Dorotka vysmejčila svým smetákem (myšleno koště).

KURACHJO2018
14.08.2018

Vinnetou byl vždy mým indiánem č.1. Stejně tak Apači nejoblíbenějším kmenem. A protože jsem knihu četl dříve, než mé oči spatřily film, nikdy v mých myšlenkách Vinnetou nefiguruje jako herec Brice. Můj Vinnetou byl více Indián, více udatný a více oddaný všem svým blízkým. První díl řadím k nejhezčím literárním zážitkům ve svém životě...

MortRainey
23.07.2018

Asi bohužel, ale přečteno až po prvním, a pak několikátém, shlédnutí slavné filmové verze, takže jsem jako dětský čtenář byl o celkový dojem z knihy ochuzenější. I tak však nutno podotknout, že Karl May byl prostě frajer a klobouk dolů před jeho fantazií!:-)

Pavelpi
13.07.2018

Takže po mnoha letech jsem se zase dal do Vinnetoua od prvního dílu.Samozřejmě,že to čtu jinak,než když jsem byl kluk.Ale stejně mě to zase vzalo.A do toho obrázky od Buriana.A znova se mi to všechno vrací...

Turmee
10.07.2018

Skoro nadpřirozeně úžasný Šárlí zvládá všechny situace levou zadní.
Oceňuju příjemně barvitý popis prérií, života indiánů, vztahů mezi kmeny a bílými i svižný spád a napínavé zápletky. Určitě musím sehnat druhý díl.