Indiánské léto

Nejslavnější indiánský příběh o přátelství, čestnosti a odvaze náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda se u nás stal legendou. Příběh vyjde ve třech svazcích v nezkrácené podobě, v nichž naleznete skvělé ilustrace mistra Zdeňka Buriana. Není mnoho knižních titulů, na které by kluci tak vzpomínali, jako na knižního Vinnetoua před šedesáti roky. Věřte, že ty knihy jsou živé dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/969/indianske-leto-969.jpg 4.6779

Vinnetou 1.

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno · Návrat

Kniha Indiánské léto

jprst
včera

Knihy Karla Maye pro mě představují četbu mého dětství, takže mé hodnocení je zcela jistě tím ovlivněno. Ale v té době byl Vinnetou jedním z našich hrdinů a vzorů.

Taralcielle

Klasika literatury. Pro mě jednička je nejlepší ze všech dílů. Úžasný příběh z divokého západu, plný dobrodružství, setkání s Indiány, vypráví o přátelství mezi bělochem z Německa a Indiánem, který zdaleka předběhl svou dobu. Autorova fantazie je nekonečná! Popisy krajiny do nejmenších detailů, popisy postav... všechno to mi bralo dech. Nejraději mám pasáž, kdy Vinnetou učí Old Shatterhanda, dává mu tzv. vysokou školu zálesáků :)

PapayaD

Vinnetou, asi není moc co napsat. Je to klasika, která neomrzí. Podle mě nejlepší díl.

MilanB

Old Shatterhand bol vlastne prvý Chuck Norris, ktorý mal s Vinnetuom velmi, velmi blízky vzťah.

I napriek tomu dávam 4 stars, kniha ma bavila, mala spád, opis postáv a prostredia bol akurát, stacil na vytvorenie predstavy a zároveň neunudil k smrti.

Kniha ideal na leto

Motorhead

Vyrástol som s Mayovkami, Verneovkami, s Troma pátračmi. Počas detstva som Vinetoua I, II, III čítal hádam raz ročne. Bol som pravým zálesákom, rozhodol som sa, že keď budem veľký, určite pôjdem na prériu, že nevyhnutne musím za apačmi, a že súrne potrebujem medveďobijku.
No a nevidel som, že kladné postavy majú zásadne nemecký pôvod, že černosi sú poloretardi vyjadrujúci sa akousi angličtinou bez gramatiky, hoci v nej vyrástli a iný jazyk nepoužívajú, že Indiáni sú dobrí, féroví, statoční - ak robia to, čo sa Old Shatterhandovi a jeho kamošom hodí; inak sú falošní, zákerní a blbí. Že Petrolejový princ končí slaboduchým rasistickým vtipom...a ďalšie more vecí, ktoré by bolo nenapísať, alebo napísať inak. A že vzťah Oldu s jeho červeným bratom nemal svoju Skrotenú horu, čo by normálne človek predpokladal. Aspoň občasný kopček.
No i tak - štyri hviezdičky. Za krásne zálesácke detstvo.

Richie1
27.12.2018

Vinnetou je má nejčtenější kniha. V dětství patřil Vinnetou k mým nejoblíběnějším dobrodružným románům, které jsem opakovaně četl - mám třídílné zpracování s krásnými obrázky od Buriana, už velmi ohmatané, místy potrhané a slepované. Ale stále se k této klasice vracím, neboť v příběhu nejde jen o dobrodružství, ale také o krásné poselství o přátelství, spravedlnosti, čestnosti, poctivosti ... A tak podobně jako Foglar ve svých příbězích z naší vlasti, tak i May v jeho dobrodružných příbězích z Divokého západu i z celého světa výborně formoval duše svých dětských čtenářů. Pokrevní bratr Vinnetoua - Old Shatterhand - byl můj skvělý dětský hrdina a v mnohém jím zůstal dodnes. Později jsem přečetl všechny mayovky - ale trojdílný Vinnetou byl první, nepřekonatelný. 100%
26.12.2018 - přečteno poosmé.

Karča.K
05.11.2018

Marně jsem čekala na intimní "interracial" sblížení mezi dvěma hlavními hrdiny, ale to sexuální pnutí mezi nimi z knížky přímo čiší. Také jsem byla zvědavá, jak by si na Divokém západě vedl strakonický dudák se svým věrným nástrojem (myšleny samozřejmě dudy), či zda by zatuchlé stany (myšlena obydlí) indiánů Dorotka vysmejčila svým smetákem (myšleno koště).

KURACHJO2018
14.08.2018

Vinnetou byl vždy mým indiánem č.1. Stejně tak Apači nejoblíbenějším kmenem. A protože jsem knihu četl dříve, než mé oči spatřily film, nikdy v mých myšlenkách Vinnetou nefiguruje jako herec Brice. Můj Vinnetou byl více Indián, více udatný a více oddaný všem svým blízkým. První díl řadím k nejhezčím literárním zážitkům ve svém životě...