Uctievači hviezd

Po stopách stratených peruánskych ríš - kniha o ich kultúre a ich spôsobe života, ako aj zachovaným prejavom ich duchovného života - fotografie a výtvarná výzdoba umocňujú čitateľský zážitok

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93507/uctievaci-hviezd-93507.jpg 4.623
Literatura faktu, Literatura česká, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Tatran (Bratislava)

Kniha Uctievači hviezd

Lessana
12.10.2018

Dosť som sa na knihu tešila. Nalákal ma podtitul "Po stopách stratených peruánskych ríš". Nazca ma fascinuje už roky, a tak som myslela, že ma okúzli i táto kniha a priblíži mi aj iné veľdiela dávnych civilizácií. Avšak - aké veľké sklamanie! Autorov konštatujúci štýl, konštatujúci, žiaľ, poväčšine úplné hlúposti nemôžem jednoducho prijať. Rovnako ako jeho "dedukcie", vývody pre hlupákov. Akoby si robil z čitateľov dobrý deň. Popisovať na x stranách domnienky o písme vtedajších ľudí vyrývanom do fazuliek a naproti tomu ich dokonalé stavby (z obrovských blokov kameňa, siahodlhé akvadukty, pyramídy...) či výtvory (geoglyfy s odchýlkou do 5 cm!, nádherne zdobenú keramiku, precízne utkané a vyšívané gobelíny a šaty, dokonalé výrobky zo zlata, kresby operácií tela na kameňoch...), z ktorých mnohé nie je schopné ľudstvo vyprodukovať dnes (!), odbaviť niekoľkými suchými vetami?! Pokladám to za nehorázne. Viac priestoru autor venoval utvrdeniu čitateľov v tom, že šlo o civilizácie, ktoré sa živili korienkami, kukuricou, fazuľou a zemiakmi, no akosi si (možno) sám neuvedomil, že popri ich veľdielach ide o obrovský nepomer a že čosi tu nesedí... Jedna hviezdička v mojom hodnotení je teda za fotografie a ilustrácie v knihe a druhá za popisy dokonalých výtvorov našich predkov, ktoré nemajú obdobu.

venora
08.04.2017

velmi čtivá kniha o předincké historii a jejím objevování

PavelR
10.02.2013

Předkolumbovské Peru, nebo spíše oblast jižní Ameriky, to nebyli jen Inkové, ale mnoho dalších národů, jejichž způsob života, stavitelské, lékařské i jiné dovednosti byly fascinující.