Školák Kája Mařík 4. díl

Koupit

Další příběhy chlapce Káji Maříka a jeho kamarádky Zdeni.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13872/skolak-kaja-marik-dil-13872.jpg 4.5173

Kniha Školák Kája Mařík 4. díl

Vidlička
03.05.2021

Naštěstí už začal, jouda jeden, rozum brát a na reálce ho přece jen ještě trochu vycepovali, takže už všude nelezl se slovy "Pěkně vítám, tak se u nás posaďte" a pil mi krev o něco míň, nicméně mým oblíbeným Mirkem Dušínem se holt nikdy nestane... Zachránil to pejsek Raf, protože jako malá jsem taky měla Rafíka, i když jen v plyšové podobě...

Matematicka
21.04.2021

Tenhle díl Káji Maříka mi zatím přijde z celé série nejdojemnější. Slzička mi kapala, když zlá "teta" Matochová zcela nezaslouženě Kájovi ubližovala i když se Kája ve škole zastal spolužáka a vzal jeho prohřešek na sebe, ač se sám neprohřešil. Možná je to až příliš idylické, ale i takových knih je podle mého názoru zapotřebí...
Jinak zajímavé je i to, že Kája opouští známé prostředí brdských lesů a střetává se s pražskou realitou - tentokrát bez rodičů a dalších dospělých za zády. Učí se poradit si sám.

"Druhého dne v 10 hodin všichni podezřelí byli zavoláni do ředitelny. Marné bylo vysvětlování pana třídního! Pan ředitel říkal: „Přistihl jsem Maříka s cigaretou v ruce.“ Káji se přímo zeptal: „Chcete zapírat, že jste včera nebyl na šancích a nekouřil tam?“
A Kája řekl tiše: „Ne, prosím!“
„Dobrá. Máte v druhém pololetí druhý stupeň z mravů.“
Ale vtom už bez zaklepání otevřely se dveře a vletěl Mácha: „Ne, prosím, Kája nekouřil! To já jsem mu zapálenou cigaretu do ruky vstrčil a utekl.“
Pan ředitel klapal chvíli tužkou o desku stolu, pak zdvihl oči a řekl: „Mácho, budete ještě kouřit?“
A Mácha div nepřisahal, že to bylo posledně.
„Je vám prominuto k vůli Kájovi, jděte!“
Pan ředitel se podíval do Kájových očí: „Proč jste Máchův přestupek vzal na sebe?“
„Prosím, on má čtyři sestry a jeho maminka už čeká, až vyjde nižší reálku.“
„A copak by tomu řekla vaše maminka?“
Při vzpomínce na maminku rozsvětlil se Kájův obličej teplým štěstím: „Naše maminka, prosím, ta by hned věděla, že jsem nekouřil.“
A tak pan ředitel nevěděl honem, co by řekl. Místo domluvy pohladil Káju po vlasech a bylo po všem.
Kája stoupl v ceně."

jprst
31.10.2020

Majitel antikvariátu mi dal za celou sérii velice slušnou cenu, až skoro překvapivou vzhledem k tomu, že při současném pohledu jde naivní a místy až trapný kýč.

archandelka
15.07.2018

Kája už sice vyrůstá a chodí na reálku, ale jeho dětská nevinnost a dobré srdce mu zůstává. Opět skvělé.

Xena011
27.02.2016

Krásný příběh odehrávající se v Mníšku pod Brdy, který stojí za přečtení nejen dětem. Kája je veselý chlapec prožívající plno dobrodružství v lesích se svojí kamarádkou, s níž postupně roste.
Příběh je podložen skutečným životem syna spisovatelky. Škoda, že už se tehdejší chování a vztahy nenajdou v naší době.

jaja1989
17.04.2015

muj idol detských let.

_sjuu_
28.05.2013

v době, kdy jsem ještě neuměla číst, to byla moje nejoblíbenější "uspávací" knížka :) v té době to byla pro mě nejlepší volba - a bylo jedno, jaký díl se zrovna čte ♥))

Bet
16.02.2013

Kniha mého dětství povině jsem jí musela číst u babičky :o)