Rubínová dynastie. Zářivé hlubiny

Skolianské Impérium a Jubijská shoda stojí před otevřeným válečným konfliktem. Spojenectví pozemských světů, ovlivněno masivní jubijskou propagandou, začíná přehodnocovat svou podporu Impériu a připravuje si půdu pro vlastní mocenské plány. V této situaci se jeví zbrojní převaha jubijanů nepřekonatelnou… Avšak stále existuje a pracuje Skol-Net – mezigalaktická počítačová síť s nadsvětelnou rychlostí spojení – ovládaná a řízená Rubínovou dynastií, vládnoucím rodem skolianského Impéria. Dokud bude Skol-Net ovládán Rubínovou dynastií, může se válka táhnout i desítky let, bez toho, že by některá z válčících stran získala rozhodující převahu. Ke konečnému válečnému vítězství vede pro každou z bojujících stran jediná cesta. Jubijané musí získat kontrolu nad Skol-Netem. K tomu potřebují zajmout Klíč Sítě – člena Rubínové dynastie a obsadit Zámek Sítě – řídící centrum Skol-Netu. Skoliané mají poslední šanci v nečekaném drtivém útoku všemi silami na Slávu – centrální planetu Jubije. Události se daly do pohybu a vše směřuje k osudovému střetu – Zářící válce. Vývoj situace však staví před Impérium poslední otázku – obětovat Zámek Sítě a dvě miliardy obyvatel a obránců nebo použít nedostatečně ověřenou technologii, okamžitě napadnout oslabenou obranu Slávy a zachránit tak stovky lidí před neodvratným jubijským otroctvím?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138856/rubinova-dynastie-zarive-hlubiny-138856.jpg 2.43

Sága Skolianského impéria 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Fantom Print

Radiant seas, 1999

Kniha Rubínová dynastie. Zářivé hlubiny

Zelený_Drak
29.12.2015

Romeo a Julie mezi hvězdami. S ohledem na informace o autorce jsem čekala propracované technologie a trochu náročnější sci-fi a nedá se říct, že bych byla zklamaná. Kdybych rozuměla fyzice, asi bych to ocenila víc. Takhle jsem mohla ocenit jen skutečnost, že "to tam bylo" a jinak mi to spíš mi připadalo nevyvážené. Často několik stran čtete popisy něčeho a děj kolem někoho a pak se skočí jinam a... Některé pasáže z prostředí skolianského impéria se mi zdály zbytečné. Hlavně tedy na prvních cca 130 - 150 stranách, pak se konečně rozjely všechny dějové linky. Zbývajících cca 350 stran už mi přešlo podstatně záživnějších, ale chápu, že někdo knihu odloží, protože se nevžije do komunikace Skolianů s jejich uzly a i když rozjezd na necelou třetinu knihy je celkem běžná záležitost, nevydrží číst až k dějvým zvratům.

--- SPOILER ---
Postavy zpočátku také moc nezaujmou a dlouho mi trvalo, než jsem jim přišla na chuť. Ve finále mi charaktery hlavních hrdinů Jaibriola II. a Sauscony připadaly dobré, ale poněkud naivně vykonstruované. U Sauscony může čtenář ještě celkem dobře pozorovat, že se těžko vyrovnává se skutečností, že je (i) zbraní. U Jaibriola II. bych čekala, že jeho psychika bude poškozenější, než v knize. Nechápu, jak mohli dva tak zdeformovaní lidé vychovat takové "zázraky". Na druhou stranu, kdo by nefandil v závěru knihy Jaibriolovi III.? Stabilnější charaktery Kurje, Althora, Ur Qoxe a Viquary mi přišly realističtější.
--- konec spoileru ---

Celkově se mi kniha líbila, i když příběh není moc nápaditý a nebránila bych se přečíst další díl Ságy Skolianského impéria. Navíc mě iritoval český překlad, ačkoliv nebyl tak hrozný, jak je dnes běžné. A některé chyby spáchala i sama autorka, když například nechala syna jedné otrokyně narodit jako modrookého blonďáka, předělat na černovlasého s rudýma očima Aristů a následně nalézt zachránci jako modrookého blonďáka, aniž by bylo vysvětleno, kam se poděly úpravy. Podobně jako u většiny SF pravděpodobně nebudu knihu číst znovu.

Snídaně šampiónů
Snídaně šampiónů