Různé životy a tajné smutky Josefíny B.

První část trilogie zachycuje nevšední životní osudy první manželky Napoleona Bonaparta v letech 1777–1796. Šestnáctiletá Rose Tascher de la Pagerie, nejstarší dcera majitele cukrové plantáže, opouští roku 1779 se svým otcem rodný ostrov Martinique, aby se ve Francii provdala za vikomta Alexandra de Beauharnaise, mladšího syna markýze, milence své tety. Manželství nevzdělané, nezkušené dívky a uhlazeného aristokrata není příliš šťastné. Alexandre, který se oženil, aby získal nárok na dědictví po matce, se věnuje svým milenkám a vojenské kariéře. Rose, pečující o dvě děti, požádá po šesti letech o rozluku. V období jakobínského teroru jsou manželé uvězněni a hrozí jim smrt. Alexandre, během Francouzské revoluce předseda Národního shromáždění a velitel vojsk na Rýně, skončí na popravišti. Za vlády Direktoria je Rose vrácen zkonfiskovaný majetek. Nyní již elegantní a kultivovaná dáma, suverénně se pohybující v pařížských salonech, si získává obdiv nejvýznamnějších mužů své doby, stává se milenkou Paula Barrase a v roce 1796 uzavírá sňatek s generálem Napoleonem Bonapartem, usilujícím o velení Italské armády. Kanadská autorka amerického původu ve svém poutavém díle, psaném formou deníku, čerpá z autentických historických pramenů, korespondence i memoárů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32479/ruzne-zivoty-a-tajne-32479.jpg 4.89

Josefina de Beuharnais (1.)

The Many Lives & Secret Sorrows of Josephina B. (1995)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Talpress

Mark2000
28.08.2017

O Velkou francouzskou revoluci se zajímám už déle. Když jsem si životopis Josefíny půjčila v knihovně, ani jsem netušila, že se stane knížkou, od které se nebudu moct odtrhnout... Díky tomu, že je kniha psaná formou deníku, pochopíme jednání Josefíny a také revoluce popisovaná osobou, která ji prožila nám vytváří přímo dokonalý obraz té doby. Všem, kteří se zajímají o francouzské dějiny určitě doporučuji přečíst.

lapagerie
15.04.2016

Trilogie o Josefíně patří k mým oblíbeným knížkám. Relativně se drží faktů, je čtivá a forma vyprávění hrdinkou je v tomto případě příjemně autentická.

Helenicka
19.06.2014

Krásná trilogie ze života Josefíny, manželky Bonaparta. Knihy jsou psány jako osobní deník. Byly chvíle, že jsem se od čtení nemohla odpoutat.