Rok na kanadské vsi

Rok na kanadské vsi https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93364/rok-na-kanadske-vsi-93364.jpg 4 26 11

Český učitel Josef odjel na rok do Kanady učit na vesnickou školu do provincie Alberta. Líčí své zážitky s dětmi i s jejich rodiči, kteří jsou hlavně lovci nebo zemědělci, ale i Indiáni. Musel se vyrovnat s odlišnými školními , pro něho jako Čecha zvláštními, předpisy. Musel se zúčastnit různých školních i vesnických slavností, chodil na lov medvědů, sobů, divokých husí a prožil řadu humorných i dramatických příhod. Poznal vedle sebe obrovské protiklady. Vedle sebe zde existuje drsná příroda i vyspělá technická civilizace.... celý text

Marfulka007
07.01.2022 5 z 5

K této knize jsem se dostala úplnou náhodou díky (dnes již asi ukončenému) projektu "Nesuď knihu podle obalu" a úplně mi učarovala. Několikrát jsem se během čtení znovu a znovu dívala, že rok vydání je opravdu 40 let zpátky, protože mi přišla neuvěřitelně soudobá. Příjemné čtení a zároveň krásné a nostalgické vzpomínání na Kanadu.

olívoil
02.07.2021 4 z 5

Není to klasická vesnice, je to ves v kanadské provincii poblíž Aljašky. Na rok se sem dostává český učitel Josef, učí francouzštinu a další předměty, ve volném čase chodí s ostatními na lov a účastní se slavností s žáky i jejich rodiči. Na to, že kniha byla napsána v 70.letech 20. století, je zde popisována řada technických vymožeností, které se k nám dostali podstatně déle.

Heralt
08.06.2021 5 z 5

/země mluví/a její jazyk/vzniká z vlastní geografie/kulhovité tvary hor/jsou modré velryby/
/pamatuji si/když to byly podmořské hřebeny/a řeky jsou hadovité prameny/ze stříbra a
temných stromů/mluvit do větru/tkát smrtelné životy/borovicím sloupům keřům/kolísající
hlasy/vypravěč posouvá současnost/poslední zazpívá písničku/Kenne Wood/

/na cestě domů míjím kameramana/na plošině nárazníku auta/uvnitř kterého se vrhá
komik/na jedné bílé lodi vidím hvězdu/padající na její iglu skrze vichřici větrných strojů/
/na Melirose dinosaura a pharodahtyla s jejich nesmírně světlou papírovou hmotou/
úsměvu/pohlíží přes plot/Of the Lost Wordl/Randell Jarell/

/abyste skutečně měli rádi L.A. /musíte ho vidět jinýma očima/mi ty fantastické/
/hollywodské brýle/,,El Lay" je známý/skrze pouliční gangy/i když jsem spal/
/v opuštěných autech/podél betonové řeky/a během celoročních promítání filmů/
/v centru divadel ve stylu Art Deco/Luiz. J: Rodriguez/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

minirock
07.11.2020 4 z 5

Povídání o tom, jak se český učitel cizích jazyků v době nejtužší normalizace rozhodl odejet na rok do Kanady a učit tam vesnické děti francouzštině. To vážně šlo? Čtení to bylo zajímavé, jiný svět, hodnoty, kultura, příroda a především lidé, o kterých to převážně celé je. Docela by mě zajímalo jestli si ti jeho žáčci, kterým bude teď okolo šedesáti na toho svého učitele z daleké Evropy ještě vzpomenou ....

Nočnípták
18.03.2020 4 z 5

Už je to hodně dávno, co jsem ji četla. Dodnes si však pamatuji autorovo vnímání života na kanadské vsi. Kniha není nijak zvlášť dobrodružná, přesto čtivá a zajímavá. V něčem i dnes docela aktuální. A také vzpomínám na některé slohové práce jeho žáků.

RuzovaPanterka
26.01.2019 3 z 5

Kniha z knihovny moji babičky. Místy jsem se nasmála, místy jsem hloubavě přemýšlela o téhle dřívější Kanadě, místy to pro mě moc poutavé nebylo, ale jinak to jako celek nebylo tak špatné.

1972Sixo
16.10.2017 4 z 5

Tak aktuálnu 40 ročnú knihu som už dávno nečítal. Nie je to o dobrodružstve, čo je možno trochu na škodu, je to o zmýšľaní obyvateľstva z rôznych končín sveta, ktorí žijú v odľahlom kúte kanady. O prekvapivé momenty a humor nie je núdza, tiež prídu na pretras filozofické otázky bitia a problémy prisťahovalectva. Aj keď sám rozprávač až také dobrodružstvá nezažije, najzaujímavejšie mi z toho vychádzajú zážitky a slohové práce jeho žiakov, ktoré by boli dobrými námetmi na samostatné poviedky.

milan3144
14.09.2017 4 z 5

Pěkná knížka ze života v Kanadě, ve které nechybí zajímavé postřehy i humor.

kopretinka69
06.10.2015 4 z 5

Kniha byla misty mene poutava, ale celkove hodnoceni je dobre. Je to jin pohled na Kanadu :-) Doporucuji.

abe
27.07.2014

Také doporučuji, skvělá kniha. Četl jsem ji před lety a dodnes si ji pamatuji. Zajímavý pohled českého učitele na život běžných kanaďanů.

lencav
18.01.2014

knížku doporučuju, hodně jsem se u toho nasmála.

Zdeněk Burian, 1905-1981 škola Kanada lovci

Josef Novotný
česká, 1943
1976  75%Rok na kanadské vsi
2013  0%Myslivecké příběhy
2015  0%Ze života myslivců
2013  0%Povídání o myslivcích

Kniha Rok na kanadské vsi je v