Rok čarodějnic

Rok čarodějnic https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476599/bmid_rok-carodejnic-X5d-476599.jpg 4 87 31

Bethel série

1. díl

Čarodějnický příběh o útlaku a vzpouře V zemích Bethelu, kde je Prorokovo slovo zákonem, je samotná existence Immanuelle Mooreové hřích. Svazek její matky s mužem jiné rasy uvrhl dříve váženou rodinu v nemilost, a tak se Immanuelle snaží co nejlépe uctívat Otce, řídit se Svatým protokolem a žít pokorně, zbožně a v naprostém podrobení, stejně jako všechny ostatní ženy v Bethelu. Jenže jednoho dne ji nešťastná náhoda zavede do zapovězeného Černolesa obklopujícího Bethel, kam první prorok kdysi zahnal čtyři mocné čarodějnice a potom je tam zavraždil. Jejich duše lesem stále obcházejí, a když jim Immanuelle stane tváří v tvář, věnují jí dar — deník její mrtvé matky, která k Immanuellinu překvapení kdysi v lese hledala útočiště. Immanuelle je tajemstvími deníku fascinovaná, ale nedokáže pochopit, jak se její matka mohla s čarodějnicemi spolčit. Jenže když se začne dozvídat strašlivou pravdu o Církvi a její minulosti, uvědomí si, že skutečná hrozba pro Bethel tkví v jeho vlastní temnotě. A pochopí, že pokud se Bethel má změnit, musí vše začít u ní.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Host

The Year of the Witching , 2020

terezarath
21.02.2022 5 z 5

Jsem až překvapená, jak moc jsem si knihu užila. Bylo to temné, dobře promyšlené, tématicky velmi pěkně zpracované. Styl psaní čtivý. Hlavní hrdinka byla sympatická, což se o polovině postav říct nedalo. Ale zaslepenost oveček prostě k příběhu patřila, nelze to autorce vyčítat. Myslím že otázka náboženství tu byla zpracována kvalitně a poněkud podorobně. (Já s tím až takový problém neměla, ale umím si představit, že pro někoho by to mohlo být zdlouhavé.) A takovou třešničkou příběhu pro mě byl Ezra. Konečně postava, která si zbytečně nehraje na frajírka, není to hulvát, ale zároveň z něj to "rebelství" přímo vře. Ideální knižní chlap.
Jediná část, která mi tak úplně nesedla byl závěr. Celý konec kolem Proroka mi přišel moc rychlý a nereálný. Přeci jen to bylo kompletní otočení od všeho, co jsme celou dobu v knize četli. To mi trošičku vadilo. Ale kolem a kolem mě kniha moc bavila a vůbec bych se nebránila pokračování.

evilunicorn
03.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Čistý průměr se vším všudy, a těch pár lepších a temnějších scén to nezachrání. Příběh je v podstatě strašně prosťoučký a předvídatelný se spoustou klišé.Navíc, jestli chtěla autorka příběhem něco sdělit, tak se to celé nějak vytratilo,a při scéně, kdy se na konci mezi Proroka a hlavní hrdinku staví davy odvážných žen, jsem se vážně musel smát..

Pitbullka
01.02.2022 2 z 5

Ajajaj, tady to byl problém. Příběh ní moc nesedl, čekala jsem to celé takové temnější a bylo tam celkem dost náboženství. Mě příběh neoslovil a knížku určitě pošlu dál.

leleia
23.01.2022 5 z 5

Už několikrát jsem měla rozepsaný komentář, ale nikdy jsem ho nedopsala. Kniha se mi líbila, byla nádherně ponurá, postavy byly jako živé, Bethel mi se svým fanatismem a zvláštními zákony naháněl husí kůži.
Jediné, co bych vytkla je závěr - přišel mi překomplikovaný, možná zbytečně protažený, ale zároveň jaksi rychlý...
Až si knihu přečtu znovu, pravděpodobně komentář upravím. Přece jen jsem se ji snažila přečíst co nejrychleji, protože byla safra napínavá :) Autorku hodlám sledovat, její styl mi učaroval!

knihomolka27
21.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Byly to nervy...ale dobrala jsem se zdárně ke konci.

Rok čarodějnic je kniha, která má asi nejblíž k dílům jako je knižní Prokletý rok, Švadlena, Příběh služebnice, a nebo k filmové Vesnici a atmosférou taky k filmu Červená Karkulka.... to jenom kdyby jste neměli podobného příběhu dost a nutně potřebovali něco na podobné bázi.

Ale ted už ke knize.... kniha je skvělá...klidně bych si jí koupila. V nějakých pasážích je sice trochu znát, že se jedná o debut, jelikož hodně věcí a motivů se tam objeví, ale potom už se s nimi nepracuje... i když to může být jen příprava na další možné díly. Pokud ne, tak tam, ale hodně věcí vyšumělo do ztracena...viz. Leina dcera, Ezrovo vidění, spřízněnost Em s čarodějnicemi. Pokud bude série, tak to vlastně dost chápu, ale pokud to končí tímhle dílem, tak mi prostě přijde, že do ztracena vyšuměly věci, které tak úplně vyšumět neměly...každopádně kniha dobře funguje jak samostatně, tak i jako příprava na třeba další díly. Postava Em mě strašně bavila, líbilo se mi, že byla i drsnější a tvrdohlavější než jiné YA hrdinky, její vztah z Ezrou je jednička s hvězdičkou...milé, romantické, ale ne přecukřené... navíc romantická linka nepřebíjí zbytek knihy, a Ezra je zajímavá postava, není jen ten kluk, se kterým má mít Em vztah. Hodně dalších postav je tu zajímavých viz třeba - Martha, Miriam, Vera, Ambram...ale nejvíc ze všeho mi přijdou zajímavé postavy čarodejnic, které tu podle mě paradoxně nevyužily tak moc potenciál jak by se dalo předpokládat... jako vzhledem k tomu konci to dává smysl, jelikož hlavním motivem příběhu bylo to, že se zlo nemusí nutně skrývat tam kde si myslíme...takže vlastně těmi největšími zlouny čarodejnice nebyly. Ale i tak by si zasloužily víc prostory a né tam být jen jako démonické kulisy..byly předtím normálními ženami? Jak přišly ke svým schopnostem ? A jakým kouzlem byly vázány k Em, že je na konci tak rychle porazila? Taky by mi nevadil nějaký bližší pohled na předešlé proroky...každopádně se mi líbí, že svět roku čarodejnic má svá vlastní pravidla, je to pro nás v této době naprosto nepochopitelný svět plný krutostí a bolesti. Lituju všechny postavy, které v něm museli žít...zároven ten svět je prostě takový jednoduchý, což mi tady nevadí. Né každý spisovatel vytvoří tak realistický a propracovaný svět jako Neal Shuterman...nevím jestli jsem jeho jméno napsala správně.

Celkově je kniha, ale naprosto skvělá. Já jsem od ní dostala přesně to co jsem chtěla. A i když se jedná spíše o klasický příběh, tak se tady najde i nejedna inovace. Rozjezd je pomalejší, ale o to víc vám kniha připadá komplexní, líbí se mi, že má přesně vytyčený cíl, kterého se po celou dobu zaujatě drží a cestou nabaluje další zajímavosti...u konce jsem skoro nedýchala, jelikož v tomhle žánru si člověk nemůže být nikdy jistý jestli jeho oblíbená postava nezemře nějakou strašlivou smrtí... a i když pro někoho ten konec může působit trochu nereálně, vzhledem ke krutosti světa atd. Tak mě je to úplně fuk, já jsem hlavně ráda, že to skončilo nadějně.

PS. Strašně jsem se těšila až postava Proroka natáhne bačkory, takovýho záporáka jsem už dlouho neviděla.

SlamLenka
20.01.2022 4 z 5

Fantasy, v němž rezonují silná témata náboženského fanatismu, xenofobie, patriarchátu a útlaku žen. Tak to je Rok čarodějnic.
Bethel (což mimochodem latinsky znamená Dům Hospodinův) už od začátku nepůsobí jako vlídné místo, kde byste chtěli žít, obzvlášť pokud jste žena. Kniha je na zadní obálce srovnávána s Příběhem služebnice, což mi přijde trochu přitažené za vlasy; jediným motivem, který se Příběhu aspoň trochu blíží, je totiž postava nejvyššího proroka, který se obklopuje mladými manželkami, s nimiž plodí potomky, a zdá se, že jich nikdy nebude mít dost. A ano, ženy jsou tu často jen nástrojem, ale jinak by toho, kdo by zde čekal další Příběh služebnice, čekalo silné zklamání.
K nejzajímavějším a nejnapínavějším událostem celého románu dochází v Černolese – v temném hvozdu, který Bethel obklopuje a do něhož je vstup zapovězen. Právě tam totiž první prorok zahnal čtyři mocné čarodějnice a zbavil je života. A jak by se asi dalo očekávat, jednou se do Černolesa nešťastně zatoulá naše hlavní hrdinka Immanuelle, což spustí nečekaný sled událostí. Temnota pak stránkami doslova prorůstá a stále víc získává navrch, probublává příběhem a pohlcuje vše kolem, napětí se stupňuje. Immanuelle postupně rozplétá historii a spleť událostí, k nimž došlo ještě před jejím narozením, a čelí zlu, které se světem šíří.
Jestli musím příběhu něco vytknout, tak leda trochu překombinovaný závěr a postavu Proroka. Opravdu v někom chlípnost dokáže tak moc převážit, že jí vše podřídí i takřka nad hrobem? Tady podle mého motivace trochu zaskřípala.
Vyrozuměla jsem, že nás čeká ještě další příběh z Bethelu, tak jsem zvědavá, co pro nás autorka chystá. Ostatně některé otázky zůstávají nezodpovězené, třeba to tedy v pokračování zjistíme.

DreamerX9
19.01.2022 2 z 5

Osobně mi nasedl styl jakým kniha byla psaná. A vlastně žádná originalita a i plytký děj. Čekala jsem zda se kniha dostane k něčemu zajímavému a napinavemu ale kde nic tu nic. Ovšem kniha má plusove body za témata, která se týkají současnosti a hezky do děje zapadají

Tesset
01.01.2022 3 z 5

Klasický příběh ve stylu honu na čarodějnice a velmi zbožné komunity. V podstatě takové převyprávění Salemu. Pro mě hrozně nudně napsáno a žádná originalita. Obálka fakt super.

Adris
31.12.2021 3 z 5

Novinka z nakladatelství Host nám přichystala námět, již několikrát zpracovaný, ale v novém kabátku - autorka přidala témata homosexuality, rasového a ženského útlaku. Kdo četl Smrtnou zimu, nebo viděl filmy o inkvizicích, dokáže si představit, z čeho příběh vychází.

Hlavní hrdinkou je Immanuel, mladá dívka, která si s sebou životem nese znamení prokletého dítěte a bude mít ještě horší osud. Nejen, že je jiná vzhledem, je také schopná vidět krutou realitu útlaku. To, co je sváděno na bohy, je jen krutost vládnoucích mužů.

Čtenář postupně rozplétá jak politiku této - nebojím se říct sekty, ale asi se jedná o podobu našeho křesťanství v 16. století, tak předurčený osud Immanuel.
Ta se totiž jednoho dne setká v Černém lese, v zakázaném "hříšném" území s démonkami - čarodějnicemi. A tím spustí čtyři morové rány.

Kniha se věnuje hlavně útlaku různých skupin, převážně žen, ke kterým se tu přistupuje jako v minulosti. Muži se zuby nehty drží u moci, i za cenu zabíjení ve jménu očisty, a tak dále. Však už to známe.

Čekala jsem však od příběhu něco víc, četl se sice moc hezky, dokonce jsem odmítala knihu před spaním odložit, ale přesto si myslím, že by mohla být lépe vypilována - zabrousila bych více do hororu, nebála bych se přidat více emocionálně vypjatých situací. Takhle mi to přišlo až moc lehké. Na prvotinu super. Ale pořád lehký nadprůměr. Takže pokud máte prostě jen chuť na čarodějnictví, sektářství, určitě zkuste tuto knihu.

Má mít sice více dílů, ale tento první je pěkně uzavřen, má i epilog. Takže kdo nechce, nemusí už pokračovat. Další knihy se dle Goodreads teprve píšou:).
(31.12.2021)

katasokolov
22.12.2021 3 z 5

Celkem povedená kniha o čarodějnicích. Bavily mě postavy, prostředí i příběh. Po celou dobu četby jsem si ale říkala, že tomu prostě a jednoduše něco chybí….Byla jsem dost zklamaná i z informace, že se nejedná o standalone, jak jsem se původně mylně domnívala, ale má se jednat až o trilogii a do toho po knize Bohové a monstra fakt nejdu :D. Nicméně knihu lze číst i samostatně, rozuzlení příběhu jsme se dočkali a děj působil v dané chvíli ukončeně.
Jako největší klady knihy hodnotím celý worldbuilding (společnost je jakousi směskou knih Příběh služebnice, Prokletý rok či filmů Vesnice a Salem) a hlavní postavy - Immanuelle a Ezru. Mám tyhle osudem zkoušené hrdiny ráda a čte se mi to dobře.

“A nakonec všem přeživším, outsiderům a lidem, kteří mluví pravdu, i když se je celý svět snaží umlčet: díky.”

Tenebris_Draco
10.12.2021 5 z 5

Tak to byla kniha přesně pro mě.
Doporučuji všemi deseti, lidem, kteří mají rádi čarodějnice, temnotu a nevadí jim lehké horory s násilím. Upřímně. Kdyby to bylo zfilmované, tak by to bylo skvělé.
Každopádně. Toto dílo by mělo být v hlavním žebříčku čarodějných knih (takto by měly vypadat knihy o čarodějnicích). Osobně si moc nepotrpím na slaďárny a ženy nazývající se "čarodějnicemi". Zde nebylo ani jedno. Byla to temná čarodějná jízda.
Osobně jsem Příběh služebnice, ke které bylo dílo přiřazeno, neviděla (nečetla). Což si myslím, že ničemu neuškodilo. Ale pokud je na tom někdo jiný jinak, tak se mu asi bude líbit.
Jen malé upozornění. Neměl by to číst člověk, kterému vadí přehnaná víra, ubližování ženám a mluvení o ženách, jako o méně cenných a pouhým nástrojem na plození potomků + konání ženám věci, které by mohli některé znepokojovat.

Autorovy knížky

2021  77%Rok čarodějnic