Sága rodu Forsytů

Rozsáhlá kronika, ličící osudy tří generací anglického patricijského rodu od roku 1886 až do počátku dvacátých let 20. století, vznikala téměř šestnáct let a kompletně byla poprvé vydána roku 1922. Její souhrnný název zvolil Galsworthy se zřetelným ironickým záměrem, protože slovo „sága“ vyvolává představu hrdinských činů, jimiž se Forsytové zrovna nevyznamenávají. Celé dílo se skládá se ze tří románů a dvou povídek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60846/saga-rodu-forsytu-YEB-60846.jpg 4.5295

Rod Forsytů (1.)

The Forsyte Saga (1922)

Vydáno:, Odeon

Kniha Sága rodu Forsytů

Kuža007

Krásná sága o rodu Forsytů a velice přesný popis viktoriánské Anglie.

Acamar

Duch viktoriánské Anglie očima příslušníků rozvětvené bohaté rodiny Forsytů. Z pevně propojené rodiny se postupem času oddělují a navzájem odcizují dvě větve, rozdělené v první části románu sporem kvůli ženě, který má neblahé dopady i na další generace, zdánlivě tak odlišné od té původní ...Na této zápletce autor rozvíjí své úvahy na téma vlastnění i vztahu ke kráse a na jedné z hlavních postav Soamesovi ukazuje, že ač je také člověkem hluboce lidským a citlivým, díky přebujelé potřebě vlastnit prohrává ... Kniha není pro čtenáře lačnící po dějové lince, je hodně popisná (a ty úžasně obrazné popisy se mi vlastně na knize líbily nejvíce) a spíše se snaží zachytit ducha té éry a tehdejší pevné "pilíře" společnosti, jimiž jsou majetní Forsyti typickými představiteli.

mgeisselreiter
24.11.2018

Po první kapitole jsem se zhrozil, kolik postav zde vystupuje a měl obavy, že v tom budu mít guláš. To se naštěstí nepotvrdilo. Autor se soustředí jen na pár klíčových hrdinů a hrdinek, takže děj je poměrně jednoduchý. Kniha se čte až na některé popisné části dobře. Dovedu si představit, že u britské čtenářské obce měl román úspěch, jelikož nastavuje zrcadlo jejich společnosti. To je českému čtenáři trošku vzdálenější, přesto i našinec se dokáže snadno přenést do minulosti a do Británie a děj si vychutnávat. Je zajímavé, jak rozsáhlý román je, i když vlastně dějově se tam toho odehrává hodně málo a přesto nenudí. Nejvíc se mi ovšem asi líbila první část se starým Jolyonem, kterého jsem si oblíbil. 70% a 4*, 20.11.2018.

mol378
15.11.2018

Přečteno již téměř v dětství a stále se dá číst znovu.

p0stm0derna
14.10.2018

Může odradit svou rozlehlostí a zdáním zatuchlého společenského románu. Děj se odehrává v rodině a je poutavý. Poutavější jsou ale propracované postavy, které nejen mluví a pohybují se, ale také uvažují a cítí - kromě Ireny, kterou hodnotí a luší ti ostatní. Hlavní Forsyte je Soames, který aktivně jedná, je v kontaktu se svými city, a se svým "stínem", nese za své činy odpovědnost, uvědomuje si své limity, vášně a pošetilosti a stává se tím jakýmsi záporákem v kontextu. Ostatní totiž spíš posedávají, hodnotí sherry, klobouky, vedou humorné klepy, zamilovávají se do prvního, koho spatří, obávají se o procenta, podléhají impulzům, básní, malují, cestují, trápí se a jezdí na koni a protože jich je hodně, co chvíli umírají. Lze nalézt i humor (teta Anna nebyla schopna přijmout od služky paruku a tak byl zavolán lékař, který konstatoval, že teta Anna v noci zemřela) Neshledal jsem na románě závady. Obavy, že je to jen scénář buržoasně kritického seriálu se naštěstí nenaplnily. Ostatně nemusela by to být kritika doby, ale obecně nesmyslného, zvykového, hmotně orientovaného a vprostřed předsudků a návyků blahobytně vystrašeného života.

Schary
11.09.2018

Začátkem jsem se trochu prokousávala,ale zbytek knihy moc pěkný. Kdysi jsem viděla i seriál a knihu věrně kopíruje. Ač se autor hodně snažil Soamse zprozivit, stejně to byla má nejoblíbenější postava...

Ran
29.08.2018

Knížka se mi četla dobře a celkově můžu říct, že se mi líbila.

bookfan
23.08.2018

Tisíc let jsem váhala, než jsem se odhodlala k četbě této knihy, jež spočívala netknutá v knihovně mých rodičů. Odrazoval mě její objem, představa viktoriánské zatuchlosti, podivného oblečení a škrobených anglosaských postav. Dokonce jsem ani nepochopila, že slovo "sága" v názvu knihy bylo míněno s ironií. Velká chyba, jedná se o skvostné dílo s velmi dobře propracovanými hrdiny. Knihu jsem přečetla jedním dechem, nejraději jsem měla naprosto neoriginálně "mladého" Jolyona - jeho venkovské sídlo je pro mě dodnes ideálním místem k pobytu. Pro doplnění: rodiče knihu dosud nečetli, dostali ji darem. Mé přesvědčování nepomohlo, ještě jsem si u nich nevydobyla patřičný respekt coby arbiter culturae.

Imor
24.07.2018

Pan Galsworty to opravdu umí. Byla to krásná kniha.

katka134
28.05.2018

Ságu jsem četla už několikrát a znovu to byl skvělý zážitek. Autorovo líčení
" odcházení a loučení " postav je srdcervoucí. Nevím jak pro koho, ale pro mně byl kladnou postavou Soames a ne příliš sympatickou byla Irena a její Jolyonové.

milan3144
21.04.2018

Ufff...přečetl jsem...a přesto, že zpočátku jsem měl v postavách slušný chaos (a to už zhruba od strany 30 a dalších více jak 750 před sebou!), přesto, že jsem se musel na čtení velice soustředit, proto, že jakékoliv rozptýlení mě od děje okamžitě odvádělo a já nevěděl co čtu a přesto, že jsem očekával snad něco jako seriálové Panství Downton a to tahle kniha není, tak musím říct, že toho nakonec nelituji. No zpočátku to tak ale nevypadalo. Postupem času a s přibývajícími stránkami se mi přeci jen podařilo si v postavách udělat jakýs takýs pořádek a já začal pronikat do toho Forsytského příbuzenského a vztahového zašmodrchance. Možná se v budoucnu pustím i do toho dalšího pokračování. Lepší tři hvězdy.

Petass
20.04.2018

Klasika, na kterou jsem se dlouho chystala a nezklamala, bavila, byla napínavá, zajímavá... Samozřejmě je to starší dílo, od dnešních knih se v mnohém liší, ale stojí za to ji přečíst.

Nomia
04.04.2018

Sága rodu Forsytů je bible pro všechny anglofilní fetišisty a vášnivé knihomoly. Megalomansky pojaté čtení, které obsahuje všechno po čem toužíte, zajímavé a charismatické postavy, intriky, zvraty, napjaté rodinné vztahy a to všechno v okouzlující době.
Nemůžu srovnávat knižní sérii s tou filmovou, protože jsem ji neviděla. Ale tahle knižní série stojí za přečtení. Spletité, zábavné, nečernobílé. Tyhle bichle si zamilujete už jen kvůli Galswortyho poutavému vypravěčskému stylu.

smazenaryba
29.03.2018

"Ak je vyššej strednej triede, vedno s ostatnými, súdené rozplynúť sa v beztvárnosti, tu, na týchto stránkach, leží zachovaná pod sklom, aby sa na ňu mohli dívať všetci, čo sa potulujú po rozsiahlom a zle usporiadanom múzeu Písomníctva. Tu odpočíva, konzervovaná vo vlastnej šťave: v Zmysle pre Majetok."

Je ťažké posudzovať Forsytovskú ságu ako celok, pretože jednotlivé časti, predovšetkým prvá od zvyšných dvoch, sa v mojich očiach dosť líšia. Prvý diel je skutočným obrazom doby a štúdiou (ne)slávnej anglickej vyššej strednej triedy. Zvyšné dva sú hlavne príbehom postáv a už menej príbehom Anglicka. Pocit, ktorý prevláda po dočítaní bezmála tisíc strán, sa teda týka prevažne druhej , väčšej polovice knihy. A to jest, že ide predovšetkým o staromódny vzťahový román (to nie je myslené v zlom), ktorý si najviac užijú milovníci rozsiahlych mnohogeneračných ság.

Ja som si najviac užil ten prvý diel, spolu s nádherným epilógom (medzihrou), ktorý skutočne pôsobil ako obraz končiacej sa éry a zároveň konfrontácia krásy (neuchopiteľná, nedá sa vlastniť) a hmotného majetku.

Chesterton
19.02.2018

Poslouchala jsem audio už před léty a naprosto mě uchvátilo!! Možná jsem také jako dítě viděla kousek filmu, ale po střední škole jsem absolutně netušila, že je to takový poklad a to jsem vždy výuku literatury milovala a dost si z ní pamatovala. Tento poklad nám zřejmě socialistické školství utajilo:))
O to více poučné a zábavné nahlédnutí do viktoriánských časů. TipsyChipsy má nej komentář!! Špetka tohoto vybraného vychování a britského imperiálního sebevědomí by našim politikům tolik slušela :)))
Jako žena bych si trochu malých práv a cíl nepracovat také s chutí střihla:)))
Kniha nemá chybu, Nobelova cena v dobrých rukou.

Denny45
09.02.2018

Galsworthy dokázal do jednej veľkej rodiny pridať rôzne typy osobností. Niektoré sú typické obchodnícke typy, ako napr. Soames, niektorí doslova akoby sa do tejto rodiny ani nehodili (Jolyon). Do ich života vchádza Irena, pre jedného ako "majetok", ktorého sa musí zmocniť a udržať si ho a pre druhého ako životná láska. Do tochto trojuholnína zasahajú iní členovia rodiny (dobou sa meniaci) a ich osudy. Sklamanie, šťastie, smútok, napätie. Musím uznať, že kniha je priam stvorená na dlhé zimné večery a perfektne dokázala vykresliť psychológiu osôb a opísať ako sa menil život v Anglicku. Určite siahnem aj po pokračovaní

Lessana
30.01.2018

O titule som sa ako dievča dozvedela zo "zhudobnenej" Ságy rodu Forsytovcov v podaní Lasicu a Satinského. Mená Soames a Irena mi teda neboli neznáme. Seriál som nevidela, hoci istým dlho, predlho trvajúcim udalostiam sa v okolí zvyklo hovoriť, že sú "nekonečné ako seriál Sága rodu Forsytovcov". No najväčší podiel na mojom rozhodnutí prečítať si túto knihu mali kladné ódy na DK.
Avšak, aké sklamanie! Pred očami sa mi mihali nič nehovoriace strany (a že ich bolo!), plytké dialógy obklopené nezáživnými opismi, osudy rozvetvenej rodiny, z ktorých ani jeden ma nedokázal zaujať. Vecná a jednotvárna štýlová hladina textu ma často uspávala, na čítanie som sa vôbec netešila, keďže autorovi sa nepodarilo osloviť ma.
No... ak budem mať najbližšie chuť na "obrovskú sociologicko-psychologickú štúdiu", veru radšej siahnem po dielach Francúzov, Rusov, Nemcov či iných Galsworthyho krajanov. Galsworthy je na môj vkus príliš povrchný.

Schamila
23.01.2018

Moc krásné čtení, jako dítě jsem s rodiči sledovala černo-bílý seriál, ráda bych viděla ještě někdy ten novější, když už z toho mám rozum. Dějově se mi líbila více první část románu, život těch starých a starších Forsytů, s těmi mladými už to nebylo tak zajímavé, ale napjaté, zvlášť postava Fleur mi drásala nervy svými vlastnickými sklony jako u jejího otce Soamese. Jinak moc zdařilá sága - doporučuji k přečtení, kdo má rád rodinné ságy.

kaja77
21.01.2018

Dala bych mnohem více hvězdiček než nabízených 5. Tato kniha je moje velká srdcovka. Člověk se zprvu lekne, jak je ta kniha obsáhlá a pak lituje že už to končí. je to jednoduše perfektní. Spolu se sestrou užíváme pojem "přijmout odznaky důstojnosti", který se objevoval v knize a nám se moc zalíbil. Velmi velmi doporučuji.

Marbo
04.01.2018

Velkolepé, strhující.
Galsworthy byl pozorný pozorovatel a výborný vypravěč, a díky tomu jsou (nejen ) všichni Forsytové skutečně živí. Bylo opravdovým zážitkem proplout viktoriánskou érou.
Snad jediné - bylo mi neskutečně líto Soamese, je mi jen chabou útěchou, že strom poznáme dle ovoce. Nezbývá než říci že tenhle "studený" Forsyte byl rovný mezi rovnými.

Paulus.1987
29.12.2017

Nádherný a s ohledem na svoji tloušťku skvěle čtivý historický román. Příběh o tom, že celoživotní sobectví a hromadění majetku může způsobit jen to, že zůstanete sami. Opravdu jsem nevěděl, jestli mám na konci tu nelidskou svini Soamese litovat nebo ne.

slunicko1958
29.12.2017

Nádherný román. Precizně vykreslené charaktery jednotlivých postav.

TipsyChipsy
27.12.2017

Jeden z nejlepších románů, které jsem četla. Klasické a zároveň novátorské dílo odehrávající se na sklonku viktoriánské Anglie a trvá do období po první světové válce. Na pozadí románu probíhají velké změny ve společnosti, které se odrážejí i do generačního vývoje rodu Forsytů. Rodině Forsytů dal autor typické "forsytovské" charaktery. Krásně vykreslil jejich touhu po stabilitě zprostředkované přes hromadění soukromého vlastnictví. Měli vybrané vychování a dokázali se o nevhodných věcech nebavit a zdržet se projevů citů a vzniku skándálů. Jejich citlivost mohla být sympatická. Práva žen byla v té době malá. Nejvyšším cílem bylo nepracovat, tím se dokládal nejvyšší status. Čtenář si uvědomí, jak vypadá pravé britské imperiální sebevědomí, proč se možná cítí nadřazení a majetek je ukazatelem jejich zařazení ve společnosti. Autor rozehrává úžasný třígenerační příběh, plný pavučin vztahů a jemné psychologie. Příběh plný vášně, lásky a nenávisti se přenáší do další generace, aby se jako bumerang vrátil těm, kdo byli původci. Až do konce si čtenář musí lámat hlavu, jak dopadne milostný vztah komplikovaný starým nepřátelstvím příbuzných rodin.

PavlínaAlžběta
03.12.2017

Jedna z mých oblíbených rodinných ság a knih vůbec. Popsané životy všech postav, prostředí, událostí... krásné dílo. Knihu jsem četla až po zhlédnutí televizní minisérie, kterou uváděla více jak před 10 lety Česká televize. Jako povinnou četbu jsem si knihu půjčila v knihovně a žasla jsem nad rozdíly, které byly ve filmové verzi. Soames je v knize vlastně chudák a Irene čůza :) Opravdový příběh se skrýval v knize, kterou jsem si po letech i zakoupila. Popravdě bych se na televizní minisérii podívala znovu ráda, i když jsou tam velké rozdíly v příběhu, výprava byla úžasná.

Sarhem
27.10.2017

Knihu jsem vytáhla ze své knihovny vlastně jen z nudy, řekla bych, a byla jsem upřímně překvapená, jak mě kniha zaujala a vtrhla mě do děje tak, že jsem nebyla schopna se od ní odtrhnout i přesto, že tohle není zrovna „můj šálek kávy”. Příběh tří generací, rodinných strastí i radosti. Každá postava má své klady i zápory a stále se podivuji nad tím, jak povahu každé jednotlivé postavy dokázal Galsworthy popsat. Soames se stal mou oblíbenou postavou, podivně, už od začátku. S Irenou na jednu stranu soucítím, ale popis její postavy a to, jak působí na jiné, mi připadá trochu přehnaný. Každopádně, kniha skvělá, poutavá a určitě se k ní v budoucnu zase vrátím. Teď jsem se pustila do Moderní komedie a zatím jsem nadmíru spokojená.

evka.jurca
19.10.2017

Velice pěkné vyprávění o třech generacích jedné rodiny, jejich povahách, strastech všedního života a zároveň na pozadí zachycen vývoj doby. Soamese mně bylo spíš líto.

emma24
15.10.2017

Kniha, ke které bych se ráda ještě někdy ráda vrátila. Už jen protože v obou filmových zpracování mně nikdy nebyl Soames vysloveně protivný, až odporný. Myslím, že tam bych se toho mohla dobrat. Už je to dlouho, co jsem jí četla, tak mně určitě mnoho důležitých detailů uniklo. Ale co já vím, hluboké lásce se nedá poroučet, ať je to tak nebo tak.

000nugatovej
22.08.2017

Nechejte se vést touhle tou knihou. Zašmodrchané osudy jejích hrdinů jsou uvěřitelné! Postavy nejsou, ač to zprvu tak vypadá, černobílé: i „vlastník“ Soames má své klady a čtenáři je ho čím dál tím více líto, i Jolyonovci mají své negativní stránky. Prostě život v umělecké „zkratce“ (sice osmisetstránkové). Ságu vnímám i při třetím čtení jako čtivou klasiku, jejíž rozsah jí není na škodu.

Damato
20.08.2017

Od doby,kdy jsem četla jako malá Princ a chuďas, jsem se bála čist jakoukoli literaturu z dob staré dobré Anglie,protože mi ten jejich život tam v těch minulých stoletích připadal ne černobílý,ale spíš černočerný. Tahle sága mně naprosto obrátila mou představivost o tehdejším životě. A smích při čtení překvapil především mě samotnou . Skvělé,prostě za mě samá pozitiva .

angloumene
30.07.2017

John Galsworthy představuje své životní, Nobelovou cenou ověnčené, dílo o početné rodině Forsytů. Jedná se o rodinu, která svou hamižností a touhou po vlastnictví odráží celkovou náladu ve společnosti kolem počátku 19. století. Daří se mu ukázat tehdejší poměry, nálady, války i osobní vzestupy a pády.
Sága rodu Forsytů pro mě vždy měla punc takové té lepší telenovely vysílané v České televizi. Když jsem se tedy dostala ke knize samotné, moje očekávání nebyla nijak vysoká. Nakonec ale musím uznat, že i když se jedná o žánr ne vzdálený červené knihovně, jde nejen o čtivou a zábavnou knihu. V této sáze se totiž podařilo zachytit samotnou esenci lidství. Někomu sice přijde nízká, někomu nezajímavá, ale myslím, že tak jako tak není příliš vzdálená realitě.