Probouzení (Básnické dílo)

Při vyslovení jména Miloslava Topinky (1945) čtenáři poezie špicují uši. Jeho nezaměnitelný rukopis, který se nechává tisknout na papír jen zřídka, protože na sebe klade mezní nároky, pevně rozkročený mezi barokním memento mori a současnými astrofyzikálními teoriemi, kontaminovaný lidovými říkačkami i vypjatým viděním Arthura Rimbauda, sycený pouštním pískem i věčnými sněhy velehor, fyzicky rozstříhaný a sypaný na bílou stránku s jasnozřivým vědomím, se probouzí. Dvě legendární a těžce dostupné sbírky ze šedesátých let dvacátého století, Utopír a Krysí hnízdo, potkávají v jednom svazku Trhlinu, ale také – a především – útlé Prosvítání, sbírku nových básní potvrzující, že Topinka je měsíční balvan, který patrně jen shodou okolností dopadl do české kotliny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290757/probouzeni-basnicke-dilo-b2l-290757.jpg 4.96
Poezie
Vydáno:, Agite/Fra

vlcka
19.06.2017

Tuto poezii jsem si moc užila. Pro slovní i obrazové hry a hříčky, které v sobě nesou mrazivé výpovědi. Dadaistický styl, snad experiment, jazyk ve všemožných formách, roztrhaný a zase svázaný k sobě v nových a neobvyklých scénách.
Básně přinášejí vážné a niterné okamžiky i celé příběhy. Těžko napsat něco víc, Probouzení se musí číst, tak neváhejte ;).

puml
22.04.2016

Srdceryvné obnažení jazyka a řeči. Není to poezie pro nedělní chvilku klidu. Je žhavá a v nejlepších číslech srší ostrovtipem. Tak ruce pryč. Zaklíná se Chrastavou a Sedmipsy. Zře tele. Dada? - Da.