Přísaha

Pozoruhodné memoáry čečenského chirurga, očitého svědka a přímého účastníka čečensko-ruského konfliktu, který během války a meziválečného příměří v 90. letech ošetřoval za nepopsatelných podmínek nejen civilisty, ale i vojáky na obou stranách. Úspěšný plastický chirurg, který po vypuknutí války opustil zavedenou praxi a odešel do Grozného léčit zraněné civilisty, uprchlíky a vojáky z obou stran barikády, líčí na základě deníkových záznamů průběh čečensko-ruského konfliktu od jeho počátků až do chvíle, kdy požádal o azyl v USA. Protože v neuvěřitelných podmínkách ošetřoval bez rozdílu jak Čečence, tak i raněné Rusy, byl jako zrádce ohrožován čečenskými extremisty, zároveň ale ruská armáda na něho začátkem roku 2000 vydala zatykač. Než se mu za pomoci přátel podařilo uprchnout ze země, byl několikrát unesen, několikrát zatčen a hrozila mu poprava. V pamětech, které v azylu napsal, popisuje nejen práci válečného chirurga a celkovou atmosféru v okupované zemi, ale snaží se čtenáře seznámit s historií Čečny, s příčinami konfliktu a snaží se čtenářům přiblížit muslimské tradice své země, rodinný život, náboženství i kulturu. Sugestivní a otřesné svědectví přímého účastníka doplňuje zasvěcený doslov Jaromíra Štětiny. Spoluautoři: Nicholas Daniloff, Ruth Daniloffová Doslov: Jaromír Štětina...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14741/prisaha-chirurg-pod-palbou-14741.jpg 4.928
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, BB art

The oath

Kniha Přísaha

Křovák

Klobouk dolu pred obetavosti, narodni hrdosti a odvahou pana doktora, jeho rodiny a take pred jeho sportovnimi uspechy. Je to borec. Jinak malicko jednostranne, hrozna zverstva predvadeli i cecensti bojovnici, nejen rusove.

joachim36
26.12.2018

Doslova mi při četbě tuhla krev v žilách a slyšel jsem tlukot vlastního srdce. To co "napsal" v tomto případě sám život, by snad ani nikdo nevymyslel. Člověk si uvědomí v jak bezpečném světě tu žijeme. A taky jak je ten bezpečný svět nesmírně křehký.

aktak1203
21.08.2017

Velmi silná kniha, někteří lidé mají opravdu příšerný život :-(. Žít v područí Ruska, komu by se chtělo, ještě, že už to máme za sebou, ale někdo takové štěstí nemá.

Edus
28.10.2016

Jedna z nejsilnějších knih, kterou jsem kdy četl, která mi v ledasčem připomněla "Utekl jsem z Osvětimi" od Rudolfa Vrby.

Pro člověka, který nezná východní reálie to může být trošku náročnější čtení, pokud se ale nad toto povznesete, dočkáte se neuvěřitelně silného svědectví.

antuka
31.08.2016

No, moc dobře napsaný to není. Na beletrii je to příliš strohé, na dokument příliš opisné. Ale ten obsah! Kromě vylíčení útrap válečné chirurga a uprchlíka je tam toho dost i o rozmanitosti islámu a střetu kultur. Doporučuju!

Kachora
21.03.2013

Skromný velikán, kterému jsem měla tu čest podat ruku.

luper
10.01.2011

Lidi jestli máte tip kde tuto knihu zakoupit na netu je vyprodaná, nebo jste ji ochoten někdo prodat pujčit mi ji ,tak se ozvěte u nás v knihovně není k mání. dík moc jsem z okresu Bruntál v připadě pujčení knihy zaručuji čestné jednání