Ostrov Dr. Moreaua

od:


KoupitKoupit eknihu

Ostrov doktora Moreaua (The Island of Dr. Moreau, 1896) je vědeckofantastický román popisující biologické experimenty měnící zvířecí bytosti a přibližující je lidem a konflikty vyplývající z toho, že jejich osobnosti se jako celek neřídí lidskými schématy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108947/ostrov-dr-moreaua-108947.jpg 4.1243
Orig. název:

The Island of Doctor Moreau (1896)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jos. R. Vilímek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (38)

Přidat komentář
soupik2012
06. září

Číst tuto knihu někdy před válkou, tak to muselo být něco naprosto úžasného. I s odstupem tolika let, je to stále velmi dobrá kniha. Ale již k ní přistupuji téměř jako k literatuře faktu. Což je sám o sobě horor. Poslouchala jsem knihu jako audioknihu a tak se také zmíním o přednesu. Pan Jiří Škoda knize nepřidal nic, co by jí povyšovalo, ale ani jí nezkazil.

Monika_cz
22. června

Jsem okouzlena. Tato kniha se řadí hodně vysoko v mém žebříčku. Byla jsem okouzlena, šokováná i znechucena zvířecími lidmi, stejně tak, jako normálními lidmi. Kniha neukazuje špatná zvířata, ale špatné lidi.

Ivan F
04. června

Ku knihe som pristupoval trochu skepticky, predsa len moje predchádzajúce stretnutia s Wellsovým dielom nedopadli práve najlepšie. O to viac som bol príjemne prekvapený a spokojný, nakoľko kniha nie je ani naivná, ani rozvláčna, v porovnaní s inými Wellsovými knihami. Okrem toho paralela so súčasnosťou a jej možnosťami, nielen čo sa týka vivisekcie, ale aj génovej mutácie a klonovania, je nadčasová a aktuálna. Teraz si už len pozrieť film a nesklamať sa.

CharlesWard
20. května

Naprostá pecka. Přelouskáno za jeden den.

RyonMathrin
06. dubna

Vynikající sci-fi dílo jednoho z průkopníků tohoto žánru. Jak se to, co se třeba zdá ušlechtilou myšlenkou může zcela zvrhnout v neskutečné utrpení. Navíc je to docela nadčasová záležitost - vzhledem k dnešním možnostem genetických pokusů...

Nomia
11. února

Skvělá kombinace sci-fi a hororu s děsivým, šíleným a vizionářským Dr. Moreau. Pro mě to bylo první setkání s H.G. Wellsem a rozhodně jsem z něj neodešla zklamaná. Kombinace tajemného ostrovu, zneuznaného vědce a neetických pokus na zvířatech byla bez debat hodně zajímavá.
I když drobnou výtku bych ke knize měla, na můj vkus to vzal autor celkem hopem. Myslím, že při tak zajímavém tématu by ještě pár stránek navíc nebylo na škodu, mohl se tématem pomazlit ještě o trochu více, ale i tak se jedná o skvělé dílo, napínavé a občas i lehce děsivé.

Luci136
27.11.2017

Dnes mi tato kniha dělala společnost v práci, nee nemůžu si tam číst, byla to audio verze a já jsem ráda, že jsem ji slyšela. Knížka se mi líbila a ráda se podívám i na jiná díla p. Wellse.

Diabel
09.09.2017

Ostuda, že jsem si tuhle knihu nepřečetl dřív. Wells se díky ní dostal do mé topky. Líbila se mi víc než Stroj času. Mám vydání z roku 1992. Obálka působí pohádkově a uvnitř je krásně provedená, doprovázená ilustracemi a rámy kolem textu. Mrzí mě, že jsou v tomto duchu od něj vydány jen dvě knihy (druhou je Stroj času).
Řekl bych, že je to nadčasové dílo k zamyšlení, které předčí i některé dnešní příběhy a stále nám má co říct. Kniha se dá číst v kterékoliv době a jsem rád, že ji mám ve sbírce.

Co si myslím o příběhu samotném? Po pravdě jsem nečekal, žádné zázraky. Vyprávění nebylo strašidelné až na jeden moment, kdy hlavního hrdinu cosi pronásledovalo v noci lesem...
Ale spletl jsem se. Velmi na mě zapůsobil napínavý styl vyprávění a vygradování děje. Nadchl mě celý ostrov, osobnost doktora Moreau, jeho vize a experimenty. Co dodat... Wells byl výborný spisovatel a jeho vypravěčský um má něco do sebe. Těším se na jeho další tvorbu.
Na filmové zpracování jsem se nedíval. U některých příběhů je lepší, když zůstanou pouze v knižní podobě a nejsou zfilmovány.

Moje hodnocení 9/10

Sheemas
30.07.2017

Myšlenka přetvoření zvířat v ,,něco víc”, je v generecích lidí velmi častá a v této knize se setkáváme s člověkem, který se neštítí ničeho a tajuplný ostrov je právě takové místo, kde se k těmto pokusům odhodlává. Kniha nám předkládá zajimavý a čtivý příběh, místy děsivý až hororový, o tom, kam až je člověk schopen zajít, a že všechny činy nesou své následky.

kralika
13.07.2017

Klasika sci-fi, která se čte jedním dechem.
Jen mě mírně zklamalo negativní vnímání "zvířecího" v oněch "zvířatech", protože paradoxně z nich udělala bestie implantovaná "lidskost".

Lolila
02.06.2017

K tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou a bola som prekvapená, že niekto dokázal napísať dosť realistický a nadčasový sci-fi horor v 19. storočí zaoberajúci sa genetikou. Je desivý, fantastický, okrem iného rieši aj etické a morálne otázky. Určite stojí za prečítanie.

MinaHawke
23.05.2017

Před lety jsem viděla film a musím říct, že kniha je vážně moc dobře a zajímavě napsaná. Byl to vážně zážitek.

callahanh
12.05.2017

Ostrov dr. Moreaua je ukázkou druhé tváře H. G. Wellse. Místo naivního sci-fi předkládá místy dost děsivý sci-fi horor, který je realistický, zneklidňující a z dnešního pohledu nadčasový, protože to, co tu spisovatel popisuje jen jako jakousi vizi, se dnes de facto děje, i když ne v takové míře a podobě. Polidštěná zvířata byla fascinující i děsivá zároveň a oceňuji, že Wells pořád nechává vyhrát přírodu, když i veškerou jejich lidskost porazí vrozená divokost a "primitivnost". Ostrov dr. Moreaua je hlavně o izolovaném prostředí zvláštního ostrova a o šílených pokusech titulního doktora, postavy tu ustupují do pozadí a jsou jen zběžně načrtnuté, to ale vlastně nevadí, protože jde především o samotnou atmosféru a temnou vizi možného vývoje. Potěší i relativně malý rozsah, v němž není čas na nějaké nudné popisy, ale jde se rovnou k věci. Občas se to sice trochu táhne a je to trošku těžkopádnější, to ale tolik nevadí. Trochu opomíjená klasika. 75%

mitko
13.04.2017

Slávna knižka, ktorá poslúžila mnohým filmovým spracovaniam (vsadím sa že väčšina sa o knihe dozvedela po zhliadnutí filmu....no alebo jednej špecialnej hororovej epizódy simpsonovcov :D ). A samozrejme originál je najlepší, zlato sa dobou neznehodnotí a to platí doslova pri tomto diele. V dnešnej dobe, kde už génoví inžinieri krížia všetko možné sa môže jednať o poučenie ako to môže všetko dopadnúť.

Gi-Gi
06.04.2017

Tak to bylo fakt hustý :-), díky výzvě jsem ji konečně přečetla. A st!ale to za to. Desive, děsivé a ještě jednou děsivé. Normálně mi běhal mráz po zádech, a bála jsem se, že tam zůstane i pendrick, i když je jasné, že musel pryč.

witko
20.02.2017

K přečtení této knihy jsem se chystal velice dlouho. Díky letošní výzvě jsem ji konečně přečetl. Dal bych to jako povinou četbu všem fanatikům do genového inženýrství, žádný člověk nemůže stvořit lepší životní formu než sama příroda.

Niu
20.02.2017

Kniha se mi líbila, byl to takový Verneovský styl psaní. Při čtení mi opravdu běhal mráz po zádech. Představy, co doktor Moreaua prováděl, mě děsily. Na konci knížky jsem byla ráda, že to, co se stalo „zvířecím lidem“, se znovu navrátilo do původního stavu. Také jsem chápala, jak asi Prendic prožil zbytek života. Zajímavé počtení a jsem ráda, že díky Výzvě jsem po tomto díle sáhla.

Iva B.
14.02.2017

Nebýt čtenářské výzvy, tak bych se k této knize nedostala a to by byla chyba!! Ve své době to musel být poprask, jsem ráda, že jsem ji přečetla a doporučuji ji i vám.

feex8
11.01.2017

Tak tak to ušlo. Kniha mala oveľa väčší potenciál, než aký využil Wells. Napätie sa nedostavilo, nedokázala som sa ani stotožniť so žiadnou postavou. Napriek tomu v nej boli pasáže, ktoré sa mi páčili.


Moje hodnotenie: 42 %

NiNo
06.01.2017

Ve své době musela být tato kniha přímo ukázkově hororovým čtením. Dokážete si představit, že nevíte prakticky nic o "moderní medicíně" (tedy o krevních skupinách, plastické chirurgii, genetickém inženýrství apod.) a dostane se vám do ruky příběh pojednávající o geniálním doktorovi, který dokáže ze zvířete vymodelovat člověku podobnou bytost? I dnes jen ta představa vyvolává noční můry.

Kniha v sobě nese několik rovin - krom dobrodružného příběhu předkládá i otázky etické, morální, evolucionistické, ekologické, sociologické, antropologické, teologické, teleologické atd. Taková malá případová studie v beletristickém stylu a s anti-utopistickým podtextem. Rozhodně nutí čtenáře se nejen nad dějem, ale nad celkovou symbolikou zamyslet.
Zajímavá je i v porovnání s dalšími díly s podobnou tématikou, zejména pak s Orwellovou Farmou zvířat.

Suma sumárum: Doporučuji přečíst. ;-D

Atara
14.11.2016

Zklamaná filmem z roku 1977 jsem se ke knize nějak nemohla dokopat, druhé filmové zpracování nic moc, až dnes jsem si poslechla audio zpracování. Je to tak nadčasové, a konečné vyznání je síla, doufám ,že to třetí filmové zpracování bude už konečně mít to charisma knihy. A nutí k přemýšlení , jak jsme se za těch více než 100 let posunuli. A kam.

Hathor89
19.10.2016

Kniha byla prvně vydána v 19. století … stala se námětem mnoha dalších děl … a stále má čtenářům co říct. Nadčasovost. Etika. Varování. Člověk prostě přírodu nepřemůže. A přitom si stále hraje s genetikou. Knihy H. G. Wellse umí přimět čtenáře k přemýšlení.

hetzerjoke
26.07.2016

Dobrá zápletka. Dobrá atmosféra. Dobré dialogy. Dobré akční scény. Dobré postavy. Dobrý děj. Dobrá myšlenka.
DOBRÁ kniha

Joges
05.07.2016

Kdysi před lety jsem se nedokoukal na film, nejspíš mě příliš neohromil. Zkusil jsem to teď napravit v podobě audioknihy, ale ani tentokrát mě příběh moc nevzal. V době vzniku to byl nejspíš trhák, dnes mi to nic moc nedalo - tj. občas popisné, zdlouhavé, předvídatelné. Ale Darwin by nad knihou jistě zajásal.

Kozel
25.12.2015

Wells prostě umí. Delší povídka, kde se rychle střídá napětí s klidnějšími scénami, díky čemuž má příběh schopnost čtenáře chytit a nepustit až do konce. Nejděsivější (přesto u Wellse obvyklé) jsou ony hlavní myšlenky o tom, že nejmocnější tvor na Zemi není nic než pouhopouhé zvíře a že přes tuto velkou moc existuje něco, co nelze porazit. Nelze totiž porazit přírodu. Nikdy. Nijak. Ona je tím největším vládcem, z kterého si uměle tvoříme nepřítele.

Peleus
20.08.2015

Je neuvěřitelné, kolika dalším literárním, filmovým a herním dílům posloužila tato kniha jako inspirace!

Osobně oceňuji, že autor rozvinul látku pouze do jedné přerostlejší povídky.

Nejeden z nás by dokázal bez dlouhého přemýšlení jmenovat hned několik děl, kdy se nápad rozvíjí zhruba do třetiny, zatímco ve zbytku se bezostyšně nastavuje a nastavuje a ...

P.S. I po letech stále kvalitní čtivo. Bravo!

haWranka
30.06.2015

Tenká a vlastně jednoduše a stručně napsaná knížka. A i přesto jsem ji četla několikrát a pokaždé mí běhal mráz po zádech.

technolog
07.06.2015

Moc dobře napsaná kniha. Osobně doporučuji přečíst, dal bych jí jako povinnou četbu.

jorgesob
11.12.2014

tuhle knížku jsem se snažil sehnat už pěkných pár let, jelikož v české distribuci se nenachází koupil jsem si ji ve slovenském jazyce. a musím přiznat, že je to nejlepší kniha co jsem za posledních pár let přečetl. opravdu skvělá...scifi a drsné dobrodružství v jednom a dle mě hodně nadčasové dílo

Sejber
28.10.2014

Herbert Wells je jeden z průkopníků science fiction 19. století a tak je i potřeba tuto knihu vnímat. V kontextu této doby jde zajisté o významné dílo tohoto žánru a při zvýšené hladině vnímání krutosti doktora Moreaua jde o zajímavou knihu.