Oskar Ed - Můj největší sen

Branko Jelinek se po deseti letech vrací s novým příběhem Oskara Eda. Nejedná se ale o pokračování trilogie, která vycházela v letech 2003–2006 v nakladatelství Mot, ale o svébytný příběh, ve kterém je hlavní hrdina Oskar Ed nahlížen poněkud jinou optikou. Komiks Oskar Ed je na více než 300 stranách monumentálním vyprávěním komorního niterného příběhu. Oskar putuje se svými rodiči somnabulní krajinou a jeho zostřená vnímavost a silná představivost rozkládá už tak dost vratkou realitu do vizí blízkých surreálnímu snu. Nic ale není zálibné a samoúčelné, všechny představy jsou rozvinutím jediného tématu porouchané rodiny, napjatého vztahu mezi rodiči a jejich senzitivním dítětem, které funguje jako katalyzátor všeho nahromaděného hněvu. Oskar Ed na tom nekonečném tripu jako by chtěl utíkat do svých snů, ale i tam ho vždycky dostihne stín neutěšené přítomnosti. Oskar je výjimečné dítě, možná předčasně zmoudřelé a pošramocené. Upravuje si svou fantazií život i tak dost nesnesitelný. Anebo se možná všichni ocitáme v zajetí jeho fabulace – v každém případě je návrat legendárního hrdiny opravdu fenomenální....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301523/oskar-ed-muj-nejvetsi-sen-bHp-301523.jpg 4.632

Oskar Ed (4.)

Komiksy, Literatura slovenská, Sci-fi
Vydáno:, Lipnik

Kniha Oskar Ed - Můj největší sen

jarynek

Realita mísící se s imaginací hlavního hrdiny vytváří poměrně hodně depresivní studii lidských a hlavně rodinných vztahů. Především střední pasáž knihy s dialogy rodičů v autě je hodně silná a buduje atmosfétu zmaru, bezvýchodnosti a celkového odcizení, naopak závěr mne trochu zklamal, ale možná to bylo přílišným očekáváním. Černobílá výborná kresba se k vyznění celého příběhu hodně hodí.

p3tris
23.10.2017

Tohle bylo mé první setkání s Oskarem a rozhodně jsem od něj čekal něco trochu jiného. Ne šílenou sondu do fantazie dospívajícího chlapce míchající se s realitou povinného výletu disfunkční rodiny. Tohle je opravdu velmi temné a depresivní. Detailní černobílá kresba to jen podtrhuje a velký formát, kde dobře vynikne, jí sluší.

popeluška
13.04.2017

Komiks se mi líbil. Nejdřívě jsem měla obavy z tématu ale nakonec to byl velmi silný zážitek.....na který jen tak nazapomenu a budu o knize dlouho přemýšlet. Kresba je naprosto suprová :-)

čika
09.04.2017

je mi luto, ze neviem lepsie ohodnotit, ale jednoducho som ju musela odlozit. v neposlednom rade aj preto, ze som ju skutocne nevladala udrzat - beletria tejto kilaze vyzaduje zdatneho citatela. kresba fajn, ale cakam aj silny pribeh, ktory sa tu nekona, je to neskutocne natiahnute a vlastne hrozne ubijajuce citanie....ok, mozno ma v poslednej tretine cakalo par zvratov alebo aspon "rozuzlenie", ja som to vsak doslova "neuniesla".

puml
28.08.2016

Kresba je vynikající, stejně jako v předchozí trilogii se surreálné nálady střídají s těmi civilními. Sny prostupují realitou, až není jasné, co je realita a co jen výplod Oskarovi zjitřené imaginace. Příběh mě žel tolik nezaujal. Je to dost depresivní a ukecané čtení. Stále dokola se omílají témata zklamání, zneužívání, izolace a útěku před realitou do imaginárních světů. Jednotlivé kapitoly jsou výtvarně propojené a jednotlivosti a střípky vzpomínek se tu a tam nečekaně objevují v různorodých variacích. Celkově je ale příběh natažený a hemží se až neúnosným počtem divně se chovajících a jednajících osob, v čele s duem velmi nepříjemných rodičů. Celé to působí jako zlý sen s dialogy, co skřípou jak nůž řezající kámen. Syrové, autentické - snad, ale literárně někdy dost únavné čtení. Celkově ale nadprůměr v rámci Česko-Slovenského komixu.

Příběh za 2-3; atmosféra za 4; kresba za 5. Celkově slušný 4 hvězdy.

komiksy

Branko Jelinek