Než odejdeš

Než odejdeš https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345035/bmid_nez-odejdes-HNk-345035.jpg 4 210 77

Láska někdy přichází pomalu. Zoe a Ed se znali od mládí, vždy si byli poblíž, ale nikdy spolu. Až po letech se mezi nimi cosi změní a jejich budoucnost se začne ubírat po stejné cestě. Ale kromě radosti je čeká nejedno klopýtnutí, a jednoho obyčejného dne Zoe řekne svému manželovi pár zlostných slov… Toho dne, který je Edův poslední. Zoe je zlomená žalem a lítostí nad tím, co Edovi řekla, a co mu naopak říct nestihla. Pak ale dostane zázračnou šanci postavit se s ním znovu na začátek. Poučí se ze svých chyb, anebo se minulost změnit nedá?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Before You Go , 2016

ladyka
09.12.2018 5 z 5

Kniha s krásnou obálkou skrývá příběh jedné lásky, která prochází typickým vývojem partnerů, od velké a snad až slepé zamilovanosti k už ne tak růžové realitě...Zoe si však uvědomí, že nikdo jiný než ona to (resp. svůj postoj a prožívání) nezmění a dostane šanci s tím něco udělat. Popis vnitřních bojů i těch partnerských neshod a soukromých bolístek je velmi zdařilý a reálný, dojemný a nakonec i poučný. Doporučuji romanticko/melancholickým a hloubavým čtenářům.

evago
30.11.2018 5 z 5

nádhera...bylo by někdy fajn, mít možnost se vrátit zpět do své minulosti...

Sasanka173
10.11.2018 4 z 5

Zajímavý příběh. Hezké čtení. :-) Važme si každého dne prožitého se svými blízkými...

Bettybook
09.10.2018 4 z 5

Takže začnu asi minusy, protože těch je méně, ale přeci tam jsou...
Začnu tím, že zhodnotím Zoevino chování: Na to, že Zoe byla dospělá žena, tak se chovala jako puberťačka, které právě skončil nebo nevyšel vztah. I když její vztah s Edem byl opravdu na spadnutí, nemusela to řešit věčným bulením a stěžováním si... I když je mi třináct let a tyhle věci jsou mi zatím na hony vzdálené, tak jsem si vážně klepala na čelo, co to má být. To by bylo k negativům (i když mám toho víc, tak to tady nechci moc rozebírat, protože je to věc docela důležitých spoilerů).
Co se týče plusů, tak příběh byl nádherný, i když prostě ten konec musíte odhadnout. Sice jsem věřila ve šťastný konec, ale co se stane mi bylo hnedka jasné...

MakiMel
12.09.2018 4 z 5

Pro čtenáře Jojo Moyesové určitě doporučuji. Je to typově podobná kniha, i když naprosto originální právě tou možností vrátit se a dělat věci jinak. Ale stačí to? Napětí se postupně zvyšuje a Zoe se snaží odčinit to, co napáchala nevědomky dříve, kdy byla zahleděná do sebe, zatímco nyní si uvědomuje sílu svých citů k Edovi. Zajímavá úvaha a nastavení možností...

PetraBery
01.09.2018 3 z 5

Hlavní hrdinka Zoe dostane šanci změnit některé důležité dny svého života. Podaří se jí ale zachránit svého manžela Eda od předurčené smrti? Romantická kniha s dobrým nápadem a ucházejícím provedením. Konec se mi k celému příběhu hodil. Jen je škoda, že druhé šance jsou v životě spíše výjimečné, proto musíme využít každý jedinečný okamžik. Celkově knihu hodnotím na 3,5 hvězdy.

Luciluc
11.07.2018 3 z 5

Líbil se mi námět knihy - zda je možné změnit minulost. Příběh sám o sobě je poměrně „obyčejný“, sledujeme určité události v životě Eda a Zoe v průběhu několika let. Na druhou stranu je napsán velmi čtivě, takže stránky ubíhají rychle a ke konci jsem byla i docela nedočkavá, zda se opravdu podaří Zoe něco změnit, nebo co se z příběhu vlastně vyklube. Nemůžu říci, že by se mi konec knihy vyloženě líbil nebo nelíbil, byl pro mě spíše takový hořkosladký. Jako „odpočinková“ kniha dobré.

gordon13
30.06.2018 5 z 5

Něžný, melancholický příběh s působivým koncem, kniha pro citlivé a vnímavé, drsňákům bude připadat naivní...mně se moc líbila

axi81
30.06.2018 odpad!

Dočteno jen silou vůle. Na můj vkus plytké a dost naivní. A bohužel nepřišel ani žádný sebereflexní okamžik, na který jsem neustále čekala.

BaNaMa
23.06.2018 5 z 5

Za sebe mohu napsat, že kniha byla naprosto úžasná. Hodně dlouho jsem nebyla nucena číst dál a dál. Je to kniha, která vede k zamyšlení a i po přečtení, kdykoliv se podívám na svojí lásku, na ní myslím. V závěru jsem si krásně poplakala a ještě hodně dlouho jsem ji nemohla pustit z hlavy.
Děkuji autorce za krásné čtení.

DasaN
19.06.2018 4 z 5

Kniha má zajímavý námět, který mohl být více rozpracovaný, ale jinak je to příjemná oddechovka.

MayaBu
03.05.2018 2 z 5

Musím uznat, že jsem se nechala zlákat obálkou. Právě za ni uděluji jednu hvězdičku, druhá je za ty poslední cca dvě kapitoly, které na rozdíl od zbytku knihy přinesly alespoň jakési napětí. Ano, jsem zklamaná, protože mi to přišlo příliš natahované a postrádalo to čtivost.

Coolniczka12
19.04.2018 5 z 5

Dojemny pribeh. Vetsinou tyhle "tyhle sladarny" moc nemusim, ale teto knizce dam 5 hvezdicek.
Libilo se mi poselstvi pribehu. Vazit si kazdeho dne a nebrat pritomnost nejblizsich jako samozrejmost.
Zoe jsem ke konci moc prala, aby se stal nejaky zazrak a jeji Ed byl zase nazivu.

simona5r
14.04.2018 3 z 5

Zpočátku mě kniha nudila a přišla mi taková tuctová, ale nakonec jsem se do ní začetla a hezky jsem si při čtení odpočinula.

márčina
08.04.2018 4 z 5

Moc jsem se na knihu těšila, možná tak moc, že jsem od ní čekala více. :) Nemůžu říct, že by mě extra zklamala, to ne, taky ukápla slza, ale chybělo mi v tom prostě ještě "něco" víc. :)
Ale určitě (tak jako skoro každého, kdo ji četl) mě přepadly myšlenky, jak je vlastně fakt důležitý nebrat někoho jako samozřejmost, a taky to dát někdy dotyčnému najevo. :)
Shrnuto podtrženo - hodnotím kladně.

wildXchos
01.04.2018 4 z 5

Opravdu dojemný příběh plný lásky. Moc jsem od téhle knihy nečekal, ale překvapila mě a opravdu stojí za to. V některých částech je příběh smutný a jindy šťastný.

JessieEx
08.03.2018 4 z 5

Musela jsem téhle knížce dát nakonec čtyři hvězdičky, jinak to prostě nejde, jelikož mě dojala, tak nějak upřímně a opravdově. I když to byl příběh málo originální, takový ten, co si automaticky říká o filmové zpracování, dalo by se říct že taková romantická tuctovka. Melancholický doják. Jenže šel do hloubky a nesl s sebou poselství: "Žij každý den, jako by měl být posledním." A taky: "Svůj osud nezměníš..." ..... raději končím, abych tu ještě něco nevyzradila :)

Alethea_k
28.02.2018 3 z 5

Upřímně, jsem z celého příběhu v rozpacích. Chtě nechtě knihu srovnávám s Než jsem tě poznala, i když je téma vlastně jiné. Jojo Moyesová nastavila v oblasti romantických dojemných příběhů laťku příliš vysoko a hned tak ji nic nepřekoná.
V porovnání s Moyesovou ale tato autorka ukazuje, že důvod žít se vždycky najde a s pozitivním přístupem k životu se dá překonat všechno.
Změna minulosti byla atypická, leč zbytečná. Na druhou stranu... Kdyby se hl. hrdinka nesnažila změnit minulost, kniha by byla naprosto nezajímavá a tuctová. Takto si ponechá jistou originalitu, aspoň na povrchu.

Nuny
18.02.2018 3 z 5

Některé pasáže knihy jsou zbytečně zdlouhavé a hlavně se opakují. Neustále popisy, pláč a nejistota, v každé kapitole. To mě moc nebavilo.
Na druhou stranu kniha má určitě velkou myšlenku, kterou by v tom každý mohl najít.

Restang
17.02.2018 3 z 5

Takový román co by kdyby.. Koupila jsem si ji potom co, už 2 roky prožívám něco podobného.. Bohužel čas vrátit nejde jako v knize.. Četla se celkem dobře. A vždy to nějak končí..