Neuvěřitelné historky ze světa zvířat

Neuvěřitelné historky ze světa zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11556/neuveritelne-historky-11556.jpg 4 6 2

Svět zvířat je úchvatnou součástí přírody a nám lidem je blízký tím, že jej tvoří živí tvorové. Rádi sledujeme jejich život, jak se chovají a jak si dokážou inteligentně poradit v nejrůznějších zapeklitých situacích. Právě o tom vypráví tato zábavná a vtipná knížka, jejímž autorem je populární německý zoolog a propagátor přírody Mario Ludwig (nar. 1957). Zaměřil se na speciální triky, jež naši zvířecí spoluobyvatelé používají, aby se vypořádali s nástrahami prostředí a života. Z nich vybral přehršli skutečných zoologických lahůdek, například jak to, že tučňáci nezmrznou, proč mormonští kobyláci dávají přednost buclatým partnerkám, čím to, že gekoni dokážou běhat po stropě, jak se raci přečůrávají, o rybkách, které se dorozumívají prděním nebo o kuriozní opičí kratochvíli – šermu penisem. Celkem na stopadesát poutavých historek o zvířecím důmyslu, které svéráznými humornými ilustracemi doprovodil proslulý kreslíř Jan Gulbransson.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , TeMi CZ

Unglaubliche Geschichten aus dem Tierreich

IHT
27.12.2023 3 z 5

Dalsi kousek do predlouhe rady knih popularizujicich poznatky ze zivota zvirat. Dokonce i ten obrazek na obalce knihy "odkazuje" na podobnou knihu s nazvem "Proc pandy delaji stojku".
Vyber zajimavosti je pestry, ale zcela neusporadany. Vubec by mi nevadilo, kdyby autor zkusil tyto informace seradit do nejakych vetsich tematicky orientovanych celku.
Informace v knize obsazene jsou povetsinou zname z jinych knih (koneckoncu jsem se ke knize dostal az 15 let po jejim vydani, prestoze si novou literaturu docela peclive hlidam - mala nakladatelstvi bohuzel casto nezvladaji distribuci), to by vsak nevadilo. Osemetny je vsak preklad. Na jednu stranu ocenuji prekvapive kreativni praci s jazykem (mrknete na anotaci - kdy jste naposledy videli tvar "přehršli"?), na druhou stranu u rady druhu prekladatel nedokazal najit spravny cesky nazev (odborny redaktor by vyrazne pomohl). Napriklad v anotaci zmineni mormonsti kobylaci - jsou samci americkych kobylek Anabrus simplex. Stejne tak v knize stonozky alternuji za mnohonozky, "americka kralici sova" je sycek kralici a svijonozec vilejs je predstaven jako "korys druhu...". U nej nastala opravdu komicka situace - autor v textu popisuje, jak si vilejsi kolonizujici pribojovou zonu na skalach voli pohlavi s ohledem na sve sousedy - je-li pobliz nove prisedleho jedince hodne samic, zmeni se on v samce s mimoradne dlouhym penisem. Jim oplodnuje samicky okolo. Tento vilejs ma v anglictine oznaceni barnacle, coz je v anglictine i berneska (ptak). (Nemecky jsou vilejsi Entenmuscheln, cili kaceni mlzi, ci kaceni podvodnici.) Ilustrator zrejme prehledl, ze je rec o vilejsich, a nakreslil kachnu merici jine kachne skladacim metrem genitalie... Ano, je to opravdu zabavna kniha :)

FlLys
19.03.2019 3 z 5

Pěkná knížka o zajímavostech ze světa zvířat, líbil se mi použitý slovník, slova typu zvící a ještě jiná exotičtější... ovšem občas jsem byla na rozpacích, co vlastně autor sděluje... možná tak trošku ztraceno v překladu

Mario Ludwig
německá, 1957
2012  93%Rok v přírodě
2009  70%Neuvěřitelné historky ze světa zvířat
2007  87%55 nejnebezpečnějších zvířat naší planety
2005  88%Naší přírodou měsíc po měsíci

Kniha Neuvěřitelné historky ze světa zvířat je v