Nelítostný boj 1975-1985

Nová kniha Garri Kasparova „Nelítostný boj (Moje zápasy s Anatolijem Karpovem 1975–1985)“ je druhým svazkem série „Moderní šach.“ Obsahuje 76 partií mezi Karpovem a Kasparovem a množství materiálu od prvního střetnutí těchto dvou významných sovětských rivalů v simultánce Karpova v roce 1975, přes jejich první zápas o světový titul v roce 1984, až po prosinec 1985, kdy se stal Kasparov mistrem světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68597/nelitostny-boj-68597.jpg 4.65

Kniha Nelítostný boj 1975-1985

Cinik
20.09.2021

Je to velice hodnotná kniha, ať už pokud jde o obsažené partie a jejich analýzy, tak po stránce náhledu na historii šachu. V tom druhém případě ovšem je třeba mít na paměti, že se jedná o knihu jednoho z akterů nejdelšího, nejúpornějšího, nejzuřivějšího a patrně i nejhořčejšího souboje o šachový trůn v historii. Koneckonců autor sám se nijak netají tím, že Karpova víceméně od počátku považoval za svého životního soupeře a nepřítele doslova po všech stránkách (šachové, osobní i politické). Karpov by nepochybně mnoho věcí viděl zcela jinak.

Azmodan
25.12.2018

Nelítostný souboj nebyl jen dvou nejlepších šachystů planety, ale stane se i vaším ve snaze přečíst a prokousat se celým dílem.
Logické dílo autora popisující nejtěžší části jeho šachové kariéry psané však jako faktografická bichle, které nepotěší a hlavně nepobaví. Nečte se tak dobře jako "Moji velcí předchůdci".
Přesto má kniha nesmírnou (a možná nedocenitelnou) hodnotu pro lidi šachem se zabívajícími, protože předkládá jedny z nejlepších partií historie z jedněch z nejvypjatějších bojů historie o šachovou korunu dvou rivalů, kteří byly v době svých bojů na absolutní špici komentované jedním z aktérů těchto bojů analyzovány nejen jeho mozkem, ale i moderní výpočetní technikou.