Mrtvý klíč

Mrtvý klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304723/bmid_mrtvy-klic-oF8-304723.jpg 4 244 70

ŽÁDNÝ TREZOR NEOCHRÁNÍ VAŠE NEJSKRYTĚJŠÍ TAJEMSTVÍ… Rok 1978. Nad největší clevelandskou bankou, která spravuje peníze nejvlivnějších obyvatel města, se vznáší podezření z obrovských účetních podvodů souvisejících s bezpečnostními schránkami. Neviditelná kancelářská myška Beatrice se shodou náhod dostane ke všem indiciím potřebným k odhalení obrovské sítě plné korupce, lží a krádeží zasahující do nejvyšších špiček městské hierarchie. Kdo jiný než dívka, jejíž jméno nikdo ani pořádně nezná, by mohl správně naložit s univerzálním „mrtvým klíčem“ ke všem schránkám a tajemstvím ukrytým uvnitř? Rok 1998. Ambiciózní stavební inženýrka Iris dostane za úkol zakreslit plány budovy banky, která byla za záhadných okolností zavřena před dvaceti lety. Interiér budovy připomíná časovou kapsli. Nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě, jako by se zaměstnanci měli každou chvíli vrátit. Když Iris v zásuvce stolu objeví záhadný klíč, myslí si, že ji čeká pouhé vzrušující dobrodružství. Netuší, že právě roztočila smrtící kolotoč událostí, které vzápětí naberou prudký spád…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Mystery Press

The Dead Key , 2015

Oksalakka
31.12.2019 3 z 5

Asi takhle ... debut - zajímavé téma - hodně nastavovaná kaše - neurazí - neřvete blahem. Prostě přečtete, vrátíte do knihovny, brzy zapomenete.

tulip131
28.11.2019 4 z 5

Měla jsem obavy, jak se mi bude orientovat ve dvou liniích příběhu, které dělí 20let, ale žádný problém, psáno přehledně a trochu pozorný čtenář nemá problém se orientovat. Podvody s obsahy bezpečnostních schránek, zvídavé sekretářky a jejich pohnuté osudy, inženýrka, která začne strkat nos kam by neměla a celá síť propletených vztahu z minulosti přetrvávající do součastnosti včetně křivd.

ThomasRuhe
21.11.2019 3 z 5

Obě dějové linky v odstupu 20 ti let jsou napsané solidně, ale skoro nic se nedozvíte, jen pouhé náznaky, takže vše směřuje až k finálnímu rozuzlení. No a otázka za všechny prachy je: jestli to stojí za to?
Ne tak úplně, vysvětlení zde samozřejmě dostanete, ale nějaký brilantní závěr to není. Je to tím, že v průběhu čtení si nějakou teorii už vytvoříte, a třeba já jsem nebyl zas příliš daleko od pravdy.
Beru to jako zajímavou prvotinu z bankovního prostředí, kterou vidím tak na 60%.

Petronela16
30.10.2019 2 z 5

Zaciatok dobry,dobre sa to rozbieha a zrazu bum..len nuda nuda a pre mna celkom trapenie docitat to do konca.U mna slabota,ale tak asi som narocna.

lakyh
28.10.2019 3 z 5

Nemohu dát 4 hvězdy i když byla knížka určitě dobrá, ale mě se nedařilo příliš dobře orientovat v těch dvou časových rovinách, v nichž byly i navíc velmi podobná jména hlavní hrdniky, celkově tam bylo mnoho jmen a ve výsledku to rozuzlení a tajemství s klíči bylo tak nějak nejasné, že jsem to nezvládl vstřebat a nevím jak to bylo, pro mě malinko tedy chaos, ale možná spíš můj problém, takže by tomu sedělo hodnocení asi spíš za 4 hvězdy, ale já si to prostě nezvládl užít a vstřebat.

blanka5427
17.10.2019 5 z 5

hodně se mi líbila - jen ten konec mi připadal krapet nedotažený - ale jinak jsem byla napnutá jak kšandy

ajasin
29.07.2019 4 z 5

Příjemný, napínavý a tajemný příběh, vyprávěný ve dvou časových rovinách a kde není přehršel násilí, brutálností a netečou potoky krve.

Jaruš7
28.05.2019 5 z 5

Zasloužené ocenění, prvotina a hned thriller v nezvyklém prostředí tajemna.
V prvním momentě mi naskočil pocit z Trhliny, pak už autorka byla ve svým živlu a majestátní banka mohla ožít svými tajnostmi.
Klíčový klíč má šifru - klíčovou funkci v klíčové situaci, kde klíčí klíčivost zákeřná.
V příběhu se mi nevymáhatelnost jeví jako nedokonalost v zákoně, pak finanční thrillery mohou být častější než ty krvavé.
Citace:"Veliké osamělé hodiny ve vstupní hale První clevelandské banky odbíjely půlnoc. Jejich monotónní zvuk putoval chodbou od těžkých dveří a prázdných židlí na podlaží bývalé pobočky až do temné místnosti, kde se schovávala. ...Neměla moc co ztratit. To bude pravděpodobně důvod, proč se mu podařilo uvrtat mě do téhle šlamastiky, pomyslela si..Po ochrance ani stopy. Přesně jak slíbil."
Bezva, autorka v mých *****

alekis
07.05.2019 5 z 5

Zaujal mě název, rozečetla jsem, a nakonec i dočetla. Velmi zdlouhavé, konec pořád v nedohlednu. Hodně postav, kdo si je má pamatovat? Dvě časové roviny. Někteří vypadají jako slušňáci a je to naopak, a ti druzí zase naopak.
Ale má to hodně co do sebe. Žádný úchyl, co byl v dětství zneužíván, teď fetuje a mstí se společnosti... nebo z jiné, podobné, z prstu vycucané příčiny. Nijaké čtvrcení obětí, násilnění mrtvol, zanechávání odporných indicií, žádné testy DNA. Ani vysloveně ohavný mord. Jenom sem tam ojedinělá, poctivě zastřelená mrtvola.
Dvě dívky, Beatrice v roce 1978, Iris v 1998. A budova banky, prolezlá tajemstvími, s trezorem plným zlata a šperků. Autorka dokázala vytvořit neskutečně živé prostředí. Iris a její dny prožité v časové kapsli plné prachu a veskrze podivných nálezů, to opravdu píše! A šestnáctiletá Beatrice, která odhaluje záhady, jednu větší než druhou...
Musela bych číst mnohem poctivěji, či mít aspoň nějaké povědomí o bankovnictví, abych pochopila, jak je to se soukromými schránkami. Musela bych si líp pamatovat, kdo je kdo a kdo ke komu patří... Ale přestože mám pár mezer, nelze než se za tuto knihu postavit a doporučit ji každému čtenáři detektivek, který má sice rád napětí, ale zároveň si rád přečte o tom nejjednodušším, nejčastějším, ba skoro jediném motivu pro spáchání kriminálního činu: o penězích.

Sofós
23.03.2019 3 z 5

Dvacet let zavřená banka čeká na vyřešení svých tajemství. A ti, kdo je znají, jsou schopni čehokoliv. Zajímavá detektivka ve dvou časových linkách se mi sice líbila, ale tak nějak se táhla. Konec byl zajímavý, bylo nutné nad ním trochu popřemýšlet.

scheescha
06.02.2019 3 z 5

Jak psali někteří ostatní recenzenti.Kniha spíše průměrná.Dvě časové roviny, kdy se mě chvílemi ztrácelo.Mnoho postav a zbytečně natahované.

gretl74
09.11.2018 4 z 5

Dvě časové roviny, dvě pátrající dívky, zajímavé prostředí, dostatečně napínavé - mně se moc líbilo. V některých knížkách mi zdlouhavé popisy vadí, ale tady krásně zapadly a lépe jsem si vše představila. Určitě se těším na další dílo od této autorky.

Lenis
18.10.2018 5 z 5

Knížka mě bavila.. zajímavý a napínavý příběh

evickakyticka
27.07.2018 4 z 5

Super kniha. Napínavá, zajímavé prostředí, prolínání dvou časových rovin...nemohla jsem se odtrhnout. Líbil se mi i konec, který si musíte srovnat v hlavě.

Smardik17
25.07.2018 3 z 5

Příběh byl zajímavý, a ke konci i napínavý, ale musím říct že jsem čekal více. Bohužel jsem trochu zklamaný, příběh se velmi natahoval.

mirka71
30.05.2018 5 z 5

Mě se knížka docela líbila, dvě časové roviny, originální námět.... Jediné co mi trochu vadilo, byla zdlouhavá popisnost prostor banky, šlo by to zhustit na třetinu, stejně jsme si toho nedokázala moc představit.

kap66
20.05.2018 4 z 5

Odpočinula jsem si (aspoň tedy většinu knihy) od vrahů a zkrvavených obětí a nechala se vést celkem originálním tématem a napínavým dějem, kompozičně dovedně zpracovaným. Bavila mě postava Iris, tak trochu rebelky, postava Beatrice mi přišla vytažená spíše z padesátých let; nakonec se ale dobře doplňovaly. Problematický je pro mě konec - ani tak ne určitá neuzavřenost, ale spíše naivita některých dialogů. To se vážně zločinci dohadují o všem tak, aby to každý pochopil, a vždycky vyslepičí všechno své budoucí oběti? To je schéma, kterému by se autoři měli vyhnout širokým obloukem. Hvězdička dolů za to; ale vcelku hodnotím knížku kladně.

Dragell
24.02.2018 3 z 5

Pořád všude slyším o Mrtvém klíči jako úžasné knize, která je navíc od začínající autorky, tak jsem se nakonec nechala zlákat její namluvenou podobou.

Kniha má opravdu ledacos do sebe, předně se mi moc líbily dvě časové úrovně, ve kterých jsme procházeli Clevelandskou bankou - ať už za časů její slávy, ale take v době jejího zapomenutí, kdy se Iris při zakreslování plánu budovy procházela 20 let nedotčenými prostorami a odhalovala všechna ta tajemství. Jako by na vás dýchl duch budovy z celého příběhu.

Dvě časové/dějové linie do sebe navíc perfektně zapadají a vy si postupně děláte obrázek o tom, co se vlastně stalo. Bohužel poměrně velká čast knihy je pomalá, rozkoukáváme se kolem, snažíme se zorientovat v postavách a ten opravdu výborný spád nastává spíše až v poslední třetině. Příběh nabere tempo, přihodí nějakou tu akci a hlavně napětí.

A abych se ještě vrátila k audioknižní podobě - překvapivě ji namluvil muž, tedy Robert Mikluš, ačkoliv hlavními hrdinkami jsou ženy. I přesto jeho přednes dodal audioknize výbornou atmosféru.

Skripi
13.02.2018 2 z 5

Mňa osobne to nebavilo, bolo to príliš zdĺhavé a tie dve časové linky ma viac miatli ako sa dobre počúvali... Menej je niekedy viac...

Danago
25.01.2018 3 z 5

V knize se střídají dvě časové linky : Rok 1978. Mladičká asistentka Beatrice se určitými náhodami dostává k indiciím , které odhalují obrovskou síť korupce ve velké bance, kde se odehrávají podvody s bezpečnostními schránkami.
Jak tato dívka, naloží s univerzálním „mrtvým klíčem“ ke všem schránkám a tajemstvím ukrytým uvnitř?
Rok 1998. Mladá stavební inženýrka Iris má zakreslit plány budovy banky, která byla za záhadných okolností zavřena před dvaceti lety.
Interiér budovy jakoby zamrzl v čase. Nábytek, dokumenty i veškeré vybavení zůstaly na svém místě. Iris najde v zásuvce stolu záhadný klíč, očekává vzrušující dobrodružství. Ale události neberou nečekaný spád.
Knížka má zajímavý a originální námět. Zpočátku mi připadala i dost dobře zpracovaná. Bohužel po čase se děj začal zbytečně natahovat, neustálé popisy budovy banky, rádoby strašidelné scény , už mě opravdu unavovaly.
Konec jsem sice celkem očekávala, ale napínavý byl. Jinak průměrná knížka.

thrillery klíče, klíčky banky

D. M. Pulley