Na základné otázky o našej planéte, napr. koľko percent populácie žije v extrémnej chudobe, akým tempom rastie počet obyvateľov, aká je úroveň vzdelávania, aký násilný je náš svet, ako nás ohrozujú klimatické zmeny, odpovedá väčšina ľudí nesprávne. Mnohí sa v odhadoch sa mýlia do takej miery, že odpovede učiteľov, novinárov, investičných bankárov a hoci aj laureátov Nobelovej ceny by dosiahli horšie výsledky ako úplne náhodné odpovede šimpanzov. Hans Rosling, švédsky lekár, vedec, profesor medzinárodného zdravia a fenomén globálnych konferencií na TED-e, spolu so svojimi spolupracovníkmi ponúka čitateľom revolučne nové vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet – od tendencie rozdeľovať svet na dva tábory (zvyčajne na my a oni), cez spôsob, ako vnímame správy z médií, až po to, ako vnímame pokrok (sme presvedčení, že svet speje k horšiemu). Ukazuje sa však, že svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme. Neznamená to, že neexistujú reálne problémy a riziká. No ak sa neustále všetkého obávame a odmietame vychádzať pri vnímaní sveta z faktov, ľahko sa nám stane, že prehliadneme práve najväčšie hrozby. Moc faktov je inšpirujúca kniha, plná zaujímavých informácií a napínavých príbehov. Zásadne zmení náš spôsob vnímania a hodnotenia sveta a vo svetle pravdivých faktov nás naučí reagovať na krízy a výzvy budúcnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/402872/faktomluva-deset-duvodu-proc-se-myl-iAH-402872.jpg 4.750

Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think (2018)

Literatura naučná
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Finn69

Samotnému je mi to divné, dávat pět hvězdiček publikaci zabývající se vlastně statistikou, není to trochu ujeté? Ale co se dá dělat - bylo to ohromně zajímavé, moc dobře se to četlo a hlavně hned od začátku mě to chytilo tak, že jsem trápil celé široké okolí Roslingovým dotazníkem :)
Určitě si to přečtěte, zjistíte, že svět lze vidět i jiným pohledem, než tím, který se nám denně servíruje v médiích. A že nepotřebujete ani černé, ani růžové brýle - stačí trocha zdravého rozumu.

Randyz1986

Knihu jsem poslouchal ve formě audioknihy. Byl jsem k ní zlákán nesčetnými doporučeními od lidí z mé sociální bubliny a i na konferencích a také jejím vysokým hodnocením. Naprosto souhlasím s tím, že tato knížka je pro společnost velmi důležitá a prospěšná z důvodu, že asi skoro každý začne, po jejím přečtení, nahlížet na dnešní obraz světa dost jinak a to ve většině záležitostí asi o dost méně pesimistický a černě a naopak se zaměří na skutečné hrozby, rizika a katastrofy oproti těm, která na nás valí média, protože jsou divácky poutavější. Fasnicující jsou ony interaktivní bublinkové grafy dostupné na webu, ze kterých člověku opravdu docvakne, jak se svět skokově mění v posledních letech a pár desetiletích. Knihu tedy všem velmi doporučuji. Čím více lidí si ji přečte a začne na svět nahlížet jinýma očima, tím lépe. Zároveň však musím uznat, že tím, že se vše v knize točí kolem dat a statistik, tak se nejedná o čtení či poslech úplně pohodový. Asi by mi trvalo dlouho než bych se přinutil přelouskat tuto knihu v papírové formě a tak jsem byl rád za audio. Ale zárověn má tato forma jednu velkou nevýhodu, že občas nemáte dostatek času statistiky a čísla dostatečně rychle vstřebat a tlumočení určitých dat a tabulek je občas dost zdlouhavé a nudné. Z papíru by to bylo mnohem výstižnější a asi i lépe stravitelnější.

chamyl

"To, že něco není ještě dobré, automaticky neznamená, že se to nezlepšuje".
Klíčová věta v jejímž kontextu bychom měli všichni uvažovat. A ne proto, abychom se opíjeli zdánlivými či nedostatečnými pokroky, ale především proto, abychom správným vývojem získali pozitivní chuť v práci na dalším zlepšování. Dnes mnozí uvažují obráceně a především definitivně: "Není to dobré, tak je to špatné." Svět je ovšem dynamický a mezi stavem A a B je vždy nějaká cesta, na které můžeme mnoho udělat nebo neudělat.
S Roslingovými tedy nemusíte ve všem souhlasit, můžete dokonce nacházet i nějaké nedostatky v jejich grafech či interpretacích, nic to ovšem nemění na správnosti jejich přístupu.
Knihu rozhodně doporučuji k přečtení, neboť otevírá cestu ke kritickému myšlení. A každý takto uvažující člověk je pro společnost výhrou do budoucnosti.

Garm

Příjemně čtivá kniha, která má schopnost nabudit pozitivní myšlenky i tam, kde by jiný plakal. Laikovi se zde nabízí vytvořit ucelený obraz skutečnosti. Určitě se k ní budu s chutí vracet.

elenai

Statistika nuda je, má však cenné údaje... V podání Hanse Roslinga, dej mu Pánbůh věčnou slávu, se statistika změnila v cosi neuvěřitelně zajímavého, nad čím čtenář jen nevěřícně kroutí hlavou. Je to opravdu možné, že svět vnímám tak negativně? Po přečtení této knihy jsem se rozhodla za 1) nebýt tak omezená a vystrašená, za 2) vážit si všeho, co mám, protože se mám sakra skvěle, no a za 3) šířit osvětu. Takže všichni, co budou mít narozeniny, tuto knihu dostanou. :-D Ještě bych doporučila zkouknout projet Gapminder a Dollarstreet, o nichž se autor zmiňuje. Ve statistikách najdete i ČR.

Vlado1985

Z tejto knihy by mohli/mali učiť na všetkých stupňoch škôl.

beanstk

Souhlasím s předřečníky, kniha je skvělá a opravdu otevírá oči. Ovšem co si z ní vezme Andrej (také jí doporučoval), který je známý svou kreativní prací se statistikou, to je otázka :-)

ja1901

Tak jak bylo příslíbeno, kniha mi otevřela oči a překvapila ve faktech, které jsem v sobě měla nějak zakořeněné. Moc pěkně psané a hlavně přeložené, proto ačkoliv se jedná o vážné témáta, tak vás kniha pohltí.

Matty

„Kriticky uvažovat je vždy obtížné, ale máte-li strach, je to téměř nemožné. Máte-li mysl zamořenou strachem, nezůstane v ní prostor pro fakta.“

Úvod do kritického myšlení. Čtivě napsaný, ale příhodami z autorovy praxe přesto poněkud zbytečně natažený na skoro tři sta stran (skutečně bylo třeba, aby nás Rosling seznamoval se všemi slavnými lidmi, které za život potkal?). Pozdvižení okolo knihy, která v zásadě nepřináší nic nového, chápu hlavně jako doklad zvýšené poptávky po literatuře, která lidem připomene, jak důležité je nepropadat panice, nenechat se řídit strachem a respektovat fakta.

Změnit něčí myšlenkové schéma je ale mnohem složitější, než jak to Rosling předkládá, což si zřejmě uvědomuje každý, kdo četl třeba Myšlení. Rychlé a pomalé. Shrnout na konci každé kapitoly do pár bodů, čeho bychom se měli držet, je sice pěkné, ale trvalá změna vyžaduje dlouhodobý trénink a každodenní úsilí. Nemluvě o tom, že u lidí, kteří si knihu sami koupí a přečtou, lze jistý stupeň kritické práce s informacemi a povědomí o kognitivním zkreslování skutečnosti předpokládat.

Rosling má jistě pravdu v tom, že většina světové populace chce dosáhnout čtvrté úrovně (ačkoliv se dle jeho výkladu skoro zdá, že materiální zázemí vyspělé části světa je elementární podmínkou štěstí), opomíjí ovšem, jak neblaze na životní prostředí dopadne, když bude mít celý svět stejně vysokou spotřebu a životní nároky, jaké mají dnes Spojené státy nebo Evropa. V tomto případě jsou myslím obavy na místě a elity by měly být ve střehu, ne se uklidňovat tím, že vše v zásadě směřuje správným směrem a jedenáct miliard lidí planeta hravě ustojí. Jinými slovy, „lepší“ může být z jiného úhlu pohledu (k čemuž Rosling také vyzývá) stále dost hrozné.

Díky přístupné formě každopádně neuděláte špatně, když knihu darujete příbuznému nebo kamarádovi, který se například bojí létat kvůli častým leteckým neštěstím a za největší hrozbu dneška považuje terorismus.

kakocandrlova
30.12.2018

Pro mě jednoznačně nejlepší kniha roku 2018, fakta jsou nenásilně podaný v zábavný formě, neskutečně čtivá a opravdu hodně zajímavá. Tuto knihu by si měl přečíst každý:)

standa1405
28.12.2018

Mnoho užitečných poznatků o světě. Doporučuji audioknižní verzi z Audiotéky: https://audioteka.com/cz/audiobook/faktomluva

IHT
23.12.2018

Genialni. Fakt knizka, kterou by si mel precist kazdy. Psano ctive, pristupne, jednoduse, ale pritom uderne. Srovnavani se simpanzi sice s opakovanim ztraci na vtipnosti a dalo by se psychologicky vysvetlit i jinak (neznam-li spravnou odpoved, vybiram radeji stredni cestu, a vy?), nicmene poselstvi knihy je naprosto bez vytky. Doslov je dojimavy a umocni poselstvi knihy.
Libil-li se Vam Racionalni optimista, Faktomluva Vas taky nadchne :)

LuckyVagabond
21.12.2018

Nejlepší kniha, kterou jsem za posledních pár let četl. Chápu, proč ji Bill Gates daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018 a proč ji Bill rozesílá různým důležitým osobnostem světa (poslal ji i Babišovi). Mám na svět pozitivnější pohled, něž většina lidí. Přesto s mým světonázorem pěkně zatřásla a musel jsem přehodnotit mnoho svých zajetých pravd o světě v kterém žiji. Kniha se četla jedním dechem. Zásobovala mě konstantně nadějí a radostí. Kniha v úvodu nabízí dvanácti otázkový test, kde si můžete ověřit jak reálné je vaše mínění o problémech světa. Když jsem ho dával kolegům, kteří jsou velmi inteligentní a mají rozhled, tak každý odpověděli jen jednu otázku správně. Další podobná kniha, díky které jsem vlastně uspěl v úvodním testu Faktomluvy na více než 70%, je "Skeptický Ekolog". Není tak dobrá a čtivá a nesouhlasím se všemi interpretacemi, které nabízí, ale také člověka donutí přemýšlet o věcech jinak.

lubosvnenk
30.11.2018

Skvěle
napsané

petaSk
23.10.2018

Kniha je spíše o tom, jak se vyvíjí dnešní svět a jsem ráda, že je na tom lépe, než mi každý tvrdí.
Autor publikaci rozdělil do kapitol, z nichž se každá věnuje jednomu aspektu kritického myšlení. Tento aspekt pak vysvětluje na situaci, kterou zažil ve své kariéře. Je to ale spíše popis situace, do které se dostal než nástroje kritického myšlení. Uvítala bych více příkladů a způsobu jak nástroj použít. Myslím, že mnoho lidí si neodvodí, jak má každodenně zacházet s hezkou poučkou, kterou už tak nějak zná a možná nedokonale využívá.
Autor sice odkazuje na svoje stránky s grafy a nástroji, ale bylo by fajn, kdyby uvedl, jak hledat zdroje kvalitních dat i jinde, abychom je mohli sami vyhodnocovat a aniž bychom byli závislí na životnosti mindgap.org nebo se museli stát odborníky.
Kniha se zaobírá závažnými problémy, ale jak často potřebujeme vyhodnocovat populační růst nebo počet členů ohrožených druhů? Obyčejný člověk řeší jiné věci.
Kniha se mi tedy líbila kvůli pozitivním zprávám, které přináší, než jako soubor nástrojů, které můžu bez problému používat, na to je moc úzce zaměřená.
Jako užitečné bude možná si vytisknout infografiku jednotlivé nástroje znázorňující a mít je na očích, aby se mi vtloukly do hlavy.

Paulika
20.09.2018

Nejlepší je mít relevantní a skutečnosti odpovídající data podle kterých se méme rozhodovat. To je tak asi celkové velice hrubé shrnutí celé knihy. Kniha tzv. americkým způsobem výkladu (stanovení teze - nějaký krátký příběh ze života, který tezi podtrhuje a celkové shrnutí) vypovídá o důležitosti rozhodování na základě statistických dat. Kniha se snaží čtenáře podnítit k tomu, aby nepodléhal dramtickým zprávám z masmédií, aby nedával na první myšlenkový podnět (viz: Myšlení, rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana), dále že svět se mění k lepšímu dle doložených statistických dat a vše není tak strašné jak je nám líčeno od různých neziskových organizacích a že chyby nemáme hledat u jednotlivců, ale v celém systému. Snaží se zbavit čtenáře i jistýcgh sterotypů, které má na lidi z určitých kategorií (národnost, náboženství, ...) Kniha na mě působila takovým jalovým dojmem, zkrátka už jsem vše někde slyšel, četl, dovtípil se. Na začátku začnete dělat test o problémech v globálním měřítku, takže pokud nemáte přehled tak propadnete, jako většina testovaných (test jsem sice zvládl na 10 bodů ze 13-takže nadprůměr šimpanze ;-), ale byla to v mém případě spíše náhoda než znalost). Knihu jsem poslouchal v nezkrácené verzi v němčině, tak nevím jak dopadne český překlad, ale vzhledem k tomu, že v knize je spíše výčet statistických dat, tak překlad nebude až tak rozdílný. Mrzí mě, že v hlavním grafu (č. 16 v DE verzi) příjmů obyvatel není uvedena Česká republika, ale proložil jsem si čáru mezi Polském, Maďarskem a Slovenskem a polohu Česka nějak vydedukoval. Kniha se snaží celkově vyznít velice pozitivně, ale jsou globální otázky, které vůbec nebyly v knize zahrnuty a ano sohlasím s tím, že výše finančních příjmů lidí je nejdůležitější rozdělení do kategorií. Menší hnidopišská poznámka, všiměte si u finančních grafů příjmů, že X souřadnice je geometrickou a ne aritmetickou řadou ;-) Což grafy trochu pokřivý a v takové knize jako je tato, je to trochu pod čáru.

Autoři knihy

švédská

Anna Rosling Rönlund

Anna Rosling Rönlund
švédská

Kniha Moc faktov: Desať dôvodov, prečo máme o svete mylné predstavy - a prečo sme na tom lepšie ako si myslíme je: