Mapa kostí

Mapa kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392699/bmid_mapa-kosti-E0d-392699.jpg 4 137 43

Píše se rok 1942 a polská dvojčata Chaima a Gittel vyženou z jejich krásného domova do lodžského ghetta. Rodina žije v přecpaném pokoji v příšerných podmínkách, a když i život tam začne být příliš nebezpečný, jejich rodiče se rozhodnou utéct do nedalekého Lagiewnického lesa, kde partyzánští bojovníci shromažďují Židy k útěku za svobodou do Ruska. Ujmou se Chaima a Gittel s tím, že jejich rodiče se k nim přidají později, ale brzy se všechno pokazí. Malá skupinka partyzánů je odhalena a povražděna. Chaima, Gittel a dva jejich přátele nechají naživu a pošlou do koncentračního tábora Sobanek. Chaim je přemýšlivý básník a s Gittel často komunikuje jen tichými pohledy a jejich vlastní vymyšlenou znakovou řečí. Ale když dvojčata dorazí do Sobanku, kde panují odporné podmínky, bují choroby a stojí budova s kouřícím komínem, pouto se stane břemenem...... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Mapping the Bones , 2018

Renatecka
25.04.2019 3 z 5

Dobrá, ale nezaujala mě tak, jak jsem předpokládala.

Han-nah
12.04.2019 5 z 5

" I tyto děti si chtějí hrát a být milované "
Tuto knihu mohu doporučit všem, které období 2. sv.války zajímá. Příběh tohoto historického románu , i když je fikcí, je z období holokaustu. Ukazuje opět na nejen židovské příběhy utrpení, týrání, ponižování, hladovění i smrti. Hlavními postavami jsou židovská dvojčata Gittel a Chaim, která si vytvořila svou znakovou řeč, která nemluvnému Chaimovi v životě velmi pomáhá. Kniha má tři hlavní dějová místa krásnou vsuvkou jsou vloženě části "Gittel vzpomíná ."V Lodžském ghettu byl život těžký, ale tentokrát netušili, že může být ještě těžší.
"Zrodili jsme si tu nejtěžší cestu, cestu života, teď po ní musíme jít. A tak jsme šli."
Po zprávě, že dostanou "svadební oznámení" - odsun do transportu, se rodiče rozhodnou utéct k partyzánům. Děti jsou následně oddělené od rodičů, s partyzány putují lesem, ale když už mají naději na záchranu, zajmou je "narcisti" - nacisti, kteří je odvedou do pracovního tábora Sobanek, kde děti vyráběly munici.
Gittel vzpomíná - Vědomí, že jsem pracovala pro nepřítele, mě nikdy nepřestane trápit"
Zde děti zažijí opět ponížení, hlad, nemoci, boj o každý den přežití.
Při čtení závěru knihy, kdy doktor dělá pokusy na těchto dětech, úmyslné nakažení tyfem, operace bez narkózy člověka až mrazí.
V této knize jsou děti zachráněny své rodiče ale nenajdou a žijí si svůj další život . Ale kolik lidí zbytečně v období války zemřelo? Všichni musíme být vděčni, že žijeme v míru a s pokorou přijímat svůj "život".
Na závěr slova Sofie: Němčina je ten nejbohatší jazyk, jaký znám, až na případy, kdy jím mluví nacisté. Ti mu ubližují tak, že pláču hanbou.

kytarka
10.04.2019 5 z 5

Nemám slov. Tohle bylo něco skvělého! Tedy skvělého z hlediska příběhu, slov, toho jak spisovatelka vymyslela příběh z jedné kruté události naší historie. To co se v příběhu dělo už není tak skvělé. Je to velmi kruté.
Dvojčata Chaim a Gittel žijí spolu s rodiči v Lodžském ghettu. Jednoho dne dostanou varování, že jim přijde tzv.svatební oznámení - předvolání do jednoho transportu. Rozhodnou se, že mu uniknou. Cesta úniku z jednoho pekla do druhého. Jak už jsem zmínila je to opravdu skvěle napsané. Rozhodně stojí za přečtení pokud vám je téma 2.sv. války blízké v knižní podobě.

koncentrační tábory holokaust, holocaust Lodž lodžské ghetto

Jane Yolen
americká, 1939