Madona z hor

Madona z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365470/bmid_madona-z-hor-e8Y-365470.jpg 4 168 57

Velkolepě vylíčený životní příběh Marii Vittorii začíná na počátku dvacátých let dvacátého století v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se neprovdá, je považována za méněcennou. I Maria se bála, že zůstane starou pannou, ale když už se v pětadvaceti vzdávala všech nadějí, přivedl jí otec z námluv manžela. Po svatbě se přestěhovali do vesnice v podhůří a otevřeli si obchod, Maria pečuje o čtyři děti a má se pořád co otáčet. Drsné dřině je uvyklá od dětství, ale nástup fašismu a války vrhne na její život temný stín. Uživit rodinu je stále těžší, jídla je málo a drsné válečné zimy jsou k nepřečkání. Lidem se najednou nedá důvěřovat, z přátelských sousedů se stávají zrádci, bratranec se dal k fašistům a zneužívá nově nabytou moc, ve dveřích obchodu se střídají nacisté s partyzány a všichni se domáhají potravin, které se jinde než na černém trhu nedají sehnat... Pro Mariu je rodina středobodem světa, udělala by pro ni cokoli, naprosto cokoli. Odhodlá se k činům, které by vzhledem ke své povaze i víře považovala za nemožné. Silou vůle dokáže překonat období, kdy rodině nemůže dát k jídlu nic jiného než ještěrky, přečká i manželskou krizi, a v následných letech také odloučení dětí. Román Madona z hor je epickým a inspirativním příběhem, který nejlépe vystihují Mariina vlastní slova: „Vydržet hladovění je stejně důležité jako umět uvařit noky."... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Domino

The Madonna of the Mountains , 2018

RoseDadas
09.07.2018 5 z 5

Příběh je vyprávěn ve třetí osobě, je plný pitoreskních obrazů a dialogy tu také nechybí. Dozvíme se hodně o italské nátuře, o údělu ženy ve 20. až 50. letech 20. století, o zvyklostech, povinnostech v průběhu ročních období a nahlédneme i do kuchyně v době rozkvětu i v období chudoby a bídy. Doba je silně patriarchální, i když ve skutečnosti stojí vše na ženách, konečné slovo mají vždy muži, jsou to právě oni, kteří o všem rozhodují. Sledujeme jednu rodinu, kterou zasáhla 2. světová válka, rodinu, snažící se přežít v nelehké době, v níž není snadné udržet si politickou neutralitu.

Atuin
09.07.2018 4 z 5

Je to zajímavě napsaná kniha, protože forma jako by utvořila dojem z obsahu. Vše zůstává takové maličko ustrnulé jako obraz nebo soška a neuškodilo by více atmosféry, více osobní invence. Najednou je člověk v polovině a najednou na konci, ale nemohu říct že by to byla jedna z těch komorních knih které mají dobře zbudované prostředí ve kterém se člověk ztratí a utopí. Je mnoho knih které se mě dotkly víc ( ovšem špatná kniha to v žádném případě není, jistý půvab a melodií má )( 3,5/5)

iška
07.07.2018 4 z 5

Krásný příběh. Já osobně mám trochu problém se stylem ve třetí osobě. Stále jakoby mě to nechávalo nad příběhem, nedovoluje mi zcela se ponořit. Ale i tak se kniha četla dobře.

Astonius
06.07.2018 3 z 5

Nevím, nudilo mě to.... Nejvíce mě bavil úplný začátek, kdy hlavní hrdinka vyhlíží otce, který jí "našel" ženicha a následná část až do svatební noci. Kdyby se vše odvíjelo v tomto tempu, byla bych spokojená - těšila jsem se na obyčejný život těch dvou a na poznávání se, ale najednou se skočilo a já zjistila, že už mají dvě děti a že žijí už zaběhnutý obyčejný život s důrazem na praktičnost. Válečné téma, které je následně rozebíráno, bylo pro mne takové nijaké, člověk to už zná a asi se mi nechtělo číst stokrát předtím rozebírané útrapy. Navíc sloh autorky mi někdy přišel dost nečitelný, unikaly mi některé detaily, člověk neví chvílemi, co se děje opravdu a o čem hlavní hrdinka jen přemýšlí a když k tomu byl v další části odkaz, nedokázala jsem si vybavit podrobnosti. Část po konci války byla hrozně "ukecaná", musím se přiznat, že jsem už pak používala i rychločtení, protože mi to přišlo jako plácání o ničem a natahování stránek. Marie Vittoria mi byla nesympatická a její postoj vůči dceři jsem nechápala. Vše v jejím životě bylo zaměřeno jen na přetvářku a strach o to, co tomu řeknou lidi. Jsem ráda, že jsem měla pouze z knihovny.

Jessica007
05.07.2018 5 z 5

Knížku jsem dnes dočetla a hodně se mi líbila. Má i krásnou obálku a líbí se mi i název, mám ráda hory.. Děj nezůstává v horách, byť tam začíná, sledujeme životní osudy Marii Vittorii a též její rodiny od jejího mládí až do věku, kdy jí je přes 50. Knížka se mi četla dobře a mohu doporučit.

josska
05.07.2018 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila ale jsem zklamaná,čekala jsem asi něco jiného,moc mě to nebavilo,tak nevím.Knížku jsem přečetla,většinou knihu dočtu i když mě moc nebaví,jako například Geniální přítelkyně mám za sebou 2 díly a taky zklamání...

hs777
16.06.2018 5 z 5

Komu se líbí hutné romány o prostých lidech na pozadí historických událostí, nemůže Madonu z hor vynechat. Život Marie Vittorie, její rozmluvy s Madonou, její nezlomné odhodlání postarat se o svou rodinu v nelehké válečné době ve fašistické Itálii se rozvíjely pozvolna, ale o to větší spád měly v závěru knihy. Četla jsem už hodně takových společenských románů a vždy hlavními hrdinkami byly ženy - že by přece jen něžnější polovina lidstva byla ta silnější ?

kristynao
15.06.2018 5 z 5

Dokonale vykreslené prostředí, působivá atmosféra, mnohovrstevnaté charaktery... To všechno je Madoně z hor vlastní a činí to z ní téměř encyklopedický příklad vynikajícího románu. Pro milovníky velkých románů o obyčejných lidech je tato kniha v podstatě nutností.

bookcase
11.06.2018 5 z 5

Zajímavá kniha, která je napsaná dost nezvykle, úsporně, stroze. Musela jsem si na styl zvyknout, ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout, osudy Mariiny rodiny mě přitahovaly jako můru světlo. :).

perpe2a
10.06.2018 4 z 5

Dočteno. Kniha je jiná, po dočtení se nad ní stále zamýšlíte. Krásně je vykreslen těžký život v italských horách a drsné podmínky válečného období. I když některé kroky hlavní hrdinky byly trošku zvláštní, přesto se mi kniha moc líbila a určitě se k ní někdy v budoucnu vrátím. Doporučuji k přečtení.

Sorrow
08.06.2018 5 z 5

Nádherný poetický román popisující nelehký život italské ženy v průběhu těžkých časů. Vykreslení postav, prostředí i doby je velmi věrohodné a kniha zapůsobí i na čtenářovy emoce. Nejsilnější pro mě byly závěrečné momenty interakce Amelie a Marii, ale kniha oplývá mnoha silnými pasážemi. Určitě na ni budu vzpomínat a zařadila bych ji po bok Geniální přítelkyně. Tyhle italské společenské romány mají zkrátka něco do sebe a atmosféra i příběh obou se mi zaryly do srdce. Klidně bych uvítala pokračování příběhu nebo rozvinutí osudů Amelie :)

Princezna22
04.06.2018 5 z 5

Příběh Marie mě vyloženě dostal,jako kdybych to všechno při čtení prožívala s ní... Velice krásný román s mnoha myšlenkami. I slzička ukápla. DOPORUČUJI!

martina.bella
29.05.2018 4 z 5

Baladický příběh, zajímavá doba, za obyčejnými každodenními situacemi se schovávají drsné osudy. Je to tak jiné než doba, ve které žijeme teď a tady - už jen proto mě bavilo knihu číst. Není to zvláštní: otec jí přivede manžela a ona přijímá vývoj života, který za ni určil někdo jiný, a ještě je šťastná, že nezůstala na ocet... Ovšem nejsilnější linií je vztah matka-dcera.

zuzana2599
24.05.2018 5 z 5

Na Madonu z hor jsem se hodně těšila a ona mi opravdu přinesla krásný čtenářský zážitek ! Je to velmi věrohodně napsaný příběh o drsném životě v italských horách v době války, o síle mateřské lásky, o hladovění, obětavosti a hlavně o obyčejnosti lidského bytí. Vztah matky a dcery, tedy Marie a Amelie, byl krásným a dojemným obrazem vztahu obou žen.
Doporučuji, bude se vám líbit !

janavan
24.05.2018 4 z 5

Krásně napsaný román, jemuž na jedné hvězdičce ubírá pouze nesnesitelnost hlavní hrdinky v poslední čtvrtině knihy.

Je to především román, který vás vrátí ke kořenům, k té jednoduchosti života, k tomu, jaký život a člověk skutečně odnepaměti má být. Že jde o rodinu, vztahy s blízkými a hospodaření, aby bylo dobře. Při čtení máte pocit, jako byste chvíli četli Steinbecka a chvíli Charlotte Brontëovou, jako by se spolu pomyslně utkávali na italském literárním poli. Je to krásně napsané, vytříbeným jazykem a s notnou dávkou italské povahy a italských hor.

Zaujaly mě i rozpravy mezi hlavní hrdinkou Marií a její Madonou z hor.

Z toho všeho výše zmíněného jsem nadšená. Z vývoje hlavní hrdinky ne. Poslední čtvrtinu knihy bych ji fackovala každou druhou stranu. Zda vy taky, to musíte posoudit až po přečtení. :)

snoopylady
23.05.2018 5 z 5

Krásná kniha, která mapuje život Italské dívky/ženy od dvacátých let minulého století.
Krásný popis přírody, tamních zvyků, dobře popsaný život za druhé světové války.
Pěkně zpracované postavy, kniha se četla dobře.

Renatecka
20.05.2018 4 z 5

Moc pěkná knížka, některé pasáže mi ale připadaly takové zvláštní. Pár myšlenek a frází se na několika místech opakovalo. Jistě pro Marii život nebyl lehký, těžká doba, ale mírně mě svým pokrytectvím a pánbíčkařením štvala, zvlášť, když zavrhla (nebo možná v skrytu duše v rámci ženské soudržnosti ne...?) svou dceru Amelii, když sama měla máslo na hlavě.

20. století fašismus Itálie historické romány

Autorovy knížky