Má drahá, hříšná lásko. Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi. 1814-1815 https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57175/ma-draha-hrisna-lasko-57175.jpg 5 7 3

Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi 1814 - 1815 Výbor z doposud nepublikovaných milost­ných listů Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, které téměř po dvě století odpočívaly v Anglii v uzavřené pozůstalosti anglického diplomata, jemuž byly adresovány, poskytuje vzácnou možnost nahlédnout do hluboce ­intimní a citlivé zpovědi pisatelky, kterou zná­me od dětství jako ratibořickou „paní ­kněžnu“ z Babičky Boženy Němcové. Kulisou k emotivně laděné soukromé kores­pondenci je doba Napoleonova pádu a legendárního Vídeňského kongresu. Důležitá role této poněkud záhadné Evropanky na politic­ké scéně kontrastuje s jejími osobními ambicemi, úspěchy a zklamáními. Listy vévodkyně dokreslují naši představu o osobnosti této moderně se projevující ženy: je laskavá a poddajná, když jí tak velí srdce, ale nesmlouvavá a tvrdá sama k sobě, když se rozhodne jít svou vlastní cestou. Je ženou, která hledá své životní štěstí v závislosti na milovaném muži, ale také bytostí, v níž je hluboce zakořeněno vědomí nezávislosti. Vedle životopisného příběhu obou protagonistů kniha obsahuje edici většiny archivované korespondence vévodkyně Frederiku Lambovi, a to nejen v komentovaném českém překladu, ale i v anglickém a francouzském originále. Autorka knihy, která má ­dlouho­letou zkušenost pracovnice Britské knihovny v Londýně, tak českému čtenáři zprostředkovává se zevrubným poznámkovým aparátem dosud neznámý pramenný materiál. Vyprávění na něm vystavěné činí knihu čtivou, romantickou i napínavou; bohatý ilustrační doprovod, získaný z mnoha evropských institucí i soukromých sbírek, zvyšuje její atraktivitu.... celý text

TipsyChipsy
06.02.2017 5 z 5

Objevením dopisů dostal náhled na vztahy kněžny Zaháňské úplně jiný směr. Po ní toužil Metternich, ale ona byla posedlá láskou k Frederikou Lambovi. Ale ten zase až tak asi ne... Kněžna nezískala to, po čem prahla...

romanaxs
13.01.2015 5 z 5

Vynikající monografie o vévodkyni Zaháňské doplňující známá fakta novými zjištěními. Kniha je doplněna bohatou obrazovou přílohou, což je pro představu doby, osob i pozadí příběhů velmi přínosné. Kniha se velmi dobře čte a je srozumitelná i pro čtenáře, kteří o tématu doposud mnoho nevěděli.

Márinka
25.12.2010 5 z 5

Skvělý exkurz do naší historie. Z takových knih se dovíme více než na hodinách dějepisu :o).

Autorovy knížky

Devana Pavlik
britská, 1943
2010  91%Má drahá, hříšná lásko. Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi. 1814-1815

Kniha Má drahá, hříšná lásko. Dopisy Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské lordu Frederiku Lambovi. 1814-1815 je v