Lékaři na dvoře Karla IV

"Regimina sanitatis"byla nejpopulárnějším žánrem středověké lékařské literatury. Tyto soubory naučení či doporučení jak zdravě žít jsou velice zajímavým zdrojem poznání obecných středověkých zvyklostí každodenního života: větrání místností, osvěžování vzduchu kadidly, skladba stravy, elementární lékařská péče – pouštění žilou, zvracení, projímadla, pročišťování těla –, sexualita, domácí cvičení, kosmetické úpravy vlasů i pleti, způsob spaní a opakovaně doporučovaný odpočinek. Autoři se na základě nově nalezených a dosud nepublikovaných pramenů zabývají naučeními o životosprávě z pera prominentních soudobých lékařů /Johannes de Gottingen, Havel ze Strahova, Reimboltus Eberhardi de Castro/ určenými nejvýše postaveným osobám jako byli císař Ludvík Bavor, král Jan Lucemburský, královna Anna Falcká a císař a král Karel IV....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/97_/97400/lekari-na-dvore-karla-iv-97400.jpg 4.97
Vydáno

Kniha Lékaři na dvoře Karla IV

Dandulka
14.06.2017

Po jedné přednášce pana Tomíčka jsem si právě tuto knihu nechala podepsat. Mám i s věnováním. Doporučuji.

Adelajda_4
22.03.2014

Výborná knížka pro všechny, kdo se zajímají o středověkou každodennost. Velice jsem zde ocenila, že kniha je bilingvní a ti, kdo alespoň v základech ovládají latinu si mohou regimenty zdraví přečíst v originále.

Autoři knihy

Milada Říhová