Labyrint světa a ráj srdce

Koupit

Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce - původním názvem "Labyrint světa a lusthauz srdce, to jest: Světlé vymalování, kterak v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotování, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání; ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli upokojení a radosti že přichází." K vydání připravil Dr. Milan Rosenzweig, rok 1955, první vydání. Schváleno výnosem ministerstva školství roku 1955 jako mimočítanková četba pro 9. post. ročník všeobecně vzdělávacích škol a pro 1. ročník pedagogických škol....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337534/labyrint-sveta-a-raj-srdce-D6s-337534.JPG 3.6542
Literatura česká, Duchovní literatura
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

Kniha Labyrint světa a ráj srdce

JulianaH.

Dílo jak nadčasové, tak hluboce a bytostně barokní. Barokní je naturalismus, s nímž autor popisuje svoje tělesné děje, dynamismus (bouře na moři), vyhrocené antinomie (světla a tmy, světa a ráje) i konfesionálně univerzální motivy marnosti nad marnost či memento mori. A také citová vzrušenost, která se vybíjí častými zvoláními. Nadčasové je všechno ostatní.
Komenský dovedl být intimně osobní a zároveň poskytnout celým generacím vyznání jejich vlastních pocitů. Rýsují se tu autorovy osobní vlastnosti a víry: pacifismus, citlivost a nekonkrétní, intuitivní nelibost vůči „pohanům" stejně jako tolerance, kvietismus či tragický pesimismus, jímž se Labyrint tolik liší od Erasmovy Chvály Bláznivosti, psané lehčím perem a s veselejší myslí.

První polovina těchto svérázných duchovních pamětí, Labyrint světa, je přístupnější a čte se svižněji. Pamatuji si, že jsem jí byla jako uhranutá: tak svěží, tak aktuální, že promlouvala přímo ke čtenáři. Těžiště tkví ale ve druhé polovině, myšlenkově závažnější a hutnější. Ráj srdce je také jazykově bohatší, má větší výrazovou sílu a autor píše ještě umněji, patrně proto, že se tu konečně přibližuje k bohu. Vrchol vidím ve XXXVI. kapitole (Poutník z světa utéci chce).

[Původně jsem nechtěla tento komentář psát, jelikož uplynulo pět let od doby, kdy jsem knihu četla. Když ale vidím komentáře maturantů, mám nutkání popsat přesně opačnou čtenářskou zkušenost. Začetla jsem se do Labyrintu ve III. ročníku SŠ pro vlastní potěšení a nadchnul mě tolik, že jsem se musela přinutit, abych ho zavřela a šla spát. Druhý den ve škole jsem dostala vynadáno, že čtu Komenského pod lavicí, a byl mi konfiskován. ...České školství je nejspíš ztraceno. :D]

Simikik

Konečeně jsem knihu dočetla, ale musím se přiznat, že nakonec v překladu 21. století. Se staročeštinou jsem se příšerně natrápila a utíkaly mi skvosty, které se v řádkách ukrývají! V první polovině knihy jsem si neustále opakovala, jak je možnožné, že ji nepsal dnes?! Nu, lidé jsou stejní po staletí a jejich žádosti se holt nemění. Posledních 50 stran mi utíkalo rychleji než první část knihy, poutník se tam totiž stává křesťanem a jeho víra v Boha dostává krásnou podobu. Je tu ale cítit tlak na osobní zbožnost a uzavřenost před světem. Jednota bratrská tu v J. A. Komenském zanechala svoji stopu. Ale i tak je to opravdu ohromné dílo, silné svoji aktuálností, touhou po dobrém a lepším já.

Penicuik333
14.11.2019

Pro me uzasne propracovane podobenstvi, ktere rozhodne predbehlo svoji dobu.

moira2912
14.10.2019

22.7.2019 - 3,5*
Začátek byl skvělý. Byla jsem z něj vážně nadšená. Plno skvělych myšlenek a postřehů, které jsou aktuální i dnes.
Střed mě začal trochu zmáhat. Plus fakt, že jsem se začala v nejednom názoru s Komenským rozcházet.
A konec? Fakt, že poslední kapitola (spíše kapitoly) byla v podstatě oslavování boha, to pro mě zabila.
Nejsem věřící a myslím, že i kdybych byla, tak to stěží strávím. Každou druhou řádku se mi úplně rozběhly oči. Oops.
Naštěstí jsem měla modernější verzi češtiny, takže se to dalo číst, ale i tak jsem si musela na jazyk zvykat.
Zprůměruji to na 3*. ^^

09.10.2019

Srdcovka! Labyrint považuji za jedno z nejlepších děl české (i světové) literatury. Spousta alegorií. Některé pochopíte hned, některé až z vysvětlení. Úžasně vymalovaný svět se všemi svými nedostatky. :o A do toho ta krásná čeština! :3 Musíte.

gerard
07.09.2019

Pan Komenský nebyl románopisec, jeho knihy se nehltají, jako pan Bass, nebo pan Remarque, je potřeba ho vstřebávat pomalu, po kouskách a přemýšlet nad smyslem jeho slov. Kromě toho je mi sympatický tím, že neměl rád katolíky.

zuza_cte
13.06.2019odpad!

Knížku jsem měla letos v povinné četbě a jen tak jsem ji dočetla. Nebavila mě.Poutník si stále stěžoval všude a na vše.

shmaic
16.05.2019

pokus cirkvi vymyteho mozku pretahnout na stranu cervenocepickaru jeste vic hloupych lidi. pokud je to v povinne cetbe, doufam, ze proto, aby ctenar okusil tehdejsi styl. pokud ma tato povinna cetba nekomu dat neco jineho, pak je treba ty, co toto do povinne cetby umistili, gumovymi nuklearnimi projektily i s poutnikem rozehnati. ps druha cast popira do zakladu tu prvni.