Kronika rodu Spiderwickovcov 1.

Tri obyčajné deti Jared, Simon a Mallory Graceovci vstúpili do iného sveta - a pritom neodišli z tohto! Dvojica talentovaných autorov Tony DiTerlizzi a Holly Blacková riskovala všetko, aby ich pozoruhodné rozprávanie uzrelo svetlo sveta. Päť kníh - jedno vzrušujúce dobrodružstvo - Kroniky rodu Spiderwickovcov! Ich svet je bližšie, než si myslíte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95411/kronika-rodu-spiderwickovcov-1-95411.jpg 4.3233

Kronika rodu Spiderwicků (1.)

The Spiderwick Chronicles I: The Field Guide (2003)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Kronika rodu Spiderwickovcov 1.

mysik612

Je úžasná už tím, že se prakticky vejde do kapsy a dá se číst kdekoli.

havranice

Hledala jsem něco, co bych mohla synovi (skoro 7 let) číst ještě před tím, než začneme číst Harryho Pottera a co by mohlo být sérii HP tím typem čtenářského prožitku alespoň trochu podobné. Kronika rodu Spiderwicků je vlastně jedna kniha úplně zbytečně rozdělená do pěti mini knih, které ovšem sami o sobě netvoří žádný ucelený příběh. Prostě je v každé knize 7 kapitol z těch celkových 35. Celkově je těch 5 dílů dohromady asi jako jedna zhruba 200 stránková kniha. Nemá absolutně žádný smysl kupovat jen nějaký díl - jednak je to kraťoulinké a jednak to takto vytržené z kontextu nedává samostatně smysl. Ke knihám se mi podařilo levně sehnat i jinak nesehnatelný "Klíč". Zpočátku byly děti (dcera 11, syn 6) i já dost nadšené, dcera hned po pár kapitolách hlásila sama od sebe, že jí to tím, co u toho prožívá, připomíná Harryho Pottera. Opravdu to mělo určité kouzlo, navíc jsem po dočtení 1. dílu dala dětem onen "Klíč", syn i dcera byly fascinovaní, syn řešil, jestli ti kouzelní tvorové tedy fakt existují, nebo ne. Dcera pro syna vytvořila dopis psaný jakoby od Arthura Spiderwicka, tajně ho vložila do Klíče, syn pak fakt nevěděl..., byl to docela super začátek podněcující fantazii. Dalšími díly se ale u mě nadšení postupně vytrácelo. Co mi tedy vše vadilo? Příběh mi nakonec přišel vlastně docela plytký, neměl přesah, nebyl prokreslený, nebyly prokreslené charaktery, stylisticky také nic moc. Vadil mi nesoulad určitých aspektů knihy z hlediska vhodnosti pro určitý věk. Přímočarostí a jednoduchostí příběhu to zcela odpovídalo nejlépe věku 6-8 let (pro starší bych to viděla jako ztrátu času - mohou číst už mnohem propracovanější knihy), nicméně pak tam byly aspekty tomuto věku zcela neodpovídající, jako mluva sourozenců Graceových. Ti spolu stále mluvili jakoby puberťácky, slengově, hulvátsky a tak jako polovulgárně. Byli vůči sobě pořád takoví podráždění, necitliví, hrubí. Vůbec se mi jejich vzájemné chování nelíbilo. Možná by někdo řekl, že se chovali právě tak, jak se většina sourozenců chová, a že se s nimi děti mohou právě proto identifikovat, ale v této knize to prostě bylo v poloze, se kterou se já takto v dětské literatuře nějak nemohu ztotožnit, shazovalo to pro mě to původní kouzlo. V knize jsou také nastolena závažná témata jako rozvod, odchod tatínka a tak, a tím je občas vysvětlováno hrubé a nevhodné chování třeba Jareda ve škole apod. (že jako emocionálně nezvládá ten rozvod), ale není to tu vůbec nijak dobře zpracováváno, prostě je to povrchně nadhozeno a v tom jinak jednoduchoučkém příběhu pro šestileté to tu působí jako pěst na oko. Knihy se mi také nepředčítaly nijak zvlášť dobře, například u přímé řeči často nebylo jasné, kdo zrovna mluví, bylo to protivné. Plynutí samotného příběhu mi také občas přišlo kostrbatější. Od třetího dílu už pro mě četba byla spíše nepříjemná, těšila jsem se, až to konečně dokončíme. Děti příběh zajímal celou dobu, i když ne tak intenzivně jako na začátku. Od třetího dílu si už ale ani jednou nevzpomněly na Klíč (předtím vždy po dočtení kapitoly chtěly přečíst o nějakém kouzelném tvorovi). V knize jsem nenašla žádné hlubší myšlenky nebo poučení o životě, o lidech, nic takového. Prostě moderně stále podráždění a hruběji spolu mluvící sourozenci prožívají určité dobrodružství, které je zajímavé tím, že se tam objevují kouzelní tvorové, což knihu ozvláštňuje. Ještě je pak docela pěkný konec, ten trochu zvedl dojem. Jinak za mě celkově trochu zklamání, děti ovšem v zásadě spokojené. Přečtení jedné kapitoly před spaním nám vždy trvalo kolem 15 minut, kapitol je celkem 35, takže jsme to měli na cca 5 týdnů. Po dočtení jsem začala synovi číst toho Harryho Pottera a je to obrovský, ale opravdu obrovský rozdíl, který pociťuji od první strany.....(a je to pro mě po tom Spiderwickovi úplný balzám). Na rozdíl od série HP Kroniku rodu Spiderwicků nevnímám jako knihu, která by mohla mít co nabídnout i dospělým čtenářům.

NerZhul

Skvělá knížka :D je tam vidět podobnost s filmem ale jako vždy kniha předčila film který je podle ní natočen, lépe zachycuje sourozenecké pouto Graceových a je jedním slovem skvělá když dokáže pobavit i mě v 17 letech :D

ala.mihalikova

Příjemné pohodové čtení. Zajímavé pojetí skřítků. Líbila se mi.

Jarmila97
26.12.2018

Naprosto krasne počteni plne fantazie knihu jsem sháněla hrozně dlouho a stojí to za to doporučuji

trudoš
14.07.2018

Čtení hlavně pro nečtenáře, protože textu je tu skutečně pomálu. Sice to vynahrazují nádherné ilustrace z dílny Tonyho DiTerlizziho, jenže nic to nemění na faktu, že víc jak hodinku příběh nezabere. Kdyby šlo o jednu kapitolu většího celku, nezlobil bych se a bylo by to právě tak akorát. Takhle mi na jazyku zůstala pachuť obchodního kalkulu, jak prodat pět knih místo jedné a z rodičů vytřískat co nejvíc peněz. Protože člověk za sto sedmdesát dukátů dostane neukončené dobrodružství, jež se ani pořádně nestihne rozehrát, takže koupě dalšího dílu je prakticky nutností.
Jak jsem ale psal na začátku, pro děcka, co teprve začínají propadat kouzlu psaného slova, je to ideální titul. Spousta ilustrací, velká písmena, sympatické postavy, magičtí tvorové a zápletka, co má hlavu a patu, alespoň co dětská fantazie dovoluje. Podmanivou atmosféru to bezesporu má, protože sám jsem zvědav, co bude příště, jen doufám, že tentokrát už budeme mít představování za sebou a vrhneme se na skutečnou zápletku.

nai.ivka
29.05.2018

Krásná knížka, těším se až ji budeme s dcerkou číst.

Nartaya
16.02.2018