Krev a mlíko

Krev a mlíko https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174199/bmid_krev-a-mliko-HEW-174199.jpg 4 67 22

Severovýchod Číny, třicátá léta minulého století. Zapadlý kout Náhorních Pustin, v němž se odehrává nejepičtější ze všech zápasů: boj o přežití. Padesát let moderní čínské historie od japonské okupace, přes občanské války, nástup komunismu, politické procesy, kulturní revoluci, po pád maoismu a zavedení ekonomických reforem, jež daly vzniknout Číně, jak ji známe dnes. Uprostřed toho drtícího víru, či snad na jeho okraji?, městys Velká Ohrada, v něm několik rodin a mezi nimi rod Šang-kuanů: nekončící řada dcer završená narozením vysněného syna. Kdo bude vzat, kdo ponechán? Kdo koho zapře, kdo postaví se zvůli? Velkolepé dílo mistra vypravěče, jenž namísto opěvování rájů sleduje dění nízko u země, kde pod kyvadlem historie jde skutečně o krk. Neuvěřitelná obrazotvornost, šťavnatý, osobitý jazyk, barvitost popisu a vytříbený smysl pro humor činí z románu Krev a mlíko jedno z velkých děl současné světové literatury.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

丰乳肥臀 (Feng žu fej tchun) , 1996

Dolente
26.02.2014 4 z 5

Epický dílo...napsat román takovýho rozsahu, aby měl smysl a spád, to podle mě chce fakt kumšt. Začátek mi hodně připomínal Plechový bubínek takovou tou "podivností" hlavního hrdiny i stylem vyprávění, nebo taky Rushdieho Děti půlnoci, to zase trochou tý orientální mystiky a obecně příběhem, který se týká osudů jedné rodiny.
Za druhou polovinou to trochu ztratilo drajv, proto dávám jen čtyři hvězdy. Když prostě hlavní hrdina dospěl, už to pro mě nějak nebylo úplně ono. A vyskytlo se tam pár situací, který mi přišly fakt mimo a vůbec jsem nepochopila, proč tam jsou.
Kdo se chystáte číst, připravte se na zlo, hnus a hrůzu - to všechno podávané úžasně rozmanitým jazykem s nádechem poezie (překladateli patří můj obdiv). Každopádně zážitek, ale nic pro slabé povahy. Nečekejte ani, že si někoho z postav oblíbíte...

asam
18.01.2014 5 z 5

Výstižný titul knihy." Krev a mlíko" , ale i jiné lidské tekutiny proudí na stránkách jako řeka . 600 stran toho nejhoršího, čeho je člověk schopen- vraždy, násilí, smilstvo, zrada, pomsta krutost,,hlad, obžérství - to vše se vám odvíjí při čtení jako ve filmu. Několikrát jsem knihu odložila s tím, že toto číst nebudu. Ale nedá vám to a znova se ke knize vracíte. Je napsána úžasně barvitým bohatým jazykem. Máte pocit, že jste přímým svědkem všech těchto hrůz. Trochu jsem se ztrácela ve jménech a chvilkami nevěděla, kdo je čí dítě a kdo je manžel sedmé či třetí sestry.
Jsem na rozpacích jak knihu hodnotit.
Úžasná svým vytříbeným jazykem, pestrostí projevu autora, způsobem jakým popisuje boj o přežití --- ale už se k ní asi nikdy nevrátím.