Kérky na srdci: Síla milosrdenství bez hranic

Kérky na srdci: Síla milosrdenství bez hranic https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454254/bmid_kerky-na-srdci-sila-milosrdenstvi-b-Z8A-454254.png 5 11 7

Autor je americký jezuita, který už více než třicet let požehnaně působí mezi mladistvými členy gangů v Los Angeles. Otec Greg je vynikající a vtipný vypravěč, ale především Boží muž na svém místě, vyzařující Kristův soucit a bezpodmínečné přijetí. Razí teorii, že násilí a věznění ještě nikoho nenapravilo, zatímco láska a přijetí ano. Zástupy proměněných životů jsou důkazem toho, že ví, co říká, a že evangelium není utopie... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Paulínky

Tattoos on the Heart: The Power of Boundless Compassion , 2009

rutto45
05.06.2023 5 z 5

Kvalitné čítanie. Súdim, že Gregory bude dobráčisko od kostí (aj keď nikdy nevieme, čo sa deje v zákulisí). Každopádne žiť v lokalite, kde sa dennodenne ľudia zabíjajú ako na bežiacom páse a ešte sa tam takto voľne pohybovať a pomáhať mladým z rôznych znepriatelených gangov, to chce odvahu. Jediné šťastie, že lokálni gangstri boli "pobožní" a odbachnúť kňaza je aj na nich dosť. Človeku táto kniha dáva až nekonečnú nádej, keď číta, že aj ti najhorší z najhorších mohli dôjsť k napraveniu, aby mu ju hneď na ďalšej strane zobrala, keď sa dozvie, že dotyčného pár týždňov/mesiacov nato dobehla jeho minulosť.

lidunka1
30.04.2023 5 z 5

Tato knížka ve mně upevnila naději a vděčnost. Naději v to, že každý lidský život je cenný. Vděčnost za to, v jaké pohodě a hojnosti jsem vyrůstala já. Obdiv ke kněžím jako je Gregory Boyle.
Vypsala jsem si některé věty, které mě zasáhly přímo do srdce: Laskavost je ta nejmocnější síla.
"Žádný okamžik se nevrátí, máme proto povinnost všímat si všeho, co přináší potěšení a vede k radosti, máme to vytěžit z událostí celého dne."

Plážovýbarman
07.03.2022 5 z 5

Velice silná a zajímavá knížka, spoustu různorodých příběhů a životů lidí, vyprávěná s humorem. Výborně kniha dokáže otevřít oči v tématice gangů, zalíbilo se mi i doplnění knihy o informace pod čarou aby se člověk lépe orientoval v ději.

Vojslava
12.11.2021 5 z 5

Tak tenhle titul jsem si užila už napoprvé, kdy jsem ho dostala do ruky ještě jako nevydaný polotovar. Neskutečně jsem si ty příběhy užívala a říkala si, kolik lidí má podobné životní pocity z daleko menších důvodů - a tady je důkaz, že tu vždycky je možnost. A i když jsem svůj první exemplář poslala dál (proto je to taky titul Čtenářské výzvy), potřebovala jsem nutně další, protože se určitě stojí k některým pasážím vracet.

archandelka
30.09.2021 5 z 5

Kdybych mohla, tak nedám pět hvězdiček, ale aspoň deset. Čekala jsem, že to bude dobré, minimálně proto, že to je o těch, kteří jsou totální vyvrhelové společnosti, a pro které mi, podobně jako autorovi, velmi hoří srdce. Ale nečekala jsem, že to bude až tak dobré, že kromě hlubokých příběhů dostanu i řadu nádherných hlubokých myšlenek, které mě hluboce zasáhnou.

Tak aspoň některé z nich:
- „Hľa, on sa na teba pozerá a neprestáva sa usmievať. Až sa zdá, ako by Bohu popri tom, ako z nás neprestáva spúšťať oči, nezostával čas na to, aby občas nesúhlasne zvraštil obočie.“

- „Nijak inak si nedokážem vysvetliť niečiu motiváciu sprevádzať životom ľudí žijúcich na pokraji spoločnosti, ak by nemala vychádzať z pevnej viery, že pôvodca všetkého života to považuje za dobrý nápad.“

- „Hľa, on na teba pozerá a neprestáva sa usmievať. A pretože sami na seba hľadíme s opovrhnutím, aj Boha si tvoríme na svoj vlastný obraz. Nedokážeme si pripustiť, že opovrhnutie nie je súčasťou Božej DNA. Boh vydáva zo seba toľko, aby nás všetkých miloval, že mu na sklamanie nezostáva žiadny čas.“

- „Božia láska nebude mať pokoj dovtedy, kým všetky rany nevylieči, kým deformovaný obraz nepremení na krásny a kým všeto, pocit zahanbenia nezmení na smiech.“

- „Tí, čo sa cítia nešťastní, od tohto sveta nepotrebujú nič iné, iba ľudí, čo by im venovali trochu svojej pozornosti.“

- „Z ruín nášho deformovaného a pokriveného ja, doráňaného hanbou a ponížením, k nám prichádza Pán prestrojený za nás samých.“

- „Boh je zosobnením súcitu a láskavej dobroty. Našou jedinou starosťou je byť vo svete tým, kým je Boh. Nepochybujem, že súcit napĺňal Ježišovu dušu, formoval jeho srdce, že Ježiš bol plný súcitu. Stačí si predstaviť, že odpoveďou na každú otázku je súcit.“

- „Byť schopný milovať nepriateľa a rozšíriť svoj súcit na obeť aj na trýzniteľa, sa podobá na nekonečnosť súcitu samotného Boha. A preto je to správne. Aby sme boli ve svete tým, kým je Boh.“

- „Boh nás stvoril, lebo sa domnieval, že sa nám to bude páčiť.“

- „Mám taký dojem, že Boh to tak od začiatku chcel. Keď trávite svoj život medzi ľuďmi, ktorí majú na ramenách naložené viac. než dokážu uniesť, všetko hrá proti vám. Ak bažíte po úspechu, ľahko strácate vieru a nedokážete skutočne rozoznať, koho máte pred sebou. Ak sa vzdáte túžby po hmatateľných výsledkoch, o úspech sa postará Boh.“

- „Vo svete sa udomácnila mylná predstava. Podľa nej majú niektoré životy väčšiu hodnotu ako iné.“

Domca1
15.05.2020

Musím sa priznať, že ma táto útla knižočka naozaj chytila za srdce. Nielen obsahovo, ale aj formou, akou bola napísaná. Autor okrem iného študoval aj jazyk a literatúru, čo je v tomto jeho diele celkom citeľné. Úsmevné i smutné príbehy s "homies" (označenie pre príslušníkov gangov, s ktorými otec Boyle pracuje) sa plynulo prelínajú s podnetnými úvahami, citátmi, zamysleniami a alúziami. Je to kniha, ktorá vás prinúti zastaviť sa a uvažovať o svete, v ktorom žijeme, kniha, ktorá vás miestami rozosmeje, miestami máte slzy na krajíčku, kniha, ktorá vás celkom určite pohladí na srdci.

poznámka:Predslov k slovenskému vydaniu napísal Anton Srholec, ktorého mi otec Boyle v mnohom pripomína, či už ide o humorný pohľad na život, prácu s tými najopustenejšími alebo iskru rebelanstva voči spoločnosti.

"Ak niečo stojí za to, aby ste to robili, stojí to aj za to zlyhanie."

tornadolue
05.04.2015 4 z 5

Gregory Boyle je výnimočný človek i keď on skôr presviedča o tom, že výnimočný môže byť ktokoľvek. Jeho zážitky s homies sú často veľmi dojímavé a každý dokáže premeniť na niečo, čo mi pripomína podobenstvo. Jeho životu a práci by som bez váhania dala aj 10 hviezdičiek, knihe som jednu ubrala, lebo na mňa bolo tých podobenstiev priveľa. Ale kňazovi a jezuitovi to vyčítať nemôžem.

gangy svědectví víry

Autorovy knížky