Katedrála moře

Katedrála moře https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15423/mid_katedrala-more-fu3-15423.png 4 486 120

Děj světově úspěšného historického románu Katedrála moře je zasazen do Barcelony 14. století. Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který ve městě získal svobodu, prožívá ve vzkvétající Barceloně záviděníhodný společenský vzestup. Při pogromu zachrání děti Chasdaje Crescase, význačné židovské osobnosti tehdejšího Katalánska, a ten mu pomůže stát se zámožným finančníkem. Arnau získá i šlechtický titul, ale závist nepřátel na sebe nedá čekat a na scénu vstupuje inkvizice. To vše se odehrává na pozadí barvité mozaiky tehdejšího Katalánska, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru. A v neposlední řadě upřímně věřící křesťané ze všech společenských vrstev, kteří se pustí do stavby impozantního chrámu zasvěceného Panně Marii.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

La catedral del mar , 2006

horrigan
19.10.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Skvěle se čte. Výborně zapracované dobové reálie.

Vojslava
18.09.2020 5 z 5

Velký historický příběh, který je jen přiměřeně romantický, a přitom si jeho postavy si čtenář může zamilovat - aspoň některé. Nejvíc mne zasáhl asi chudák Joan, i když jsem smírný konec hlavním hrdinům přála. Byl jen trochu rychle skloubený, ale přehledně vysvětlený; přiznané historické reálie v autorském doslovu byly milým dodatkem k dějinám, ve kterých se úplně neorientuji. Celkově přívětivý čtenářský zážitek na delší večery a cesty.

VojtěchL.
19.08.2020 5 z 5

Moc hezký příběh o člověkovi, který když už se dostane k nějakému většímu majetku nebo rodinnému štěstí, tak nakonec vždy de facto o vše přijde...

Sigas
17.08.2020 2 z 5

Je to rychlé, jednoduché čtení a obsahuje zajímavé pasáže přibližující středověké reálie. Jinak mně vyprávění, jak nevolník k pohádkovému bohatství a krásné ženě přišel, plné mělkých postav, zhýralých šlechticů, spikleneckého pomrkávání a hrotů ňader rýsujících se pod volnými košilemi, připomnělo obálku románu Pohledný horal a trochu jsem se za tu knihu styděl.

lacinq
03.05.2020 3 z 5

První třetina byla skvělá, druhá trochu rozvláčná a třetí jsem víceméně prolistovala. Pořád to samé dokola a i když mi popisy nevadí a jsem zvyklá číst knihy o 600 a více stranách, v tomhle případě mi rozsah knihy přišel až zbytečný.

DHav
30.04.2020 4 z 5

Napínavý historický román a zároveň zajímavá sonda do středověkého života v Katalánsku.

maryska09
24.04.2020 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha, poutavá od začátku do konce. Přes občasné drsné pasáže se velmi dobře četla, prostředí středověké Barcelony je výborně popsané. Velmi doporučuji.

jana14
06.03.2020 4 z 5

Tato kniha mne kdysi zaujala. Jako španělštinářku (což je dnes už v nacionalistickém Katalánsku dost dobrý vtip, ale tenkrát se mnou katalánští přátelé a podnikatelé bez problému hlaholili skvělou španělštinou), mne zaujala kniha " Katedrála moře" , jinak konkrétně bazilika (není to žádná katedrála) Santa Maria del Mar. Nádherný gotický kostel, kam jsem jako mladá dívka vodila turisty a jednou jsem tam strávila i "Půlnoční ". Co ovšem říct o knize?
Je čtivá, autor dost vypočítavě v úvodu nasazuje velmi těžký kalibr: znásilnění panenské nevěsty feudálním pánem na svatbě přímo před očima ženicha a ještě ho chudáka donutí, aby i on konzumoval před svědky svůj sňatek..no fuj. Ale děj se dál vyvíjí a útěk našich hrdinů, otce a syna do "velkého města"-Barcelony- má stále svůj historický smysl a důvod. Města prostě potřebovala dělníky a tak kryla i uprchlé poddané feudálů. No a potom se osud otce a hlavně syna vyvíjí, různě se zaplétá všelijak. Nic proti tomu, je to jenom fikce a Falkones si snad alespoň zjistil nějaká základní historická fakta. Ale stejně, po přečtení ve mě zůstala minimálně ta pachuť autorovy "tzv. velké sociální angažovanosti", tak oblíbené v literatuře a umění v dobách socialismu. Protože jsem se právě v těch dobách vnitřně naučila odporu k té překroucené a neupřimné lásce k prostému lidu, tak vypočítavé, tak autora odsuzuji, i když z obecného hlediska napsal asi docela čtivý historický románek.

los
15.01.2020 1 z 5

jak říkala naše profesorka literatury (dej jí pámbu nebe): nepiš o nesmrtelnosti chrousta, když nic nevíš o chroustovi = autor je jistě věhlasný iuris utriusque doctor a zjevně dbal na poctivou heuristiku, pak bych z jeho pera uvítal detailní esej o středověkém právu; ale když nic nevím o psychologii středověkého člověka, jeho každodennosti a vůbec středověkém společenském kontextu, tak nebudu psát román z 14. století

MartiH19
02.01.2020 5 z 5

Kniha mi byla doporucena s tim ze je obcas hodne smutna, tak jsem dlouho vahala, ale nakonec to bylo naprosto neuveritelne, nadherne cteni, ma sve cestne misto v nasi knihovne a milovnikum historickych romanu vrele doporucuju a tesim se na dalsi knihu tohoto autora. A jako potvrzeni meho ctenarskeho nadseni, jsme dalsi rok jeli do barcelony a katedralu navstivili. Je to nadherna stavba a dostala me naprosto vyjimecna prohlidka, ktera vedla i na strechu s krasnym vyhledem.

PavkaHu
02.01.2020 3 z 5

Červená knihovna zasazena do historického rámce. Očekávala jsem víc historie a méně náhod, které dají dohromady postavy, které si mají něco vyřizovat.

Lucuschka
28.10.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, nedosahuje ovšem kvalit Folletova vyprávění a zvratů, ač se o to snaží. Více se mi líbila Bosá královna, kterou jsem již od autora četla dříve.

Sparkling
10.09.2019 1 z 5

Stupidní "historická" pohádka pro dospělé. Tak primitivní strukturu děje už jsem dlouho neviděla: Arnauovi se daří, daří, daří - BUM, vše se pokazí ranou osudu, on ale zůstává pokorný, zabojuje a vypracuje se ještě výš, daří se mu, daří... PRÁSK! A tak pořád dokola.

Petass
08.09.2019 4 z 5

Jsem příjemně překvapená. Příběh je pestrou směsicí středověkých témat a romantických linek. Navíc moje oblíbená Barcelona. Pokud můžu srovnat s podobnými... Tak kniha nemá na rozsáhlost, propracovanost a faktický přesah Jména růže, ale zase je o fous lepší než Pilíře země. Poutavý příběh vyprávějící život jednoho muže, během ktereho si uděláte jednoduchý obraz o gotickém, stavitelství, námořním obchodu, středověkém právu, inkvizici a dalších tématech. Držíte mu palce a doufáte, že bude jednou šťastný. Doporučuji!

harena
22.08.2019 5 z 5

Pěkný historický román, kde je ve vyváženém poměru historie a trochu romantický, dojemný příběh. 14. století je středověk, jak má být. Nevolnictví, gheta, mor, boje,odporná inkvizice A tady žije charakterní hlavní hrdina románu Arnau Estanyol, syn nevolníka a dvě (nebo tři?) jeho lásky. Někdo to tu přirovnává k červené knihovně, ale to tedy určitě není i když jsem ráda, že mi tam všichni neumřeli. A protože Falcones byl okouzlen překrásnou katedrálou Panny Marie u Moře, popisuje tu také její stavbu, která trvala přes padesát let. Arnau v té době pracoval jako bastaixos, to jsou nosiči, kteří zdarma nosili těžké kameny na stavbu kostela. Falcones byl advokát zaměřený na občanské právo a důkladně studoval, aby se dobře vyznal v tehdejších právních dokumentech a historii a podařilo se mu napsat výborný, zajímavý, čtivý i poučný román.

kuky921
31.07.2019 3 z 5

Do půlky knihy jsem se bavila a bylo to prima. Poté se mi to už zdálo moc, všech těch zvratů a ke konci se z toho všeho vyklubala červená knihovna.
Přečetla jsem jí, ale Bosá královna se mi líbila víc.

zipporah
17.06.2019 4 z 5

Prečo nás tak fascinuje stredovek?:D Bol to príjemný návrat do stredovekých čias, plných kostolov, zvonov, chleba a vína, zvykov a kameňov, ktoré vliekli nosiči z vŕšku Montjuic ku budúcemu kostolu Santa Maria de la Mar. Dnes je ťažšie obdivovať jej krásu zvonku, domy sa v Barcelone takmer objímajú, barcelonský labyrint úzkych uličiek je famózny zážitok. Zvnútra je ale katedrála prekrásna a so spevom ženy bol to zážitok... Barcelonu treba navštíviť!
Podľa knihy sa natočil seriál, zatiaľ som videla prvý diel a držia sa úplne knihy. Preto si najprv prečítajte knihu, až potom sa pokochajte peknými Španielmi, najmä Arnauom:D Je to výborná historická oddychovka. Joanov osud tu nebudem vypisovať, záver knihy s ním bol pre mňa sklamaním, ale aj chápaním, že vzdelanie prináša so sebou bremeno. Nie každý si ho nosí správne, preto toľko ľudí má problémov s chrbticou... Milé decko, stretnutia s matkinou rukou boli dojemné, celý úsek malej klučiny bol veselý a nádejný v budúci spoločný život dvoch super priateľov, čosi ako Harry a Ron, tak veru...

Hezzy
08.05.2019 4 z 5

Pokud bych měl hodnotit knihu po první půlce příběhu, byly by to jasné tři hvězdy. Nic zázračného, té "červené knihovny" tam na můj vkus bylo až příliš. Ovšem po překlopení do druhé části příběh nabere úžasný spád a čtyři hvězdy si opravdu zaslouží. Ovšem nemůžete od Katedrály moře očekávat více než napínavý příběh. Kniha je směsicí zajímavých témat (židé, inkvizice, královské a jiné intriky atd.), takže je zkrátka nemožné, aby svou poutavostí neoslovila široké čtenářstvo. Rozhodně od toho však nečekejte druhé Jméno růže, jak se vám snaží vnutit na přebalu knihy.

VladkaBU
08.04.2019 5 z 5

.... krásný příběh ze 14. století, velice čtivý, Arnau mě okamžitě vtáhl do svého příběhu. Život v té době byl těžký, otroctví i inkvizice hrály podstatnou roli. Stejně tak jako provdání dívky bez jejího názoru. I když je kniha obsáhlá, čtenáře nutí číst dál. Katedrálu del Mar bych jednou chtěla vidět.

akrim13
22.03.2019 5 z 5

Krásný historický román,při návštěve Barcelony jsem chrám Santa María de la Mar musela vidět