Jako člověk – Umělá inteligence a problém jejího ovládání

Jako člověk – Umělá inteligence a problém jejího ovládání https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440157/bmid_jako-clovek-umela-inteligence-a-pro-Rma-440157.jpeg 3 13 2

Vývoj umělé inteligence (AI) směřuje k vytváření strojů, které zvládají stále větší díl kognitivních činností odkazujících k uvažování a rozhodování, které dosud spojujeme výhradně s člověkem. Tento vývoj může být ještě dlouhý, neměli bychom však nabývat dojmu, že cíle, ke kterým směřuje, jsou nedosažitelné. Stroje, v jejichž činnosti budou inteligentní rysy a schopnosti zvládnuty, mohou hrozivým způsobem ovládnout rozhodování v reálném světě a sledovat vlastní cíle vyplývající z jejich programového vybavení i z jejich užití pro ovládání a manipulování společnosti. Potenciálním nebezpečím není jen AI destruující lidskou společnost, ale zejména taková AI, kterou navíc nebude možné vypnout bez ohledu na to, že užitek, který sleduje, přestal být člověku prospěšný a člověkem ovladatelný. Stuart Russel, autor jedné z nejvlivnějších dnes užívaných učebnic AI, přichází v této knize s konceptem „doložitelně prospěšné“ AI, o jejíž algoritmech bude možné matematicky dokázat, že sledují cíle prospěšné jejich lidským uživatelům.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Technika a elektro
Vydáno: , Dokořán , Argo

Human Compatible. Artificial Intelligence and the Problem of Control , 2019

kirkpatrick
12.05.2022

Tohle byla pro mě těžká kniha a orientovat se v ní. Umělá inteligence rozebrána do detailu, jak by se mohla nebo měla zachovat v možných situacích, aby pomohla člověku nebo lidstvu. Jsou tu nastíněna dilemata možných těžkých rozhodnutí jak se zachovat a konat.

los
03.03.2022 3 z 5

kniha mě zklamala, nedozvěděl jsem se nic nového z oblasti UI; jestli bylo cílem autora seznámit naprostého laika se základy, budiž, ale propedeutiku nečekám v edici ZIP (proboha, proč je tolik stran věnováno tak elementárnímu výkladu, jako co je logika apod.); Russell velmi povrchně přeříkal obecně známé a dostupné informace: fakt mě nebaví číst stále ty samé, stejně strukturované argumenty, a dokonce dokládané i totožnými příklady; výpisky z deseti starších monografií si umím udělat sám

roboti umělá inteligence stroje transformace společnosti technologie budoucnosti robotika

Autorovy knížky

Stuart Russell