Jako břitva

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Všichni ji znají, ale kdy jste od ní naposledy něco četli? Jedna z nejuváděnějších českých dramatiček Lenka Lagronová se na Boženu Němcovou snaží nahlížet optikou dneška. V představení hrají Magdalena Borová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Jan Hartl. V programové knize najdete kromě úplného textu divadelní hry zajímavé studie, dramaturgický úvod i bohatou obrazovou přílohu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291131/jako-britva-uJD-291131.jpg 3.43
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Národní divadlo (Praha)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Jako břitva

Přidat komentář
sharik
04. ledna

Viděno v divadle, kde jsem si nebyl jistý, zda se mi vlastně hra líbila (herci a scéna super, ale hra sama jako by postupem ztrácela dech). Teď jsem si ji po letech přečetl a vybavuje se mi, proč tolik nejistoty. Hra ze začátku vzbuzuje velké naděje být čímsi jedinečná, má spád a místy povedený a vcelku osobitý humor (v textu častěji patrný než v inscenaci, vzpomínám-li si dobře) - to všechno se postupně bohužel poměrně vytrácí a závěr, který má být silný a srdceryvný, působí trochu ploše a do ztracena. Jak je uvedeno už v komentáři níže - příliš mnoho hlasitých postav, ovšem na příliš malém prostoru. Nejsou úplně zvládnuté, jako v jiných hrách s velkým počtem figur. A od toho se bohužel odvíjí všechno, čím text postupně upadá - postavy zůstávají ploché, zároveň příliš doslovné a v závěru už hra zkrátka nebaví. Možná i proto na mě konec nepůsobil tak, jak nejspíš měl... Ale ani tak si nemyslím, že je to špatná hra. Oceňuji některé opravdu rafinované historicko-společenské narážky (zejména ty intelektuálně humorné), místy přítomný humor samotný a (i když místy příliš doslovně podanou) otázku ženského a mužského světa dané doby.

milamarus
22.11.2016

Čekala jsem tiché, komorní vyprávění, ale to jsou ta poslední přídavná jména, která bych teď při hodnocení hry použila. Je v ní příliš mnoho postav, které chtějí být slyšet. Překřikují se, avšak navzájem jsou k sobě hluší. Jsou sobečtí, povrchní, nepřející. A nešťastní (i když to nepřiznají.) Pravda, Rottová je chvílemi i vtipná, ale ta to nezachrání. Nakladatel, profesor, doktor, Němec i dvě služebné - každý jako by mluvil ne kvůli druhým, ale pro sebe a tím se udržoval v tempu....
...Němcová se k nim vůbec nehodí. Se svou povahou je v ději na druhé koleji, ale připadá mi, že od ní jediné si čtenář (divák) může slibovat změnu v postoji. Je jiná než oni. Víc pravdivá. A její touha je patrná třeba jen v jediném slově. Jako tady:

- Bára: Chcete psát?
- Božena: Ano.
- Bára: Radím Vám zastavit se, kdykoliv ucítíte křídla, a čekat, než se Vám do ruky zatnou. Jenom nesmíte křičet. Nikdy. A bude se vám chtít křičet. Moc se vám bude chtít křičet. Kdykoliv budou odlétat. Nepoletí jen tak. Kus ruky si vždycky na cestu utrhnou. Tohle vám nevydrží ani Doktor, ani Profesor. Krve bude moc. (str. 166)

Dávám tři hvězdičky. První za kusé deníkové záznamy samotné autorky, jež v knize najdete ještě před textem hry. Druhou za setkání Johany s panem básníkem; a navazující třetí za opakovanou zmínku o knize Bouřky: příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy. Ta mi udělala obzvlášť radost. Musím si jí znovu vyhledat.


Doporučujeme

Máj
Máj
Babička
Babička
Vitka
Vitka
Zahradní slavnost
Zahradní slavnost

Štítky

Božena Němcová, 1820-1862 spisovatelky

Autor a jeho další knihy

Lenka Lagronová
česká, 1963

Kniha Jako břitva je v

Přečtených3x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce2x
Chystám se číst3x