Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán

Já jsem Malála:  Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220745/bmid_ja-jsem-malala-Qp8-220745.png 4 206 41

Já jsem Malála: příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán. V jedenácti letech začala Malála, která se narodila do paštunské rodiny v pákistánském údolí Svát, psát pro BBC postřehy o tom, jak se žije pod hrozbou Tálibánu. Pod pseudonymem Gul Makaj popisovala, jak její rodina bojuje za vzdělávání dívek a jak tálibánská moc stále narůstá. Dívčina neohroženost však nezůstala bez trestu a v říjnu 2012 ji v autobuse střelil neznámý útočník do hlavy. Dívka jako zázrakem přežila a dál pokračuje ve svém boji. Na podporu svého úsilí založila fond Malala Fund a je nejmladší kandidátkou na Nobelovu cenu míru.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

I Am Malala: The Story of the Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban , 2012


více info...

Přidat komentář

rarášek
06.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelný příběh odvážné dívky. K přečtení této knihy mě dostalo video s jejím projevem.
Kniha obsahuje zajímavé informace o její zemi, Talibánu a o jejím boji za vzdělání dívek v Pákistánu a po celém světě.
Je navíc zajímavé, že Malála se narodila ve stejném roce jako já a už toho tolik zažila a dokázala. Nutí mě to k zamyšlení. :)
,,Jedno dítě, jeden učitel, jedna kniha a jedno pero můžou změnit svět.“

šneki
04.06.2017 4 z 5

Já jsem Malála ukazuje život nám naprosto nepředstavitelný, kde i nejtriviálnější věci mají pro některé cenu zlata. Jediné co knize uškodilo, byla roztěkanost, tzn přeskakování z příběhu na historické fakty.


VladkaBU
12.04.2017 5 z 5

... spousta lidí nadává na naši zemi, na život v ní, ale na rozdíl od země, v níž Malála žije, se u nás mohou beze studu rodit dívky, nikdo nám nezakazuje studovat tohle či tamto, co nosit a nenosit na sobě. Při čtení tého knihy se mi až nechtělo věřit, že to takhle může někde fungovat...

Loovenka
18.06.2016 odpad!

Bohužel od knihy jsem čekala víc, nešlo mi se do ní pořádně začíst, spíš tam popisovala jejich kulturu a až ke konci knihy jak ji postřelili a to mě docela zklamalo. Chtěla jsem vědět víc o ní samotné než o jejich kultuře. Nešlo to dočíst.

barbora.kr
03.05.2016 5 z 5

I když jsem se nedokázala ze začátku začíst, později, až Malála vyprávěla svůj příběh, jsem to hltala jedním dechem. Udělala jsem si představu o tom, jak to v Islámských zemích chodí, jak vznikl terorismus a čemu všemu bezbranní lidé čelí.
Malála si zaslouží můj obdiv a určitě pro mě tato knížka byla přínosem. (i pro vás bude!)

AlenaZelova
24.04.2016 5 z 5

Kniha popisuje příběh neobyčejně obyčejné dívky, která bojuje o jedno ze základních práv, které považujeme za automatické a ani nás pomalu nenapadne, že bychom neuměli číst či psát, právo na vzdělání. Zároveň kniha ukazuje, že není důležité, zda je někdo bílý, černý, žlutý nebo fialový, jestli chodí do kostela, mešity nebo synagogy... nejdůležitější je, jaký člověk je. Avšak na světě nikdy nebude mír, vždycky se najde někdo komu bude vadit Vaše víra, barva pleti, názory...

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně. Věděla jsem, že Malála bojuje za práva žen a obzvláště vzdělání, taktéž jsem věděla, že získala Nobelovu cenu míru, přesto jsem si chtěla přečíst její příběh, který je opravdu zajímavý. Kniha je velmi čtivá a doplněna fotografiemi.

veveřice11
23.04.2016 5 z 5

Kniha krásně ukazuje, že sám islám zlý není. Zlí jsou jen lidé, co si ho špatně vykládají. Islám není problém, problém je mentalita některých lidí! Nebojme se muslimů, bojme se teroristů.

Pro mne to byla především kniha o islámu a životě v Pákistánu. Kromě toho je to ale krásný příběh o odvaze jedné rodiny. O odvaze, síle a jejich vzájemné podpoře a lásce, která se zdá až neuvěřitelná.

petrucha86
06.04.2016 5 z 5

Knížka se četla sama, moc zajímavý příběh doplněný o spoustu pakistánských reálií...člověka donutí zamyslet se nad tím, že za věci, které my bereme za naprosto samozřejmé (a mnohdy nám jsou i "na obtíž" - upřímně, kolikrát se vám do ZŠ, krom prvního dne školního roku, vstávalo s chutí a nadšneím? :)), by lidé jinde dali cokoliv...rozhodně doporučuji k přečtení!

MagdalénaD
10.02.2016 5 z 5

Kniha je nejen příběhem jedné dívky z Pákistánu, nejmladší nositelky Nobelovy ceny míru, ale zároveň i mozaikou islámského světa ve všech jeho možných podobách. Mnozí hodnotí negativně historické vsuvky, které do příběhu nejspíše vpasovala spoluautorka Christina Lamb, ale já je naopak vnímám za nezbytné. Kniha vystihuje rozdíl mezi sunnity a šíity, popisuje důsledky 11. září 2001 pro pákistánské obyvatelstvo a rovněž nastiňuje příchod Talibánu do údolí Svát, do Malálina bydliště. Nechci prozrazovat víc, neboť příběh je velmi poutavý a v dnešní době zejména stojící za přečtení. Malála měla obrovské štěstí, že se narodila natolik pokrokovému otci a otevřené matce, stejně tak jako ji doprovázel Bůh ve chvíli, kdy ležela v nemocnici postřelena. Prostřednictvím příběhu této cílevědomé dívky tak můžeme poznat nejen Malálin osud, ale i historii relativně mladého Pákistánu se všemi jeho problémy, obyvateli věřící konspiračním teoriím, ale i krásami přírody a pohostinnými lidmi.

Moi.Caterine
10.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, která může poskytnout vhled do života a tradic v Pakistánu i na strach lidí z Talibánu. Na druhou stranu zobrazuje i mimořádný vztah dcery a otce. Doporučuji nejen pro dospívající!

Olafa
12.12.2015 4 z 5

„Došla jsem k závěru, že když vám Bůh dá hlas, musíte ho využít, i kdyby to mělo být k tomu, abyste řekli prezidentovi Spojených států, že s ním nesouhlasíte.“ Bůh dal Malále hlas a odvahu a taky dar v podobě jejího úplně normálního otce. Názorný příklad toho, proč se despotové bojí vzdělanců. Názorný příklad toho, jak neskutečně škodlivá je stereotypizace a generalizace. Kniha pro všechny, kteří hledají opravdu nenáročný úvod do problematiky Talibánu, potažmo islámu. Vhodná i pro starší děti, vzhledem k tomu, že je psána dospívající dívkou (která je vlastně mnohem vyspělejších než spousta dospělých).

Renatecka
30.06.2015 4 z 5

Kniha dobrá, psaná spíše stylem vyprávění o politické situaci v Pakistánu. Více mě zaujal až závěr, kdy Malála popisovala samotný incident, kdy byla postřelena a následovala léčba. Knihu doporučuji.

Hanule_bambule
23.06.2015 4 z 5

Výborná kniha o neobyčejném životě děvčete, co má obrovskou chuť po vzdělání a chce ho umožnit i ostatním a tak se svým taťkou bojuje za právo na vzdělání. Náhled do smýšlení a života muslimů je taky hodně zajímavý...věci, nad kterými zůstává rozum stát. Knihu jsem četla v originále a je hodně inspirující.

Darjam
17.05.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Doporučuji číst asi spíše něžnému pohlaví (vzhledem k tomu, že je psána z dívčího úhlu pohledu). Kniha odpovídá tomu, že ji psala "malá" holka - naivní, plná ideálů, ale zároveň i silná a odhodlaná. Ukazuje aktuální situaci a myslím, že každého povede dál, aby si načetl víc informací.

PeBl
16.05.2015 5 z 5

Příběh o dívce, která bojovala za vše co měla ráda a za vše, co téměř ztratila. Je to příběh, kde slova "pero silnější meče" se stávají skutečnou realitou, realitou která je bohužel prosycená lidskou krví. V této knize nalezne každý, kdo za něco bojuje svůj kousek inspirace.

Verrrunka
14.05.2015 4 z 5

Strhující příběh a neuvěřitelně čtivé vyprávění.. Je hrozné, co se v tom světě děje. Nicméně hvězdičku stejně strhávám, hlavně za tu afektovanost, Malála jako taková mi moc k srdci nepřirostla...

bflm
13.04.2015 5 z 5

Doporučuji přečíst. Čtivě psaná kniha, která Vám srozumitelně přiblíží Pákistán, Táliban a lidi žijící v této oblasti. Je pohledem všední dívky (Malála není zcela všední ani na naše poměry), která touží JEN po vzdělání a po normálním životě v míru. Ukáže Vám Pákistán z té lidské stránky a pomůže Vám pochopit, proč je Pákistán takový, jaký je ....

Její cesta pořád pokračuje! Čtěte, Malála má Vám co říct ....

Prateri
04.03.2015 5 z 5

Neobyčejný příběh neobyčejné dívky. Rozhodně neváhejte s přečtením knihy, která nás zavede do života tak odlišného od našeho, že rozum nad tím zůstává v němém úžasu.

Gupi
09.02.2015 5 z 5

"Neboj, Tálibán si ještě nikdy nepřišel pro malou holku."
Ach jo.... Je hrozný, co se na světě děje. Popis událostí po útoku jsem obrečela.
Taky je kniha významným obrazem toho, jak muslimové žijí a smýšlejí.

efka.michalkova
03.11.2014 5 z 5

Velký příběh se může zrodit i v malém městečku kdesi v Pákistánu. Malala, která nedávno obdržela Nobelovu cenu za mír, vypráví svůj příběh odvahy a boje za práva dívek na vzdělání.

Už od malička byla Malala svým otcem velmi podporována a motivována nejen ke vzdělávání, ale také k tomu, aby se nebála říct svůj názor a vždy šla cestou pravdy a svobody. Na rozdíl od mnoha žen a dívek v Pákistánu, kterým jsou tato základní práva, jako je například právo na vzdělání, stále upírána. Spolu se svým otcem Malala bojovala za právo dívek na vzdělání, přestože Talibán byl proti, a oba své úsilí nevzdávali, ani když začali být odstrašování výhrůžkami smrti. Jednoho osudného dne, když bylo Malala 15 let, byla ve školním autobuse postřelena mužem patřícímu k Tálibánu.

A přestože v onen den Talibán zamýšlel Malalaj umlčet, její příběh naštěstí pokračuje a je nesmírně inspirujícím pro celý svět. Příběh o tom, jak se ani malá dívka nezalekla výhrůžek, příběh o tom, jak na velké činy nemusíme nutně čekat až do naší dospělosti.

Co dodává knize o to větší působivost je to, že je napsána neuvěřitelně upřímně, nevynechávajíce jak hluboké touhy, tak také drobné chyby a prohřešky Malalaj, jako jsou třeba hádky s kamarádkami. Díky tomu vidíme, že i hrdinové jsou obyčejní lidé a hrdiny a hrdinkami můžeme být my všichni, kteří chceme v našem okolí nebo v našich životech něco zlepšit.

Rozhodně doporučuji přečíst, protože mě osobně kniha naplnila jistotou, že stále na světě existuje spousta lidí, kteří věří v dobro a věří, že každý můžeme přispět k tomu, aby byl svět o trochu lepším místem k životu. A je jedno kde žijeme, jaké je naše náboženství nebo víra, nebo jak jsme staří.