Hvězdy nad Berlínem

Hvězdy nad Berlínem https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392927/bmid_hvezdy-nad-berlinem-Xyb-392927.jpg 4 168 57

Max je čtrnáctiletý školák, když potká Lili, artistku na visuté hrazdě, která s cirkusem rok co rok vystupuje v Berlíně. Lili je cikánka a žije úplně jinak než Max a jeho rodina. Pak je od sebe roztrhne válka a znovu se potkají o tři roky později. To už jejich přátelství přeroste v lásku – ale je to láska mezi členem Hitlerjugend a cikánkou, a to je nepřípustné. Jejich cesty se znovu rozdělí. Sejdou se ještě někdy?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , CooBoo

A Berlin Love Song , 2017

Makkys
06.08.2020 4 z 5

Krásná knížka s krásnou obálkou a nádherným příběhem ikdyž smutným. Příběh se odehrává ve 2.sv. válce z pohledu divky cikanky a mladíka Němce kteří se do sebe zamilují a jak to dopadne tak to vám doporučuji si přečíst.Je to zase trochu jiný příběh než sem četla z teto hrozné doby, je to o cikanech a jak oni to měli v koncentracich.Bylo to velmi čtivě napsané a ten konec?! Ano brečela jsem a cítila jsem neskutečný smutek.

MariN14
03.08.2020 5 z 5

Krutý, ale zároveň nádherný a velmi dojemný příběh, který ukazuje život obyčejných Němců a romů za druhé světové. Tohle by měla být povinná četba!

HDosoudilová
16.06.2020 4 z 5

Za krásnou obálkou se skrývá další silný příběh z období 2. světové války. Kniha se čte skvěle, bylo to i napínavé čtení. Avšak řadila bych tuto knihu spíše pod Young adult. Pro dospělého to nemusí být. Na konci mi opět ukáplo pár slz.

Aďka007
06.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Když jsem byla těsně za půlkou knížky, říkala jsem si, že jí chybí napětí, nějaký zvrat v ději, prostě cokoli, co by ten děj udělalo napínavějším. To jsem si myslela až do té doby, než Lili, krásná, odvážná a hlavně silná hrdinka zemřela. Netekly mi slzy, ale takový pocit prázdnoty mě najednou celou obemknul. A nakonec když Max dopsal jejich příběh a zemřel, to mi úplně vynahradilo to chybějící napětí. Takový konec jsem nečekala...

Jinak kniha podle mě vystihla válku, jak nejlépe mohla. Strach, bezpráví, bezmoc. Špatné věci, zabíjení.

Nejhorší je, že to se ve válce opravdu dělo...

Jestli si chcete pobrečet, nebo se dozvědět něco, co byste radši vědět nechtěli, kupte si, nebo půjčte si v knihovnách po celé republice Hvězdy nad Berlínem...

Děkuju za krásný příběh...

Luc.i
29.01.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila. Postavy sympatické. Líbilo se mi propojení reálných míst a událostí a smyšleného příběhu. Ikdyž cirkusy nemám ráda tak to prostředí v knížkách miluju.
Hvězdu jsme ubrala za konec a některé nedořešené příběhy ale to je asi problém mojí romantické duše.....

bibi.r
29.11.2019 4 z 5

Kniha se mi skvěle trefila do nálady.
Příběh o lásce mezi německým chlapcem a romskou cirkusačkou zasazený do období druhé světové války byl velmi čtivý a zajímavý.
Autorka sice využívá klišé a stereotypů, ale textu to vůbec neubírá na jakési autenticitě.
Vůbec bych se nebála nabídnout knihu čtenářům již od 13 let. Ukazuje totiž, že svět není černobílý a že všichni Němci (i ti kteří byli v Hitlerjugend nebo bojovali v německé armádě) nebyli všichni špatní.

Babo
25.11.2019 5 z 5

Krásná a dojemná kniha. Když jsem viděla,že je to kniha pro děti a mládež,tak jsem znejistěla,ale jen na chvíli.
Nemám tato dělení ráda ,ale pokud nějaké dítě nebo dospívajícího človíčka přiláká , tak je to jen dobře.
Prolnulo se zde několik zajímavých témat .
2. světová válka , to už je téměř zárukou dobrého čtení ,ale cirkus , romové a nakonec láska , to už nemůže být než 5* .
Leda by to autorka nezvládla a v tomto případě tomu tak není.
Prostě , je to krásný příběh a určitě stojí za ten čas strávený s Maxem a Lili.

Bbrody
21.11.2019 5 z 5

Nádherná a smutná kniha. Ač mám knih z tohoto období přečteno už několik, nikdy mě nepřestane překvapovat, čeho všeho se na sobě mohou dvě lidské bytosti dopustit.
Příběh ubíhá neskutečně rychle díky střídání kapitol z pohledu Lily a Maxe a člověk není schopen jen dočíst kapitolu a knihu zavřít.
Události kolem holocaustu určitě nejsou popisovány nějak "jemně", ale je pravda, že jsou trochu přizpůsobeny věku čtenářů a nejsou tedy rozepisovány nějak podrobněji. Avšak člověku s trochou historických znalostí z období to bohatě stačí a zbytek je schopen si domyslet...
Příběh cirkusu byl hodně zajímavý a zase jiný pohled na věc. Dál se mi líbil závěr...vše nemusí být jen romantické klišé.

Anténa1991
07.11.2019 4 z 5

Pokud od knihy čekáte zakázánou lásku alias Romeo a Julie, budete pravděpodobně zklamáni. Ano, sice jde o lásku dvou mladých lidí z totálně odlišných rodin, ale milostným vztahem Maxe a Lili je kniha jen lehce líznuta. Hlavním cílem, jak sama autorka na konci knihy píše, bylo dostat do podvědomí lidí perzekuce Romů, ne jenom Židů.
Knize určitě dávám plus za prostředí cirkusu a celkově pohled na život kočovných cikánů, ale i na život během války německých rodin, kteří úplně tak s Fuhrerem nesouhlasili. Kniha se díky krátkým kapitolám četla svižně, střídání z pohledu Lili a Maxe bylo přehledné. Jen vsuvky Maxe z přítomnosti byly asi navíc.
Někdo píše, že události, které se děly v táborech jsou popisovaný jemněji, ale v tomhle případě bych klidně diskutovala. Podle mého tyhle hrůzy ani nějak jemně napsat nejde! A ano, pokud o holocaustu nic nevíte, MŮŽE vám přijít, že to "není až tak hrozný", ale pokud víte, jaké zvěrstva páchal na lidech např. Mengele, tak i v pasáži této knihy, kde se taktéž objeví, vám ihned naskočí v hlavě obrázky, co s těmi zmíněnými lidmi asi dělal.. No děs!
Kniha se mi líbila, avšak po přečtení jakékoliv knihy z této doby jsem vždy ještě několik dní poté v šoku.

Kamilajznik
31.10.2019 5 z 5

Tohle byla nadherna kniha s romantickym a pritom tak smutnym pribehem.

Karolína2425
29.08.2019 5 z 5

Tahle kniha ukrývá silný příběh, který vás zasáhne už na prvních odstavcích.
Naprosto jsem si zamilovala hlavní duo a taky svéráznou Eriku a spousta dalších. Sarah nám krásně vylíčila milostný vztah ve válečném prostředí u jehož čtení vypotřebujete tunu kapesníčků.

bílárůže
07.08.2019 5 z 5

Úžasné. Když jsem tuto knihu dostala, myslela jsem si podle obálky, že půjde o klasický dívčí román, ale to se o této knize ani z daleka říct nedá. Vzhledem k tomu, že kniha má téměř čtyři sta stránek, myslela jsem si, že ji budu číst tak týden, ale k mé nevíře jsem ji přečetla za ani ne dva dny, což se mi opravdu stává jen velmi zřídka, proto má kniha ode mne tak vysoké hodnocení. Dalším faktorem, díky kterému jsem ji tak vysoce ohodnotila, bylo téma, které paní autorka zpracovala a tomu, že se nebála zjišťovat si tak špatně dostupné informace o romském holokaustu během druhé světové války. Také design knihy sehrál roli v mém hodnocení, font, který je v knize použit je pro četbu velmi příjemný a obrázky nad jednotlivými kapitolami slouží i jako pomocníci, aby se čtenář neztratil v kapitolách. Celkově se mi kniha velmi líbila, a tak nezbývá, než ji doporučit i dalším čtenářům.

ChciOdŽivotaVíc
07.08.2019 4 z 5

Genocida Romů, o které se moc nepíše.
Kniha je napsaná dost lehce, takže je ideální, pokud chcete začít s četbou knih z druhé světové války. Hrůzy jsou popisovány dost něžně, takže to stráví i mladší čtenář.

Corly
04.08.2019 5 z 5

Váhala jsem mezi čtyřmi až pěti, ale nakonec tedy za ten dojemný konec pět ;)
Mně se to líbilo...ano, sice forma psaní není úplně sem tam to pravé...,ale určitě se podle mě nejedná o oddechové čtení. Spíše naopak...je to náročná a smutná knížka...budu si teď muset dát pauzu od těch válečných...:-( , opět a znovu nemůžu pochopit a je mi smutno...
Také nemůžu souhlasit s tím, že skoro všechny s válečnou tématikou jsou stejné. Nejsou. U Hvězd mě právě i zaujal neotřelý námět s Romama...bylo zajímavé se o jejich životě dozvědět víc...a karty a cirkus...:-), to bylo hezké....-)
I když jsem zažila větší srdeční záležitosti, na tuto budu vzpomínat také...

Elsasbooks
29.07.2019 2 z 5

Tahle knížka mě bohužel zklamala. Neokázala jsem se vžít do postav a knížka mi přišla velmi plochá. Doporučila bych ji tam dětem od 12 do 14 let. Jinak ne.

Littleraven
23.07.2019 3 z 5

Asi je to mými očekáváními, ale z knihy jsem byla celkem zklamaná. První polovina dobré, ale jak se pak jejich příběh rozdělil, to už mi nesedlo.

anet8843
07.07.2019 4 z 5

Na knihu jsem se hrozně těšila. Poslední dobou se roztrhl pytel s knihami o druhé světové válce, pořád dokola to samé, ale tady jsem se hrozně těšila na netradiční pojetí, tedy místo Židů, jsou hlavní hrdinové jsou Romové. Myslím, že je důležité zmiňovat, že oběťmi holokaustu nebyli jen Židé, ale také Romové. homosexuálové, postižení...
Do knihy pro mě bylo těžké se začíst, nevím, čím to bylo, téma mě hodně bavilo, ale ten styl vyprávění mě nějak nedokázal vtáhnout do děje.
Vývoj děje se dal lehce předpokládat, ač se jednalo o romskou tématiku, tak si autorka vypůjčila hrozně mnoho klišé z literatury o Židech. Čekala jsem trochu více.
Je to opravdu hezká kniha, ale za to zklamání dávám jenom 4 hvězdičky.

Efča59
21.05.2019 4 z 5

Na Hvězdy nad Berlínem jsem četla několik pozitivních recenzí a tak jsem pro ni běžela do knihovny. Trochu už mě ale zarazilo to, že mě pro ni knihovnice poslala do dětského oddělení ???? Nakonec jde ale o pěkně napsaný příběh o lásce cikánky a mladého německého chlapce během druhé světové války. Nejde o náročné čtení, kniha se četla poměrně lehce a víceméně chápu i její zařazení do knih pro mládež, protože některé krutosti jsou popsány snesitelnější formou. Za mě ale mohu doporučit i pro méně náročné dospělé čtenáře, i když pro ty, co mají v této tématice jako já více načteno, to bude spíše oddechové čtení.

chrastitko
19.05.2019 5 z 5

Tato kniha se nyní zařadila na můj žebříček, nejlepší knížky.Je to opravdu dech beroucí příběh, u kterého se zasmějete,rozzuříte, ale taky zapláčete.
Děj mě vtáhl na tolik, že jsem se od něj nemohla odtrhnout a musela jsem vědět jak to skončí .
Vřele doporučuji ❤️❤️❤️...boží ❤️.

lucyq
15.05.2019 5 z 5