Horečka

Horečka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380557/bmid_horecka-xst-380557.jpg 4 131 57

Syn a otec, Nico a Willem Stormovi, přežili epidemii smrtelného viru, který zasáhl celý svět. Ač je Nico ještě kluk, díky svému vynikajícímu střeleckému umu a rozvážné povaze se stává ochráncem svého otce. Willem totiž není bojovník, ale má vizi: z trosek starého světa chce vybudovat novou společnost. A tak postupně vzniká Amanzi, putovní komunita, do které Willem přibírá lidi, jež přišli o domov a rodinu. Jak se společenství rozrůstá, začíná čelit čím dál tím větším hrozbám. A nejen těm zvenčí, ale i zevnitř. Nico prožívá těžké životní strasti, má dokonce zlomené srdce, ovšem tou největší zkouškou v okamžiku, kdy je jeho otec zavražděn. Zvítězí lidskost nad zvířecími instinkty?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Fever , 2016

Ladiva
25.06.2019 4 z 5

Príbeh je nesporne zaujímavý, dej má spád a dobre sa číta. Mne sa však záver zdal až príliš prekombinovaný a nemôžem si pomôcť, ale detektívna séria autora ma bavila viac.

petra.k.
23.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha. První, co mě napadlo bylo - ale takhle to přece nemůže skončit!
Ještě se nechci rozloučit se všemi postavami a tím zajímavým dějem...
Opravdu mě tato kniha nadchla a doufám, že nás čeká pokračování. O čem je, psát nebudu. Musíte si ji přečíst.

Chytuš
26.05.2019 5 z 5

Ne, tohle není žádné sci-fi, ale parádní čistokrevný dobrodružný příběh zcela určitě ano. Má všechno, co by měl dobrodružný žánr nabídnout - drsné muže, správňáky, krásnou a odvážnou dívku, slizké nepřátele, boj za spravedlnost, napínavou zápletku .... To všechno podané moderní formou a velmi čtivě. I přes úctyhodnou tloušťku knihy jsem se příběhem prokousala dost rychle. Až tak rychle, že už teď mě dočtení mrzí. Klidně bych v Amanzi ještě ráda pobyla, takže pokud by se autor rozhodl pro pokračování, nebudu váhat ani chvilku!

Autorovi se skvěle podařilo pomocí různých forem psaní (Nicovy vzpomínky a deníkové záznamy různých dalších postav) nepřímo popisovat charaktery jednotlivých postav. Tak jen pro ukázku - vzdělaný lidumil Willem Storm:
"Dokonalým příkladem mýtu, který přes noc změnil lidské chování, je francouzká revoluce. V roce 1789 obrovský počet Francouzů odmítl mýtus o božském právu králů vládnout a přijal mýtus o svrchovanosti lidu.
Je fakt, pokračoval táta, že lidská schopnost vytvořit sociální konstrukt, imaginární realitu mýtu a uvěřit v něj vedla přímo k naší schopnosti spolupracovat v počtu tisíců a později milionů lidí. Jako lidé, národy, spojenci. Táta se rozesmál a řekl, že nejlegračnější podobu na sebe tahle věc vzala ve světě sportovního fandovství. Sportovní fandovství bylo podle táty tou nejnevysvětlitelnější fikcí a sociálním konstruktem vůbec.
Tyto konstrukty nám ale umožnily spolupracovat a spolupráce z nás učinila nejmocnější živočišný druh na planetě."

Oproti přímočarému Domingovi:
"Proč jsi je zastřelil? Ty poslední dva?"
"Znáš mou mantru."
"Ten druhý chlap mě chce zabít. Když zaváhám, zemřu?"
"To je ona. Nico, jsou to zvířata. Když tě nedostanou dnes, dostanou tě zítra. Nikdy na to nezapomeň."

Schary
19.05.2019 5 z 5

Moc pěkné!!! Kniha se odehrává v postapokalyptické budoucnosti a dost se mi líbilo, že děj hodně řeší existenční stránku takové pohromy a to, jak si znovu vytvořit fungující společnost a hospodářství. A ne pouze pochodující mrtvoly nebo boje mezi přeživšími...I když ani téhle knize se nevyhla válka...Hlavni hrdiny jsem si lehce oblíbila a hodně mě rozesmutnil konec...V knize je spousta vědomostí, které předává Nicovi, jeho otec ... Případné pokračování bych si s radostí přečetla!!!

Tobík
08.04.2019 5 z 5

Deon Meyer opravdu psát umí. Dlouho jsem si tak nepočetl. Přimlouvám se, aby spisovatel napsal i druhý díl.

Hanaa
04.04.2019 5 z 5

Veliká spokojenost. Nedivím se, že se tolika čtenářům líbí. Perfektně nadávkovaný příběh o lidstvu, čtivé a plné napětí.

"Nech na chvíli stranou trauma z Horečky a podívej se, jak a v čem žijeme tady a teď. Taky se to neobejde bez stresu, musíme řešit spoustu nepříjemných a náročných situací. Ale mezi stresem, který lidé prožívali před Horečkou, a tím naším dnešním jsou obrovské rozdíly. Je to jiný stres. Lidé teď musí řešit uspokojování těch úplně základních potřeb: jídlo, teplo, útoky zdivočelých psů.....!

pavka88
04.04.2019 5 z 5

Určitě doporučuji k přečtení, jedna z nejčtivějších knih z poslední doby. Přeci jen optimistický pohled na lidstvo. :))))

harena
04.04.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších dobrodružných příběhů, které jsem za poslední roky četla. Ani to snad není sci-fi, spíš postapokalyptický román, kde zhruba 10% lidstva přežilo a začíná budovat novou civilizaci, ustanovují se nová pravidla a zákony. Není to brutální a depresivní, je to napínavý, zajímavý, nesmírně čtivý příběh skupiny lidí, kteří se rozhodli žít dál. Příběh bez hluchých míst, velmi dobře popsané vztahy i chování lidí, troška filozofie, láska, nenávist, přátelství, odvaha i boj, to vše tu je a skvěle napsané. Věřím tomu, že kdyby Wyndham pokračoval ve psaní Dne Trifidů, tak by to se to neslo ve stejném duchu, v jakém je tento román. Také jsem příběhu zcela propadla a určitě doporučuji k přečtení.

Oksalakka
21.03.2019 5 z 5

Fantastické! Snese srovnání se Svědectvím od Kinga nebo Dnem trifidů od Wyndhama, na rozdíl od uživatele sioux pro mě tam ten idealismus byl plus, neboť zákeřných, krutých a hnusných knih s nálepkou "realistický" mám už totiž opravdu plné zuby ... Deona Meyera mám hodně rád už za detektivní sérii s Bennym Griesselem a Horečkou u mne postoupil na ještě vyšší level ...

bulda3
17.03.2019 5 z 5

Doporučuji.
Kniha je úplně jiná, než co jsem od ní očekával.
Jediné s čím jsem počítal, byla pravdivá brutalita lidí po Horečce. Ovšem to, jak kniha bude dobrodružná a neuvěřitelně čtivá, mě překvapilo. Lepších knih jsem četl málo.
Doporučuji.

sioux
05.02.2019 1 z 5

Vůbec mě to nebavilo. Utopické, idealistické, bez napětí. Doufal jsem, že to bude kruté, naturalistické, depresivní, akční, prostě svět, který se zhroutil a kde přestala platit jakákoliv pravidla, kde se svět stal džunglí jak v době, kdy nebyla vyvinutá civilizace... ale tady z toho nebylo nic. Srovnání s Cestou od McCarthyho je směšné.

astra3
29.01.2019 5 z 5

Nejdřív mi to přišlo hodně depresivní, ale asi po 100 stranách se to rozjelo. Velmi čtivé, mělo to spád. A velmi neočekávaný závěr. Super.

Taurusfairy
24.01.2019 4 z 5

Zajímavý příběh. Bavil od začátku až do konce. Ten mi ale přišel trochu moc rychlý, najednou a ne zrovna reálný, ale co už. Určitě doporučuji k přečtení.

abilea
21.01.2019 5 z 5

Fantastický postapokalyptický román odehrávající se v Jižní Africe. I když mě nejdřív odradil počet stran, v průběhu čtení jsem si přála, ať kniha nikdy neskončí. To se mi snad ještě nestalo. Popis světa zbořeného do základů po epidemii horečky je strhující, příběh nepostrádá filozofickou ani akční linku, které autor umně splétá dohromady. Prostředí Jižní Afriky je taky moc zajímavé. Přála bych si, aby byla kniha zfilmována, úplně se to nabízí...

saxana354
27.10.2018

Jedna z nejlepších knížek za poslední dobu, co jsem četla, jednou jsem vydržela číst do pěti do rána , prostě jsem se od ní nemohla odtrhnout. Určitě stojí za přečtení, podle mě se stane knižní legendou třeba jako Den trifidů ....

sarka0168
21.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha! Přesně vystihuje podstatu člověka i lidského rodu, je plná krásných myšlenek, které se dozvídáme nenásilně z úst chlapce, jemuž je předesílá jeho otec. Krásně se čte, rozhodně se u ní nenudíte. Doporučuju! (I těm, které dosud Meyer nijak neoslovil... což jsem třeba já...)

a.k
07.10.2018 5 z 5

Po napadení lidstva virem Horečky přežilo jen 5% světové populace. Román začíná několik měsíců po pandemii, kdy Willem Storm se synem Nicem hledají místo, kde by mohli žít a vybudovat novou komunitu.
Vynikající postapokalyptický román, plný lidských tragédií, dobrodružství a napínavých scén. Nezapře se autorova specializace na detektivní romány, takže dojde i na pátrání několika vražd.
Příběhu jsem zcela propadla. Kniha mě neskutečně bavila.

dobrodružné romány postapokalyptické romány

Deon Meyer