Eliza a more príšer

Eliza a more príšer https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413829/bmid_eliza-a-more-priser-SWl-413829.jpg 4 357 357

Eliza Mirková je v maturitnom ročníku na strednej. Obyčajné dievča, o ktoré štyri roky nikto nezakopol. LadyConstellation je autorka megapopulárneho webkomiksu, ktorý si získal srdcia miliónov čitateľov po celom svete. Nikto netuší, že offline Eliza a online LadyConstellation je jedna a tá istá osoba. Všetko sa zmení príchodom Wallaca. Je fanúšik Elizinho webkomiksu a dokonca autor najlepšej fanfiction. Keď sa im skrížia cesty, Eliza váha, či opustiť svoju bezpečnú ulitu a vystrčiť nos do offline sveta. Môže sa niekomu páčiť aj také obyčajné a nezáživné dievča ako Eliza Mirková? Lenže keď verejnosť odhalí Elizinu pravú identitu, všetko, čo si tak urputne budovala –. webkomiks, vzťah s Wallacom a dokonca aj psychickú pohodu – sa razom rozpadá.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Eliza and Her Monsters , 2017

MayaBu
16.02.2020 4 z 5

Stejně jako v případě Uvnitř mé hlavy jde o nesmírně čtivou knihu (ráda bych řekla, že jsem ji přečetla za den, ale vlastně jsem skočila až v jednu v noci dne následujícího...), které nechybí vtip i přesto, že autorka píše o duševním zdraví a jiných vážných tématech.

Dospívající introvertka Eliza se všemi svými úzkostmi a úžasnou fantazií byla sympatická, ale absolutně nejlepší postavy byly její bratříčci! Doporučuji, hledáte-li oddechové avšak nikoliv pouze hloupoučké čtení.

Knihomolka506
10.02.2020 5 z 5

Co vznikne, když se dá dohromady internetové fórum, jedna ušlápnutá školačka , která chodí na anime srazy a hodně slavný kluk? Wow, vznikne totální bomba!
Je to fakt super, častečně napsaný formou komiksu.
Sama mám taky menší formu úzkosti - tetanii takže jsem to málem prožívala s Elizou :-)

RemiBlack
02.02.2020 5 z 5

2019/47
Eliza má neskutečně originální obsah. Ne, že by byl tak nečekaný, ale prostě se v kniháh nevyskytuje - vlastně znám s podobnou tematikou jen Fangirl. A je to tematika, která je mi velmi blízká. To je taky jeden z důvodů, proč dávám 5*. Lidi, co tvoří na internetu, znají další lidi online a mají tam svůj vlastní svět. To je o nás. Měla jsem u čtení občas hrozně nostalgický pocit. Samozřejmě, nikdy jsem neměla světoznámy komiks, kterým bych se mohla živit. Ale i tak jsou některé zážitky pro všechny 'tvůrce' podobné. :)
Konec mi přišel trošku cliché - ne skrze nějakou romantiku nebo tak, ale kvůli tomu, co udělali Elizini rodiče. V duchu jsem musela praštit hlavou do zdi. A znovu. Wallace se v té chvíli choval jako totální idiot, Eliza zase přehnaná. Byly tam i další otravné věci. Třeba pojem 'LadySouhvězdí' mi vypálil oči. Takový věci se nepřekládají. To je nepsané pravidlo.
Z jiného soudku, Max a Emma byli prostě skvělí. Jejich linky by zasloužili vlastní knihy.
Eliza pro mě vždycky bude něco. Jako jistě, je to trošku pitomá YA story, ale mě si získala úplně. ♥

blanka5960
16.01.2020 5 z 5

Eliza se četla jedním dechem, je to skvělá knížka o dospívající introvertní dívce. Byl to moc pěkný příběh, spousta emocí, problémů, které nutí k zamyšlení.

Litocha
12.01.2020 4 z 5

Z Elizy mě popravdě dost mrazilo. Jsem už v roli rodiče a při představě, že by na tom moje dítě bylo za pár let podobně jako Eliza - veškerý společenský život jen ve virtuální realitě, neschopná běžné komunikace, neschopná vytvořit si sociální vazby, vytěsňující vše mimo svůj malý svět, svázaná úzkostí a nízkým sebevědomím - mi běhá mráz po zádech (za všechno hovoří třeba Vánoce nebo rodinné táboření). Podobných dětí totiž jistě není málo (i když nejsou tvůrci populárního webkomiksu).
Kniha je působivá a pro mě přijatelnější než Uvnitř mé hlavy - protože je reálnější. Úryvky z komiksu (vizuální stránka mě moc neupoutala, ale příběh zněl zajímavě) a hlavně záznamy konverzací byly oživujícím prvkem, postavy byly celkem hodnověrné (taky jsem chtěla Wallace kolem strany 290 něčím přetáhnout, ale dospívající prostě jsou sobečtí), nebylo to cukrkandlově přeslazené a ten sluncem zalitý konec k tomuto žánru patří.
Není to jen povrchní romantická knížka, ukazuje na hned několik problémů a poskytuje mnohé náměty k přemýšlení. Francesca Zappia je rozhodně zajímavá autorka.

any37
04.01.2020 4 z 5

Po dočtení jsem byla celkem dost emocionálně vyčerpaná, trochu jsem si i pobrečela, což se u mě moc často nestává. I přes to to ale za mě nebylo úplně dokonalé. Eliza mě chvílemi štvala, o Wallacovi (snad se to takhle skloňuje) okolo stránky 290 vůbec radši nemluvím. Na druhou stranu se kniha četla rychle, autorka píše příjemně a svižně, navíc jsem nic podobného zatím nečetla, takže oceňuji originalitu a dávám solidní čtyři hvězdičky. Hit roku to asi nebude, avšak to doporučuji všem jako skvělou oddechovku a něco na odreagování.

Allka
03.01.2020 5 z 5

Stejně jako autorčina prvotina Uvnitř mé hlavy je i tohle skvělost. Prostě skvělost, dokonalost a krása střídající nádheru... :) Tahle kniha pro mě strašně moc znamená, protože jsem se v ní mohla najít, a postava Elizy se snad hned po prvních stránkách stala jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec. Obrovsky mi přirostla k srdci a nespočetněkrát jsem si říkala, že mě její trápení až fyzicky bolí, jak moc je pro mě skutečné.
První kniha od doby, kdy jsem přečetla Fangirl, u níž jsem měla pocit, že je o mně. Už jsem se bála, že druhou takovou nikdy nenajdu. :)

Kasandra109
02.01.2020 4 z 5

Krásná knížka s ještě lepším příběhem. S hlavní hrdinkou jsem se dokázala ztotožnit, ale někdy mě trochu štvala (ale to bude tím, že mi hrozně připomíná mě samotnou:)). Určitě doporučuji;)

Medasek
01.01.2020 5 z 5

Moje první přečtená kniha za rok 2020. Byla jsem z ní naprosto unesená. A jelikož teď jsem v maturitním ročníku, tak mi to dalo skvělou příležitost se ztotožnit s hlavní hrdinkou. Chápala jsem její uvažování i strach z lidí.
Navíc kniha je plná nezapomenutelných citátů a rozhodně bych jí doporučila přečíst všem.

Lenny.Wolf
30.12.2019 4 z 5

Sice už nejsem cílovka této knihy, ale i tak jsem z ní nadšená. Škoda, že takové knížky nebyly, když jsem byla v Elizině věku.

Mojepočteníčko
26.12.2019 5 z 5

Příběh, který vás zahřeje :-). Eliza mě moc bavila, i když nepatřím mezi cílovou skupinu čtenářů. Milé, oddechové čtení se špetkou něčeho navíc. Moc doporučuji!

Littleraven
25.12.2019 4 z 5

Dojemná kniha s přece jen trochu jednodušším příběhem, který ovšem má své kouzlo. Není to kniha, bez které nemůžete žít. Ale je milá a příjemná a rozhodně neurazí.

Knihomolka97
09.12.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se od knížky nemohla odtrhnout, pak jsem se sekla, protože mě to moc nebavilo a na pár dní ji odložila a dnes dočetla na jeden zátah.
Příběh je to moc pěkný, originální, milý, chvilkama smutný, možná i trochu depresivní.
Jen teda Wallace se mi teda upřímně moc nelíbil. Ze začátku ano, jak byl záhadný, čekala jsem, co z něho vyleze, ale postupně pak své kouzlo ztrácel...

lucygreen
07.12.2019 3 z 5

Pribeh jsem chvilemi nemohla odlozit, chvílemi to bylo trochu nudnější.. Druha cast knihy byla trochu depresivnější, ale šlo to. Musím velice pochválit obálku.

eva3992
01.12.2019 4 z 5

Příběh osmnáctileté Elizy Mirkové, ve skutečném světě stydlivé a osamocené dívky, která uniká do virtuálního světa. Je autorkou internetového komiksu Nestvůrné moře, které má miliony fanoušků. Tam se Eliza cítí dobře, protože skrývá svoji identitu a bez problémů komunikuje se svými online přáteli. Jednoho dne potká ve škole Wallace, skutečného fandu jejího komiksu a Eliza díky němu začíná zjišťovat, že ani svět offline není špatný. Až jednou její tajná identita vyjde omylem najevo a Elize se začne všechno rozpadat.
Příběh určený spíše mladším čtenářům, ale rozhodně má co předat i těm starším. Knížka o tom, jak jsme v dnešní době ovlivněni internetem a ve skutečném světě může být problém se pohybovat.
Příběh se věnuje tématům jako deprese, smrt, odcizení, strach, vyhoření. Co se odehrává v hlavě mladé dívky, jenže se musí vyrovnat se spoustou věcí, pocitů a obav. Je to velice dojemné, citlivé, smutné,...
Kniha je navíc doplněna o ilustrace a části komiksu, který Eliza vytváří.
Celkově moc povedená kniha, která určitě stojí za přečtení.

jeani001
30.11.2019 5 z 5

Eliza je kniha primárně určená pro náctileté čtenáře (mezi které už se nějaký pátek neřadím), přesto mě naprosto okouzlila.
Nečekejte nějakou velkou zápletku či nečekaný konec, ale právě v tom je její kouzlo. Od začátku jsem tušila jak vše dopadne a o co půjde, ale o to více jsem si příběh užívala. Kniha je totiž citlivě napsaná, dojemná, sladká i smutná.
Doporučuji všem mladším čtenářům a těm, kteří hledají milou odpočinkovou knihu, která je pohladí na duši.

Řéža007
17.11.2019 5 z 5

Víc jak přes rok mam Art block, díky téhle knížce jsme opět dostala chuť kreslit. Knížka se krásně četla, měla rychlé tempo a ilustrace nádherné.
DOPORUČUJI !!! ♥

betule3
11.11.2019 5 z 5

Eliza a její nestvůry je jedna z knížek, ve které si snad každý něco najde. Během čtení, jsem vystřídala snad úplně všechny pocity a na konci jsem byla totálně emočně vyždímaná. Některé postavy jsem milovala, ale o pár stránek později jsem je chtěla shodit z Wellhouseovy zatáčky.
Za mě rozhodně skvělý příběh, který opravdu doporučuji si přečíst.

OsolenéKnihy
09.11.2019 5 z 5

Tuhle jsem si prostě zamilovala. Středoškolské prostředí a hlavní hrdinky šedé myšky nesnáším. Ale Eliza je jiná v tom dobrém slova smyslu, má nějaký zájem, pro který žije a já se tak našla v jejím chování, že jsem si občas myslela, že autorka popisuje mě samotnou. Je mi jasné, že hlavně kvůli tomu je u mě kniha tak vysoko, ale má i další plusové body. Například za zpracování tématu psychiky. Co mě ke konci štvalo, to byla postava Wallace, protože se začal chovat dost sobecky a ač jsem jeho pohnutkám rozuměla, myslím, že mohl ubrat. Autorka vlastně stvořila takové dva světy, Elizin a ten Nestvůrného moře. Je mi skoro až líto, že si Nestvůrné moře nepřečtu také. Děj mi plynul rychle, ubíhalo to, kniha mě donutila číst v každé volné chvíli, v duchu jsem se těšila, až se k ní vrátím. Myšlenky z ní jsem si zapamatovala a stále nad některými přemýšlím. Být ještě mladší, myslím, že mě potěší mnohem víc. A nemám k tomu jedinou výtku. Příběh si mě získal a těším se na další autorčinu tvorbu.

martina5069
07.11.2019 4 z 5

Když jste nemocní, potřebujete nějakou knihu u které nebudete muset moc přemýšlet a i když je vám 30 jako mě, tak vás tahle kniha pohladí po duši. Knihy je plný internet a slyšela jsem na ni jenom dobré ohlasy, takže když jsem šla kamarádovy vyzvednout v knihkupectví knihu tak jsem zamířila do sekce young adult a viděla tam poslední tři výtisky s tím, že jsem ji přelouskala za 3 dny.
Jedna paní na facebooku se mě ptala jestli je kniha vhodná pro 12 letou sklečnu, tak musím říct , že ano i když je v knize řečeno jedno docela silné téma a tím je deprese a strach ale zase kdybych knihu četla na základce já, byla bych nadšená a možná by tenkrát moje problémy dopadly jinak. Kniha má hloubku a čte se moc dobře. Sympatičtí hlavní hrdinové až na konec, kdy se Wallace začne chovat jako sobecký vůl ale co by sme chtěli od puberťáků, i když vlastně do kolikati let je puberta? Hrdinům je skoro 18 let a chovají se na 15.
Za mě teda fajn, chtěla jsem dát jen tři hvězdičky ale za ty kresby a celkové pojetí knihy dávám čtyři a doporučuji.