Divá Bára

Povídka Boženy Němcové, Divá Bára, zpracovává dodnes aktuální tematiku života „odlišného“ člověka ve společnosti. Bára je milá a veselá dívka, která však nesplňuje typické představy o dívce své doby. Její nebojácnost, samostatnost a nezvyklý zjev, ji činí odlišnou, a proto není vesničany přijata. I zde se ale našli lidé, kteří dokázali mít Báru rádi takovou, jaká je.
Její nejmilejší kamarádkou byla Elška. Elška neměla rodiče a vychovával ji strýc farář, se svou sestrou, Elščinou tetou, pannou Pepinkou. Když Elška dorůstala, poslala ji panna Pepinka do Prahy k bohaté tetě, jež churavěla. Elška se v Praze zamilovala do mladého lékaře, který docházel k nemocné tetě. Teta se uzdravila a Elška se vrátila k domů. Doma se setkala s Bárou a té se svěřila se svou láskou k mladému lékaři. Strýci faráři ani panně Pepince se svěřiti neodvažovala. Panna Pepinka ale už zatím vyhledala pro Elšku ženicha. Byl jím obstarožní správce, jenž chodil na faru na návštěvy. Bára měla být nápomocna, aby si Elška vzala pana správce; ale Bára cítila s Elškou a umínila si, že Elšku zbaví nemilého nápadníka... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/705/diva-bara-1HW-705.jpg 3.71059
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Knižní expres

Měňavka

Trošku jsem si zadala,že jsem to četla v původním jazyce,nicméně,nelituji. Boženka opět nezklamala, chytla mě příběhem za srdce i za duši, která má tolik blízko k příběhům z dávných let, vesnici, přírodě.Určitě doporučuji!!!!

Bella1

Měli jsme číst do školy, ale byla jsem fakt mile překvapená. Není to špatné.

katkaq

Kdysi dávno jsem si přečetla Babičku. Od té doby mě ani nenapadlo číst něco od Boženy Němcové. Až teď, když jsem ji našla k seznamu lit. děl k maturitě a rozhodně toho nelituji. Tahle povídka se mi líbila. Pro některé lidi je to něco jako pohádka, ale když o ní začne člověk přemýšlet, zjistí, že jsou v ní vyjádřeny některé velmi zajímavé myšlenky. I dnes jsou lidi, kteří jsou divní stavěni mimo společnost, stačí i to, že jsou v něčem odlišní. Krátká a zajímavá.

Aríka

Božena Němcová je jedna z mála českých ženských autorek. Její z daleka nelehký osobní život, proto i dějové linie a zápletky jsou labyrintového chakarakteru. Divá Bára svým netypickým chováním v tehdejší době vzbuzovala v obyvatelích vesnice nelibost. Měla pouze dva opravdové přátele, za které by i život položila. Obyvatelé pociťovali nelibost až nanávist k Báře, které by po sléze končila její smrtí. Ač autorka neměla lehký život, příběh má šťastný konec. I přes nepřízeň osudu, Němcová dokázala vdechnout svá nesplněná přání a tužby.

kilometr

Kniha mě chytla a bavila neskutečně.A i když jsem na pracovišti sklidil posměch,co že to čtu-jako Němcovou(?) a nestydím se za to!!95%.

Loginus

Nevím jestli bych si to po letech ještě dal, ale je to pěkný příběh.

Bibiana

Ještě bych sem dopsala, po přečtení některých komentářů, že v době, kdy žila Božena Němcová, to nebylo klišé, o čem psala. Byla jiná doba, jiná životní pravidla, jiný náhled na vzhled, na chování, na prvním místě bylo postavení, společenské styky, prostě, byl to úplně jiný život, který je dnes možná pro někoho nepochopitelný. Takže je skoro odvážné tuto výbornou spisovatelku ve své době, hodnotit dnes. Proto obdivuji, že její díla jsou aktuální ještě dnes a jsou srozumitelná většině čtenářů.

Bibiana

Božena Němcová tu ve své povídce poukazuje na častý jev ve společnosti, který byl, je a bude vždy aktuální a bude panovat mezi lidmi, co si o druhém člověku myslí, že je méněcenný. Ať již na takového člověka shlíží z pozice své nabubřelosti, nebo díky vysokému postavení ve společnosti, jedno je jasné, vždycky se ve svém úsudku může mýlit! Autorka právě proto patří k mým oblíbeným, protože v každém jejím díle, je i trochu té psychologie a důvod k zamyšlení.

TaLu

Jak to, že jsem nepřidala komentář k Divé Báře? Krásná kniha a opravdu velmi zdařilé filmové zpracování. Jako holka jsem byla tak trochu divoch, takže mi hlavní hrdinka byla velmi blízká.

EvikU.

Celkem dobrá kniha.

katushah

Mnohem lepší než Babička. :)

PeťkaW.

Divá Bára je mnohem čtivější a pro mnoho lidí stravitelnější, než pohádkově zobrazená Babička. I v této knížce je ale spoustu klišé a motivů, které si Němcová přikrášlila a zpoetičněla a které jsou pro ni tak typické. Každopádně čte se dobře a jako položka do povinné četby je to rozhodně dobrá volba.

gvaldin

Pěkná a čtivá kniha. Přijde mi to jako takový odvaz Boženy Němcové.

KarinJotova

Povídka se mi upřímně moc nelíbila. Sama o sobě nemá nějak osobitý či zajímavý děj. Poselství, které nám spisovatelka chce sdělit, je však moudré a důležité. :-/

Peťulka8

Divá Bára je úžasná próza od skvělé autorky.

fvalek

Ze všech próz jsem si knihu vybral samozřejmě kvůli Divé Báře. Ta je prostě dokonalá, typická romantická hrdinka. Nejdříve se mi zdálo, že má maličko homosexuální sklony k Elišce, ale nakonec si vzala toho pohledného statného myslivce, tak snad se jí to bude líbit. Příběh mě bavil, jeden z nejlepší od jinak, nemůžu si pomoci, ale nudné, usedlé Boženy Němcové. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji, není to nuda, je čtivá a zaujme. Krásný je taky starý film, ten jsem si pustil hned potom a byl jsem spokojený.

Welinie

A zrovna tahle je dobrá. Nakonec jsem měla i v porovnání divadelní hru a ta byla taky skvostná.

A235711
29.12.2016

Do skoly jsme měli přečíst pouze první povídku Dívá Bára. Nakonec mě to natolik zaujalo že jsem ji přečetla celou během dvou dnů a úplně jsem se začetla. Nejvíce se mi líbila asi Karla a Dobrý člověk, naopak nejznámější Dívá Bára mi přišla v jistém směru nejslabší.
Tahle kniha pro mne byla milym překvapením.

ela111111111
01.11.2016

Skvěle. Pár věcí se mi na knize nelíbilo, ale myslela jsem si, že se mi Němcová bude číst hůř - a nakonec jsem byla velice mile překvapena. Jen doporučuji!

Luci136
28.09.2016

Příběh silné a odvážné Báry mě strhl a zapojil do děje i skrz audio knihu v pracovním nasazeni. Já mládě na škole jsem to neuměla pochopit a docenit, ale teď jsem si ji přímo užila.
KRÁSNÁ KNIŽKA!!
KRÁSNÁ KLASIKA.
Čtěte a čtěte :)

sgjoli
29.08.2016

Divou Báru jsem četla už několikrát a ještě několikrát si ji přečtu, protože to téma téhle povídky prostě neomrzí – silná nezávislá hlavní hrdinka proti závistivým, nepřejícným, úzkoprsým a vystrašeným vesničanům, kterým je Bára jen trnem v oku pro svoji odlišnost od ostatních děvčat jejího věku. Krásné, citlivé, jemné, dojemné. Miluju to! Němcová věděla moc dobře, jak napsat své hrdiny, aby se lidem vryly do paměti!

alnahu
23.08.2016

Klasika od spisovatelky Boženy Němcové.Opět jsem si ráda přečetla ,její povídky Divou Báru,Karlu,Pan učitel,Dobrý člověk.Kniha je navíc hezky ilustrovaná paní Ivou Karasovou-Třískovou.Ráda se vracím k starším českým spisovatelům.

Petula19
20.08.2016

Této knize jsem se dlouho vyhýbala, protože mi vadilo, jak nám ve škole cpali, že všechny knihy z tohoto období jsou super. Ale byla to chyba. Chytlavý příběh, sympatie s hlavní postavou. Bohužel i dnes se můžeme setkávat se závistivými vesničany a spustou pomluv.

nenúfar
18.08.2016

Tuto knihu nedocení pouze ten, který čte "knižní braky". Potom ano, může mu připadat nudná a nic neříkající.

odel
19.04.2016

Kniha byla zajímavá. Líbila se mi.

Ellissabeth
09.04.2016

Pěkné. O krásném přátelství, o pýše lidstva té doby a nepochopení. Ovšem se šťastným koncem.

Terča.K
13.03.2016

Upřímně nechápu, za co všichni dávají pět hvězdiček. Divá Bára mě opravdu nezaujala a zase se ukázalo, že číst povinnou četbu se nevyplácí. Chápu, že klasika je potřeba, ale tohle mě fakt nebavilo. Celou knížku se tam v podstatě nic neděje, Bára akorát popisuje Elšku jako nějakého boha. Ty dvě hvězdičky dávám snad jen proto, že je to zkrátka B. Němcová a Bářině vlastnosti, vyrovnat se s tím, že ji okolí zkrátka nebere.

dracos_princess
12.03.2016

Jediné negativum je to, že je to krátké. Krásná povídka:)

ZuzziŠ
06.03.2016

Omlouvám se tímto Boženě Němcové, že jsem si myslela, že ve skutečnosti vůbec neumí psát a že se proslavila jenom díky své kráse. Inu, číst povinnou četbu na základní škole se nevyplácí a zase jednou jsem si to potvrdila.
Červená knihovna devatenáctého století, romance jemná a lyrická, dá se to číst i v kostele před bohslužbou (a v tramvaji po odchodu z ní) a nikdo se tím nemůže cítit uražen.
Láska na první pohled? Svatba ihned po seznámení? Naivní spisovatelka? Nebo si komplikujeme život jakýmsi testováním, dokonalou shodou a hypotékou?