Divá Bára

Povídka Boženy Němcové, Divá Bára, zpracovává dodnes aktuální tematiku života „odlišného“ člověka ve společnosti. Bára je milá a veselá dívka, která však nesplňuje typické představy o dívce své doby. Její nebojácnost, samostatnost a nezvyklý zjev, ji činí odlišnou, a proto není vesničany přijata. I zde se ale našli lidé, kteří dokázali mít Báru rádi takovou, jaká je. Její nejmilejší kamarádkou byla Elška. Elška neměla rodiče a vychovával ji strýc farář, se svou sestrou, Elščinou tetou, pannou Pepinkou. Když Elška dorůstala, poslala ji panna Pepinka do Prahy k bohaté tetě, jež churavěla. Elška se v Praze zamilovala do mladého lékaře, který docházel k nemocné tetě. Teta se uzdravila a Elška se vrátila k domů. Doma se setkala s Bárou a té se svěřila se svou láskou k mladému lékaři. Strýci faráři ani panně Pepince se svěřiti neodvažovala. Panna Pepinka ale už zatím vyhledala pro Elšku ženicha. Byl jím obstarožní správce, jenž chodil na faru na návštěvy. Bára měla být nápomocna, aby si Elška vzala pana správce; ale Bára cítila s Elškou a umínila si, že Elšku zbaví nemilého nápadníka......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/705/diva-bara-1HW-705.jpg 3.71269
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Knižní expres

Kniha Divá Bára

ronave

Příběh Divé Báry se mi velice líbí. Myslím, že vystihuje přesně svou dobu - lidé hodnotí ostatní podle jejich postavení a peněz. Příběh je veden k happyendu - nejsem si jistá, že by to ve skutečnosti takhle skončilo.
Knížka se hezky četla :-)

"Lecjakejs trpaslíček
na krátkých nožkách
chtěl by sobě vybrati
v hezounkých holčičkách."

OniDourou

První povídka, kterou jsem od paní Němcové přečetl a s klidem můžu říct, že to nebude ani poslední.. :D
Příběh mě bavil, popisovaní kraje a tehdejšího vesnického způsobu života nebylo taktéž na zmar..

Skalara
11. lednaodpad!

Bohužel, ani jedna se mi nelíbila. A Divá Bára zfilmování je mnohem lepší, i když to té povídce vůbec neodpovídá :D

Hani77

Dávám 4* proto, že knihy od B.Němcové nevyhledávám. Obě povídky jsem četla ještě jako náctiletá a mnohem více se mi líbila Karla. Myslím, že by ani současným dětem (2.stupeň ZŠ) neublížilo, kdyby si alespoň jednu z povídek přečetly.

josefina_silena

Nevím, proč jsem se knihám od Němcové vždy vyhýbala - asi proto, že to byla povinná četba. K dílu Divá Bára jsem se dostala díky čtenářské výzvě a kniha mě nadchla. Skvěle popisuje svou dobu, která se v mnoha ohledech moc nezměnila. Přemýšlím, že si brzo přečtu nějaké její další dílo.
Protip: Dílo je volně ke stažení na stránkách Městské knihovny Praha jako e-kniha.

Lymril
26.11.2018

Němcové se štítím kvůli Babičce, ale Diví Bára nemá jedinou chybu. Čte se rychle a nenudí. Doporučuji maturantům.

tereza2627
10.09.2018

Asi nejlepší od B.Němcové :)

LordCookie
02.09.2018

Po téhle knize jsem šáhla kvůli maturitě. Původně jsem myslela, že mě bude nudit a bude mi nepříjemný starší styl psaní. Ale je to velmi příjemné čtení a česká klasika. Nakonec jsem ráda, že ji mám na maturitním seznamu.

DeKo1996
04.08.2018

Krásná povídka, která se čte sama..

SSTknihy
19.07.2018

Dobrá, čtivá klasika, i když povinná četba. Někdy si říkám, jak by tyhle klasické příběhy fungovaly, kdyby se přenesly do současné doby. Myslím, že Bára by jako akční hrdinka rozhodně obstála.

aardvarka
13.06.2018

Prosté a krásné. Původně jsem chtěla dát 4 hvězdičky, ale když ono je to tak moc prosté a krásné, že musím dát plný počet. Bára je klasika. Je to příběh vyloučeného děvčete, které je ale šikovné, nebojácné a všechny vesnické omezence strčí do kapsy. Díky jejímu úsilí si nejvěrnější kamarádka může vzít za muže svou velkou lásku z Prahy a Bára také nepřijde zkrátka. Větším překvapením byla méně profláknutá Karla. Čím si mě tak získala? Tímto:
„Což se mu stalo? Bul on chlap selný."
„Domácí nemoc —," pravila Markyta.
„Och, té není pomoc," jistila selka, „když nemůž člověk dymů."
Domácí nemocí, kterou znám. Krásným příběhem. Vesnickou romantikou. Milostnou zápletkou. Říkala jsem si (pozor, pointa!!): a sakra, ta Němcová se nezdá. Dvě holky? Pak to samozřejmě bylo jinak a oni spolu žili šťastně až do smrti. Vojáček. (Kluk jako buk, když odložil ty holčičí šaty, hehe...)
Ach! Ještě, že se o tom na těch školách učí a občas si člověk něco takového přečíst musí, protože tohle je sice takový „čítankový kousek“, ale zároveň velká láska.

ladaol
04.06.2018

Je to taková klasika, trochu i vzpomínka na školní léta. Kdo nikdy nečetl žádnou klasiku, jakoby ani nečetl, i když se přiznám, že jsou to takové naivní příběhy, spíš taková pohádka, jen jinak podaná. Vyloženě odpočinková četba.

jengibre
12.05.2018

Bára je jednou z mých nejoblíbenějších literárních postav. Na koho by nezapůsobila nebojácná a samostatná hlavní hrdinka, jež je nucena potýkat se s hloupostí, závistí, úzkoprsostí a stádovitostí ostatních vesničanů. Musí s ní sympatizovat přinejmenším každá dívka, která se v období dospívání cítila nějakým způsobem nepochopená :-)

1.Agness
08.05.2018

Za mě nejlepší dílo Němcové, poutavé, jednoduché, a řekla bych, že z jejích děl, co jsem četla, má k lidem naší doby nejblíž, a tak se člověk do postav může i dnes vžít.

Marekh
07.04.2018

Z dopisu, který Božena Němcová napsala svému synu Karlovi:

"... s člověkem tupým, hloupým, zlomyslným, s tím nic nemít. - S hloupostí se nepouští ani pánbůh do boje, těm se vyhni vždy, dokonce jestli se s hloupostí i zloba spolčí, to jsou nejhorší potvory člověcké."

Terezita
26.03.2018

Divou Báru jsem jako samotnou povídku přečetla třikrát. Tuhle sbírku jsem dočetla poprvé a musím říct, že nelituji. Všechny povídky jsou pěkné, ale největší dojem na mě udělaly povídky Dobrý člověk a Pan učitel.))

brijana
17.02.2018

Hezký příběh, ale nijak zvlášť mě nenadchnul.

05.02.2018

Divá Bára, " divná to holka ". Film jsem viděla několikrát, ale knihu jsem ještě nikdy nečetla, proto mě mile překvapilo, s jakým nadšením jsem ji přečetla. Skvěle napsaná a skvěle strávený čas nad stránkami této knížky.

ChristineDaee
18.01.2018

Hovorím to málokedy, ale film sa mi páčil viac. Bol omnoho temnejší a zároveň vtipnejší a spravila som chybu, že som ho videla pred prečítaním. Napriek tomu je to pekná kniha, z ktorej dýcha čaro dedinského života z dávnych čias.

Nikcasmej
13.01.2018

Tuto knihu jsem četla kvůli povinné četbě, a protože ji zároveň mohu použít do čtenářské výzvy 2018. Líbila se mi a myslím, že by si ji měl přečíst za život každý (v jakémkoliv vydání). :)

Chesterton
18.12.2017

Četla jsem nějak povinně. Božena není autorka mého srdce :(( avšak, že "Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem" je tak trochu mým rebelským životním mottem:))

okureček
29.11.2017

Jedna knížka z povinné četby splněná... Moc se mi to líbilo, zvláště, když hledím na to, z jaké je to doby.

hroneczek
30.10.2017

Jedna z těch lepších knih nucených povinnou školní četbou. Divá Bára je taková komplikovaná divoška, dnešní puberťák.

Veve0017
10.10.2017

Knižku jsme měli jako povinnou četbu ve škole...... Podle mě nic moc

Lisa123
08.10.2017

Knihu jsem četla kvůli povinné četbě, ale musím říct, že mě celkem mile překvapila. Je čtivá, děj je lehce pochopitelný. Není to sice úplně můj žánr, ale jako povinná četba super..

Always a reader
18.09.2017

Knížka není špatná..

Damato
23.08.2017

V době povinné školní četby bych to před spolužáky nikdy nepřiznala, protože povinná školní četba je přece děsný nůďo a otrava a škoda času, ale já Němcovou naprosto čistě a tajně milovala a úplně mě bolelo u srdíčka, když kluci nadávali, že je to pakárna číst. Ba ne, Báry jsem se bála( hlavě filmu ) a na druhou stranu ji obdivovala, hlavně její statečnost, potažmo i její krásu (také z filmu). A Němcová byla strašně silná, když v tom svém srabu, ve kterém žila dokázala takhle krásně psát.

Měňavka
11.08.2017

Trošku jsem si zadala,že jsem to četla v původním jazyce,nicméně,nelituji. Boženka opět nezklamala, chytla mě příběhem za srdce i za duši, která má tolik blízko k příběhům z dávných let, vesnici, přírodě.Určitě doporučuji!!!!

Bella1
04.08.2017

Měli jsme číst do školy, ale byla jsem fakt mile překvapená. Není to špatné.

katkaq
02.08.2017

Kdysi dávno jsem si přečetla Babičku. Od té doby mě ani nenapadlo číst něco od Boženy Němcové. Až teď, když jsem ji našla k seznamu lit. děl k maturitě a rozhodně toho nelituji. Tahle povídka se mi líbila. Pro některé lidi je to něco jako pohádka, ale když o ní začne člověk přemýšlet, zjistí, že jsou v ní vyjádřeny některé velmi zajímavé myšlenky. I dnes jsou lidi, kteří jsou divní stavěni mimo společnost, stačí i to, že jsou v něčem odlišní. Krátká a zajímavá.