Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408237/bmid_dejiny-lidskych-pruseru-aneb-co-vse-jmQ-408237.jpg 4 163 42

Vzrušující cesta po nejvíce kreativních a katastrofických f*ck ups v lidské historii aneb Co vše jsme kdy pořádně podělali – od našeho prvního předka, který spadne ze stromu, až po nejpozoruhodnější selhání současnosti. Během sedmi tisíc let, co moderní člověk kráčí po tomto světě, jsme ušli velmi dlouhou cestu. Umění, věda, kultura, technologie – na evolučním potravinovém řetězci jsme skuteční vítězové. Ale buďme upřímní, nebyla to zrovna procházka rájem a občas jsme to prostě opravdu pořádně a kvalitně podělali. Od našeho předka, který sletěl z větve, přes rakouskou armádu, jež jedné prochlastané noci zaútočila sama na sebe, až k přední světové supervelmoci, která jako prezidenta zvolila moderátora TV show… je celkem na místě si jako druh říci, že jsme se s věkem rozhodně nestali moudřejšími. Takže až si příště budete myslet, že jste něco opravdu podělali, tahle kniha vám připomene, že to mohlo být mnohem horší. Zábavná procházka těmi nejkreativnějšími a nejkatastrofičtějšími průsery lidských dějin.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Jota

Humans: A Brief History of How We F*cked It All Up , 2018

tessa.mik
25.10.2020 5 z 5

Asi bych tuto knihu nendoporučila nikomu, kdo neochvějně věří v lidskou rasu a naší inteligenci. Pro ostatní, super. Pobavial jsem se, vlastně tak trochu, na vlastní účet :D. Jeden si při čtení občas říká "Jak je možný, že jsme se ještě nezabili?". Ale ona je ta kniha opravdu napsána skvěle čtivě.
Chvíli jsem sice uvažovala, že jednu-dvě hvězdy odeberu za chyby, které tam jsou (a není jich zrovna málo jako), ale nakonec jsem si řekla, že za to kniha jako taková nemůže, že je to chyba překladu a následné "péče". Takže nakonec plný počet.

pivonka_1
13.10.2020 4 z 5

Musím se přiznat, že nejsem zrovna fanda do dějepisu, ale recenze a čtenářská výzva mě nalákaly. Nakonec musím uznat, že to bylo super čtení. Kniha je napsána zábavnou formou a vulgarismy, ač jsem na ně poměrně háklivá, zapadly tak nějak přirozeně do kontextu, takže mi nevadily, ba naopak. Něco jsem se přiučila a navíc mě to donutilo zamyslet se nad současným světem, a že vše nemusí být tak růžové, jak se zdá...

LenysekC
08.10.2020 4 z 5

Jednu hvězdičku si nechávám v záloze pro případ, že bych se někdy pustila do prověřování předložených informací a zjistila, že to není úplně pravda. Což asi neudělám, protože jim docela věřím.
Už jen kvůli těmto dvěma pasážím:
1. "16. října 1929 prohlásil význačný ekonom z Yale Irving Fischer, že 'ceny akcií dosáhly permanentní, stálé vysoké hodnoty' O osm dnů později se akciové trhy na celém světě propadly, protože konečně praskla spekulační bublina, přifouknutá snadno dostupným dluhem. Globální ekonomická deprese trvala několik let a v důsledku krize se voliči v mnoha demokratických zemích přiklonili k populistickým autoritářským politikům."
2. "V prosinci 2007 napsal finanční komentátor Larry Kdulow do National Review: 'Žádná krize se nechystá. Škarohlíci se mýlili. Nic takového se nestane... Bushův boom stále úspěšně pokračuje. Pokračuje už šestý rok v řadě a další přijdou. Ano, tohle je ten nejúžasnější nikdy neodvyprávěný příběh.' V prosinci téhož roku vstoupila americká ekonomika do recese. (Ve chvíli, kdy toto píšu, pracuje Larry Kudlow jako řeidtel Národní ekonomické rady Spojených států amerických.) V roce 2008 se zhroutily akciové trhy po celém světě, protože praskla bublina, přifouknutá snadno dostupným dluhem. Globální ekonomická deprese trvala několik let a v důsledku krize se voliči v mnoha demokratických zemích přiklonili k populistickým autoritářským politikům."
A já si tak říkám, co se asi stane teď, když krizi v roce 2008 "vyřešili" páni inženýři ještě snadněji dostupným dluhem...? Naštěstí je tu pořád šance, že než to zjistíme, vyhladíme se jadernou válkou. Takže peace!

Lily101
06.10.2020 5 z 5

Kniha, která je upřímná...to je první,co mě k této knize napadne. Z vulgarismů jsem měla obavy, ale není čeho se bát, neb to není až tak hrozné(dá se to přežít a místy to trochu dodá “grády” a spád; a to vulgarismy v knihách prakticky nemohu vystát).

ladyxx
11.09.2020 5 z 5

Dějiny naší historie z trochu jiné stránky: té nepříliš zdařilé. Autor si nebere servítky, používá vulgarismy, je ironický (až člověka překvapí, kolik mu je vlastně let), sdělení podává s humorem. Některé pasáže mohly být kratší, jiné zase delší, kniha jako celek však rozšíří čtenáři obzory o méně známá fakta historie, a možná donutí se zamyslet nad smyslem lidské existence. Doporučuji.

elenai
07.08.2020 4 z 5

Oukej, já si nedělám iluze o tom, jací jsou lidi blbci, mě nevyjímaje. A Tom Phillips mi to pěkně naservíroval na stříbrném tácu a hezky historicky. I když po pravdě, hezkého na této knize moc nenajdete. Spíš budete nevěřícně kroutit hlavou a místy se i stydět za to, že patříte na nejvyšší místo žebříčku vyspělosti na zemi. Kniha se čte velmi dobře, autor si nebere servítky, a byť je Brit, bere si své krajany pěkně na paškál. Občas je zbytečně rozvláčný, místy se opakuje a tlačí dost na pilu, ale to k tomuto typu literatury tak trochu patří.

TinaBookBlog
03.08.2020 4 z 5

Dějiny lidských průserů aneb historie tak trochu jinak, než jsme zvyklí. Díky knize se dozvíte (aspoň tomu věřím) spoustu nových faktů, ať už o osobnostech nebo událostech, o kterých jste již někdy v minulosti slyšeli nebo o úplně neznámých.
Autor používá sarkasmus, lehký humor a občasné vulgarity, aby čtenáře přesvědčil, že lidé se ze svých chyb prostě ne a ne poučit.
Věřím, že v průběhu deseti kapitol, přes tupost našeho mozku až po špatně odhadnutou budoucnost si uvědomíte, že jsme toho posrali a stále sereme dost.

LiKa00
22.07.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha. Krásně napsaná, velmi pravdivá a ještě k tomu humorná. Moc mě čtení bavilo a tu knihu by si měl povinně přečíst každý.

raffi
20.07.2020 2 z 5

Zaujalo ma pár informácií, ale ako celok je kniha dosť príšerná. Asi sa autor inšpiroval v krčme nejakou partou alkoholom posilnených intelektuálov, ktorí sa predbiehajú v tom, kto hodí do placu väčšiu zaujímavosť... a napísal to tam aj s komentármi typu "ku*va dobrá blbosť; to sme ale blbci, čo?!"...
Zásadná myšlienka, ktorú som si po prečítaní položila je: prečo takéto knihy vôbec vychádzajú a nezostávajú iba ako zvetrané kecy v krčmách? Ale zas uznávam a viem, že si svojich čitateľov nájdu a pre tých bude aj 10 hviezdičiek málo.

bacouch
17.06.2020 5 z 5

Chcete se dozvědět něco o hořících řekách, boji s králíky, či o tom jak Mao vyhlásil válku vrabcům a co to způsobilo? Chcete se uklidnit, že existují výrazně horší vlády než je ta naše? (například chlapci z Osmanské říše) Od toho je tato kniha. Kniha nacpaná hromadou fun facts, které vám ze začátku přijdou hodně zábavné, do toho ten autorův lehce přisprostlý jazyk...prostě vtipné. Ovšem v průběhu čtení vám postupně tuhne úsměv na rtech a knihu zavíráte ve slušné depresi. Ale to je asi v pořádku. Pokud nechceme náš svět totálně dojebat, asi bychom se měli aspoň trošku obávat a nemít to na háku. A zkusit se (alespoň občas) poučit z vlastních chyb.

EmillyT
12.06.2020 3 z 5

Kniha je plná zajímavých informaci, ale příliš mě nenadchl styl jakým je napsaná. Překvapilo mě množství použitých vulgarismů, které se mi k literatuře faktu příliš nehodí.

Atlantis
09.06.2020 4 z 5

Velice nevyrovnaná kniha. Budete číst části, ve kterých si budete připadat jako na hodinách vysokoškolské etiky. Samá nabubřelá slovní spojení, teorémy, myšlenky různých vědců. A pak přijdou části, kde je to samé ho*no, pr*el, sra*ka, to je naše značka. Copak ten text vytvořili dva různí lidé?
Bohužel musím vypíchnout opět nepovedené české vydání. První polovina v pořádku, ale pak asi korekci došel dech nebo čas a kniha má prakticky na každé straně přepis, přebytečné slovo nebo špatný překlad.
Nic to ale nemění na tom, že zde najdete dost zajímavostí a i fanoušci historie a geopolitiky narazí na věci, které nejspíš netušili.

petrarka72
21.05.2020 5 z 5

Tato kniha je nadupaná informacemi všeho možného druhu, a to i z oborů a míst, o kterých průměrně či jednooborově vzdělaný čtenář nikdy neslyšel; zároveň jde o sarkasticky a nesmírně čtivě napsanou příručku pro člověka zvědavého o tom, že pokud se něco může vymknout, určitě se to vymkne, ať už proto, že mozek jednotlivce i "centrální mozek lidstva" je idiot, proto, že dlouhodobě použitelná paměť prakticky neexistuje, možnost a ochota poučit se taky ne - a navíc je tady ta věc s nepředvídatelností (ha ha ha) procesů a dějů... První třetinou jsem se prosmála, druhou třetinou prodivila (tu a tam vyvstala lehká pochybnost o tom, zdali fakta spíše neslouží autorovým tezím než pravdě - ale dejme tomu, že jistá míra pábitelství je v toleranci) - a pak se na střídačku zlobila a bála. (Dejte si dvě poslední kapitoly a závěr najednou a pochopíte.) Přinejmenším člověk nahlédne svou omezenost - a takové postavení na zem a nasměrování k pokoře vůbec není tu a tam od věci...

LenkaGonn
21.04.2020 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem ve škole moc neposlouchala. V posledních letech jsem žila ve třech různách státech a naučila se jazyky a najednou jsem se začala cítit jako naprosto hloupý člověk, který neví nic o své domovině, ale ani neví nic o státech v ních žil nebo žije. A pak přijde otázka... Co vlastně víš? Odpověď zní: Vůbec nic!!!
A i to je jeden z důvodů proč jsem začala číst tuto knihu. Jsem sarkastický a ironický člověk a tato kniha je dělaná přesně pro mě. Jsem nadšená kolik jsem se toho dozvěděla. Rozhodně nezůstanu u jendoho přečtení. Sama si vyhledávám historické moment, které mě zaujaly a objevuji neustále nové. S touto knihou můžete pracovat dál a jsem si jistá, že si přečtu i další knihy od tohoto autora.

Tynyton
29.03.2020 4 z 5

Pěkně oddechové čtení. Dozvěděla jsem se plno zajímavostí. Jak zde píší ostatní čtenáři, tak kniha je zajímavá, nicméně některé pasáže jsou zbytečně zdlouhavé.

ChrisSparrow
11.03.2020 4 z 5

Kniha zajímavá... některé pasáže (hlavně v první půlce a na konci) jsem hltala, ale u některých, zejména těch politických jsem se místy trochu nudila... každopádně jsem se dozvěděla pár nových věcí, takže stála za přečtení :)

vevu.
11.03.2020 4 z 5

Díky širokému záběru témat, které autor v knize čtenáři předkládá, si v ní každý dokáže najít něco, co ho jistojistě zaujme.
Místy jsem musela svou pozornost držet opravdu napnutou, abych se neztratila, protože některá témata mi blízká nebyla, ale brala jsem to pozitivně - něco nového se dozvím. :)
Velmi se mi líbil mladistvý styl psaný - plný sarkasmu, humoru, trošky vulgarismů. Vše to k sobě náramně ladí.
Každopádně - vždycky jsem měla za to, že lidstvo jako celek je to nejhorší, co mohlo planetu Zemi potkat a tato kniha mě v tom jen utvrdila. :D

L.Helena
16.01.2020 3 z 5

Některé pasáže hodně zajímavé, jiné dost zdlouhavé, pro mě nezajímavé a vyžadující naprostou pozornost a soustředění při čtení, ale stejně mi teď po dočtení už vypadly z hlavy. Pro někoho, kdo se o danou oblast zajímá, však můžou být i tyto části poutavé. Občas jsem se také ztrácela v autorově specifickém humoru a ironii, co tím chtěl vlastně říct, ale pro knihu je tento styl dozajista velkým oživením té spousty faktů. Jisté je, že autor si musel nastudovat velké množství údajů z různých oblastí vědy, kultury, historie... Za mě tedy celkově slušný průměr.

okeey
03.01.2020 2 z 5

Tato kniha mě bohužel vůbec nechytla. Občas v ní bylo něco vtipného či zajímavého, ale jinak mi teda vůbec nesedla. Ale tak zase se mi nemůže líbit každá kniha. Od jisté doby nemusím odbornou literaturu a tato kniha se k ní dost blíží. Věřím ale, že se v tom leckdo najde, když je někdo takovej experkt , že dokáže narazit do jediného stromu široko daleko. Takovejch profesionalů je nás víc.

Gigy
19.10.2019 4 z 5

Od začátku jsem se skvěle bavila. Autorův styl vyprávění mi sedl, líbila se mi příměs sarkasmu a ironie, nevadilo mi ani občasné používání vulgarismů – všechno jmenované totiž dokreslovalo celkovou atmosféru příběhů. Přiznávám, že jsem občas trochu ztrácela nit, některé příběhy mě bavily víc, jiné mě příliš nezaujaly, ale to je, myslím, u knihy s takto širokým záběrem témat normální.

2019  82%Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali
2023  74%Konspirační teorie: Historie bludných teorií a jak jim nenaletět
2020  80%Pravda – Stručné dejiny najvtipnejších historických klamstiev a podfukov

Kniha Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali je v