Cisársky večný vojak

Cisársky večný vojak

Autor nakreslil celú galériu impozantných historických postáv a vojenských osôb, putuje s Gabrišom z bitky do bitky, z jedného dobrodružstva do druhého, v ktorých nechýbajú markytánky, ľudové postavy, mešťania, husári, kanonieri – skrátka: vojna, dobrodružstvo a láska.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33360/cisarsky-vecny-vojak-33360.jpg 45

Osudy husára Ladislava Gabriša-Škultétyho (1.)

Válečné, Literatura slovenská
Vydáno:, Stredoslovenské vydavateľstvo

Garik

Priam famóznym spôsobom do beletristickej podoby pretavené životné osudy Ladislava Gabriša-Škultétyho, rodáka z Mojtína, legendy svojej doby, ktorý bol (a je možno dodnes) považovaný za najstaršieho (či najdlhšie slúžiaceho?) vojaka sveta.
Tento muž – ktorý, kvôli svojej tvrdohlavosti a niekedy až príliš vznetlivej povahe, čakal na svoje prvé povýšenie 23 rokov – bojoval v 22 vojnách a 256 bitkách a odslúžil ako husár v habsbuskej armáde neuveriteľných 80 (podľa niektorých zdrojov 81) rokov.
Keby to bol nie Slovák, ale Angličan, Bernard Cornwell by si nemusel svojho Sharpa vymýšľať.

Badger
17.09.2016

Krásná kniha z období sedmileté,posléze bavorské atd. války.
Děj se zde opírá o hlavní postavu hussara,ale i o nejvyšší mocnáře a maršály této doby.
Líbil se mi moc děj odehrávající se v naší zemi.

Ján Martiš

Ján Martiš