Čaroděj ze země Oz

Slavný pohádkový příběh o putování malé Dorotky a jejich neobvyklých přátel za všemocným čarodějem Ozem do Smaragdového města, příběh, v němž jsou slovy autora zachovány zázraky a radost a vynechány bolesti a noční můry. Bohatě ilustrovaná kniha v sešitové vazbě vypráví zjednodušeně známou pohádku o Dorotce a jejím putování do země Oz. Pro nejmenší děti a začínající čtenáře. Krátké texty jsou psány psacím písmem. Přeloženo ze španělštiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15535/carodej-ze-zeme-oz-15535.jpg 4154

Země Oz (1.)

Mago de Oz

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Sun

Kniha Čaroděj ze země Oz

any333

Jako malá jsem neměla moc vlastních knih - pokud bych tedy nepočítala pohádkové soubory s Růženkou, Sněhurkou a spol. - a tudíž ty, které jsem si půjčila v knihovně, jsem četla pouze jednou. Neměla jsem tedy nikdy určitou odpověď na to, když se mě někdo zeptal, co jsem zhltla alespoň desetkrát. Zvrat přišel až tehdy, když mi babi, co už patrně tehdy poslouchala, na co se zrovna dívám a co mě zajímá, dala k narozeninám Čaroděje ze země Oz. Už předtím jsem měla docela ráda seriál, protože byl asi jediný, na co se tenkrát o prázdninách dalo dívat, ale dostat ho v knižní podobě pro mě byla výzva. Sice mě trochu odpudily ilustrace, protože se neshodovaly se seriálem, ale na to jsem se hned po začtení naprosto vykašlala. Pamatuju si sice, že po prvním přečtením jsem byla zase trošku zklamaná, protože se tam nepromítla druhá série seriálu, ale když pak začala škola, už mi zbyla jen knížka, co pomalu a jistě, s každým novým přečtením, úplně zbortila mou původní ideji o tomhle příběhu a nahradila ho tím originálním.
Jako nejvhodnější favoriti k oblíbení se jistě zdají Dorotka a Toto, ale já prostě zbožňovala Plechového dřevorubce, nejspíš pro jeho odvahu a jakousi nezdolnost, s jakou později dopomohl myší královně od zlotřilého rysa a ta jim za to pomohla se zrádnými Makovými poli. V myšlence barevných brýlích ve Smaragdovém městě a jistém břichomluvectví se skrývá odkaz na to, co může způsobit šikovný trik. Ale takových poznatků je tam více. A kdybych se snažila, možná bych je dovedla stále dobře vyjmenovat. No, to mi připomíná, že bych si možná mohla dát re-reading.
Jinak ve mě knížka svou syrovostí v pár chvílích vzbudila odpor. Poprvé právě při setkání s myší královnou, později při lvím boji a nakonec při vykonání příkazu čarodějnice, kdy jsem si vždycky myslela, že se hrdinové z toho srabu už nikdy nevyhrabou. Nakonec ale všechno - jako v té správné pohádce, samozřejmě - skončí dobře. A vzpomínka na to přetrvává.
Jen bych sem chtěla vložit takové jisté malé upozornění, co ve mě párkrát probudilo vztek při čtení Řbitovu zviřátek od Stephena Kinga: Autor tam totiž z 'čaroděje' udělal Oze Veuikého a Stuasuivého. A když porovnám obě koncepce, je to v konečném vyznění sakra rozdíl. Aneb jak si na okamžik zazdít dobré vzpomínky na tuhle knihu.

wiix
29.10.2018

Miestami až príliš fantázia, niekedy zase neuveriteľné magično.

Šéfová007
25.10.2018

Čaroděj ze země Oz je velice krásná kniha, moc pěkný příběh, ve kterém se skrývá i ponaučení, kterého si ale menší děti asi nevšimnou. Jen je škoda, že jsem si tonepřečtla dříve, teď už mě to tolik nebavilo. Jinak za mě 5 hvězdiček, není to dokonalá kniha, ale určitě doporučuji :)

Karča.K
08.10.2018

Podle mého skromného názoru nejlepší pohádková kniha, jaká kdy byla napsána. Všechny postavy jsou výborné, za mě je jednoznačně nejlepší strašák, který si tak moc přeje mít mozek. Trochu se s tužbami postav identifikuji, vzpomínám, jak jsem si jako dospívající chodila do koupelny k zrcadlu prohlížet hrudník a přála si mít velká prsa. S velikostí 80D si nakonec nemohu stěžovat a postavičky v knize dopadnou stejně dobře jako já.

Annkag
17.05.2018

Čarodej ze zěmě Oz je tak krásne napísaná knižka s tolkými absdrakciami,poučeniami,bytostami nad ktorými sa nám hlava točí...
Putovanie do Smaragdového mesta po žltej cestičke a hladanie čarodeja ktorý jediný má tú moc dostat Dorotku spat do Kansasu.
A nech sa na mna nikto nehnevá-pre mna je Toto top najlepšia postavička.

ansgar
23.11.2017

Četl jsem knihu až v dospělosti a několikrát, téměř dokonalá. Jemná, napinava, poučná...

GreenMagritte
13.02.2017

Překrásná kniha pro děti i dospělé. Velmi citlivá a přitom tak originální.

L.F. Baum v předmluvě ke knize hovoří o tom, že „přišel totiž čas nových „divuplných příběhů“ bez stereotypních představitelů nadpřirozena, jako jsou trpaslíci a víly, z nichž vyloučeny hrůzostrašné a krvavé příhody, které si autoři vymýšleli jako prostředek k navození strachu, aby mohli dát morální poučení.“ A takový příběh L.F.Baum skutečně stvořil, je hravý a plný fantazie, přitom však není prázdný ani jednoduchý. Dorotka i její přátelé procházejí útrapami, ale díky společnému kamarádství jsou schopni je překonat. Tváří tvář nástrahám prokazují, že mají láskyplné srdce, odvážnou povahu i duchaplnost. A právě akcent na vztah k domovu a bližním, lásku, nebojácnost a rozum činí příběh neobvykle odlišným od klasických pohádek, které jsou víceméně černobílé. Vždyť samotná postava Oze je netradiční, v průběhu příběhu se totiž projevuje jako lhář a podvodník, očima dospělého čtenáře de facto jako demagog. Manipuluje se svým lidem, není schopen dostát svým slibům ani podniknout akci, aby se zbavil břemena, které na něm spočívá. Věřím, že i díky tomu se děti budou ptát a pohádka v nich zanechá silnější dojem než některé šablonovité pohádky bez špetky fantazie.

denib
09.02.2017

Hledání domova, rozumu, srdce a odvahy ... hezká myšlenka. Říkala jsem si, že si tuhle americkou klasiku musím přečíst, i když už dávno nejsem dítě. A nelituji. Některé historky jsou pravdu legrační, když si je člověk představí. Ale také myslím, že to přece jen mohlo být napsáno lépe - občas to trochu skřípalo. Nicméně je to dobrá dětská kniha.

angloumene
12.11.2016

Příjemná pohádka o tom, že ne vždy musíte být tajemný superhrdina k tomu, abyste mohli činit dobro a pomáhat ostatním. Stejně tak i o tom, že i úplně obyčejné věci mohou dokázat neuvěřitelné.

majík1
05.07.2016

Tato kniha se moc líbila mému synovi mě až tak moc ne

Františka
05.06.2016

Souhlasím s Rade. Také mám doma vydání z roku 1962 a ty ilustrace se mi z dětství zaryly hluboko do paměti. Jsou velmi působivé. Po dlouhé době jsem si knihu znovu přečetla - v rámci čtenářské výzvy a překvapilo mě, jak tu někdo psal, že je tam na dětskou knihu hodně zabíjení. Jako dítě jsem to tak vůbec nevnímala. Pamatovala jsem si to jen jako dobrodružný příběh skupinky podivných přátel, kteří se snažili dosáhnout svých přání.

vlkcz
25.05.2016

Na americkou pohádku dost dobré. A vlastně nejen americkou.

natalli26
15.01.2016

U nás bohužel česky vyšel jen tento díl. V anglickém originále je však knih celkem 14, z toho dvě vydané posmrtně a to ani nepočítám hromadu knih ze světa Oz, které napsali jiní autoři - je jich nejmíň 40.

nemer
05.01.2016

Tuto krásnou pohádku jsem zaznamenala před mnoha a mnoha lety, leč její obsah jsem mezitím úplně zapomněla, neboť od časů mého dětství uplynulo snad už tisíc let :) A musím přiznat, že zvlášť po těch letech to bylo čtení přímo dojemné. Kdo by si nezamiloval Hastroše, Plechového drvoštěpa, Zbabělého lva (i ostatní postavičky) a nebál se o jejich další osud? Asi se teď na nějaký čas dám na pohádky :)

poetree
12.06.2015

Mám ráda pohádky a fantasy, a tak jsem se na ni vrhla, když je to taková KLASIKA... ale docela mě to zklamalo, průměr... kam se to hrabe na Moersovu Zamonii a Modrého Medvěda..

Rade
09.02.2015

Tuhle knihu jsem jako dítě milovala a četla jsem ji mockrát. Bohužel se mi pak ztratila - a já mám stále v paměti tehdejší vydání (z roku 1962) s trochu zvláštními, tajemnými a hodně působivými ilustracemi, jejichž autorem byl Arnošt Karásek. Takže pamatuju Plechového drvoštěpa, Slaměného Hastroše... Když jsem pak mnohem později viděla animovaný film, byla jsem moc zklamaná. Z Plechového drvoštěpa byl Železňák, ze Slaměného Hastroše Strašák... A z poetického a něžného příběhu plného fantazie, jehož hlavním poselstvím se mi jevilo to, že lidi mají být k sobě dobří a vzájemně si pomáhat, se stal potřeštěný příběh komických postaviček a divného humoru.

P.S. Knížku jsem po letech našla v zadní řadě knih doma v knihovně. S jakým dojetím jsem se po tak dlouhé době začetla - a je to stejně krásné, stejně čtivé, stejně napínavé i dojemné... Tahle knížka nestárne, a to jí je již více jak 100 let...

vipera
13.03.2014

Překrásná novodobá pohádka o nevšedních dobrodružstvích a hlavně o přátelství.

mh.mail
03.07.2013

Byl jsem se s dcerou podívat na film „Mocný vládce Oz“ a tam jsem si uvědomil, že jsem tuhle klasickou pohádku amerických dětí nikdy nečetl. K tomuto příběhu se odkazují i jiní autoři, např. Stephen King v knize „To“. Tak jsem si ji pořídil a přečetl. Je to docela zajímavá pohádka, která děti učí, že každý v sobě může najít schopnosti, o kterých nemá původně ani tušení, a že každý může být užitečný.

Yalka
02.01.2013

U nás ne moc známé, ale vzhledem k četným narážkám a citacím, které se vyskytují všude možně (namátkou: Matrix, Veronica Mars, Jo Nesbø) je dobré určitě příběh znát (btw: taky filmový muzikál z roku 1939 je dobré si obstarat, taky patří mezi klasiku, "We're off to see the wizard, The Wonderful Wizard of Oz...." to mi dodneška zní v hlavě).

Nelíbila se mi hlavně pointa a celkově mi to přišlo tak trochu rozvláčné.
V angličtině je to ale půvabné (byl to můj první audiobook v angličtině), navíc snadno sehnatelné (vzhledem k roku vydání je to už v public domain). Tragický, ale bizarní příběh plecháče mě fakt dostal, to jsem se smála nahlas (ve filmu je vynechaný).

Verrrunka
23.12.2011

Knihu jsem četla jako ebook v angličtině. Příběh mě nijak zvlášť nezaujal, znám i lepší knížky pro děti. Ale pokud by si někdo potřebovat doplnit četbu v angličtině, tak toto dílo mi přišlo celkem nenáročné. Doporučovala bych si ji najít na wikipedii, velmi mě překvapilo, kde všude se vyskytují odkazy na tuhle knížku.

Jakub Lysek
23.09.2011

velice vtipné v angličtině:o)

Jíťa

Příběh, ve kterém nejvíce překvapí závěr.