Bratrstvo

Jirásek netají, že ideová a mravní hodnota „bratříků“ již zdaleka nestojí na výši „božích bojovníků“. Zachycuje celou galerii typů bojovníků a zemanů. Nejskvělejší je krásná Maďarka Mária, jedinečná žena, pro kterou se stává osudným vnitřní rozpor mezi klíčícím citem a láskou k vlasti, jež ji přivede až k zradě. Dílo vystihuje zásah bratříků do národního života tehdejšího Slovenska. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/711/bratrstvo-711.jpg 3.826

Bratrstvo (Jirásek)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

tetes

Zo začiatku to vyzeralo sľubne. Asi prvých 50 strán. Lenže potom prišiel suchý dej, vela mien a podľa mňa veľa zbytočného. Samotná bitka pri Lučenci je opísaná asi tak že: "A bola bitka pri Lučenci". Akcia žiadna, stále sa dakto s dakym zbytočne naťahuje, z mien som mal guľáš, dokopy sa tam nič nedialo a Mária ma nezaujímala, lebo mi prišla zbytočná, niečo ako 'keby tam nebola, nebolo by o čom písať'. A že 2.diel má názov Mária? Nehrozi žeby som to vôbec začal čítať. Je milión lepších kníh a hlavne kratších. 1* a aj to dávam preto, lebo je to Jirásek. Ešte aj Eragon je menej nudný a to je čo povedať, keď zrovnavam Jiraska s 15 ročným autorom...

jadran
12. únoraodpad!

Když si vezmu, že tohle třísvazkové veledílo stvořil Jirásek někdy sto let po Scottově Ivanhoeovi, připadá mně to, jako kdyby dneska někdo natočil němý černobílý film. Námět zajímavý, dokonce i něco málo něco erotiky nám tam v osobě Márie proniklo, ale schopný spisovatel nenáročné, i když kvalitní historické literatury by tohle všechno musel dostat do jednoho svazku, aby to mělo trochu švih. Nemám rád V.M.Kratochvíla jako onoho komunistického "prznitele" husitské doby, ale ten třeba v památných bitvách našich dějin dokázal popsat bitvu u Lučence s takovým šmrncem a švihem, že strčí Mistra hravě do kapsy. Na druhou stranu, Jirásek svá obsahem poněkud chudá a slovy silně předimenzovaná díla psal v době, kdy ještě nebyla televize a pomalu ani rozhlas a tudíž asi lidé měli po večerech čas na nekonečné popisy a rozvláčná líčení. A to je Bratrstvo z těch knih, kterými jsme se prolouskal asi ještě nejakčnější....doufám, že dneska už děti ve školách nejsou nuceny se tímhle probírat.

Atuin
13.10.2013

Je to opravdu dílo plné ruchu, života a pohybu, které by mohlo mít klidně i víc svazků:),ale v nejlepším se má skončit.

nightlybird
06.06.2011

Místo komentáře vkládám hodnocení z webu:http://www.aloisjirasek.cz/dilo/bratrstvo/hodnoceni

Jedná se o strhující román se vzrušujícím dějem, výborně vystihující dobu a život tehdejších lidí. Je nabitý událostmi, bojem, vášněmi, tajemstvím a dobrodružstvím. Ten, kdo se dostane přes úvodní kapitoly, bude románem uchvácen a bude hltat každou stránku, každou kapitolu, a nebude mu vůbec vadit rozsah celé trilogie – naopak bude smutný, když už dočte dokonce. Bude překvapen dramatickým spádem, excelentním vypravěčským uměním i barvitým líčením bitev, přírody a hlavně psychologie hlavních hrdinů, tedy hlavně vášnivé krasavice Márie. Zaujmou ho i originálně vystižené vedlejší příběhy a postřehy z tehdejšího života.
Jedná se o jedno z nejlepších Jiráskových děl, troufám si tvrdit, že i v evropském kontextu. Kdo si jej přečte, nebude věřit, že Jirásek napsal něco tak úžasného, životného a dramatického. Něco, co chytne za srdce a rozvine čtenářovu fantazii na maximum.
Doporučuji všem, kdo Jiráska odsuzují či jím opovrhují, aniž by ovšem od něj něco skutečně četli. Svůj názor jistě přehodnotí a pochopí, že Jirásek byl skutečně velký umělec a že jeho současná čtenářská „mrtvost“ je naprosto neoprávněná a vychází pouze ze zbytečných předsudků (za které ovšem Jirásek nemůže). Troufám si tvrdit, že po přečtení Bratrstva získá tento neobvyklý, mimořádně strhující a barvitý román mnoho upřímných obdivovatelů.
Nechci tvrdit, že bych s tím hodnocením tak docela souhlasil , na druhou stranu - kdyby se v knize, změnily místopisné údaje, jména osob a jméno autora a dalo se to některému čtenáři přečíst - je velký otazník, jak by knihu hodnotil, kdyby netušil, že ji napsal náš Lojzík Jirásků.

Alois Jirásek

Alois Jirásek