Bledý jezdec

Bledý jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356632/bmid_bledy-jezdec-k0W-356632.jpg 4 60 25

Španělská chřipka, jejíž epidemie se šířila v letech 1918–1920, má na svědomí 50 až 100 milionů životů a také největší globální humanitární katastrofu nejen dvacátého století, ale dost možná v celé zaznamenané historii. Proto je s podivem, že v učebnicích dějepisu je je zmínka o ní jen pouhá poznámka pod čarou v kapitole o první světové válce. Laura Spinney vypráví příběh opomíjené pandemie, která postupovala z Aljašky do Brazílie, z Persie do Španělska či z Jižní Afriky do Oděsy. Vypráví příběh z pohledu obyčejných lidí, kteří v té době žili, popisuje, jak vir během cesty mutoval a hlavně zničující následky, které měl. Autorka se opírá o nejnovější výsledky výzkumu z oblasti virologie, epidemiologie, psychologie a ekonomie. Líčí katastrofu, která lidstvo změnila na celá další desetiletí i dozvuky až do dnešní doby. Výsledkem je zjištění, že tehdejší pandemie španělské chřipky měla na formování dnešní moderní doby větší vliv, než obě světové války dohromady; změnila globální politiku, rasové vztahy, rodinné struktury a významně ovlivnila i medicínu, náboženství a umění.... celý text

Literatura světová Historie Zdravotnictví
Vydáno: , Omega

Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World , 2017

Sosovica
20.08.2019 4 z 5

Pekný náčrt o pohrome ako takej, určite výborné na doplnenie informácií. Štýl písania mi nevyhovoval úplne na 100%, ale keďže som to nečítala v origináli, ťažko určiť, či išlo o nešikovný preklad, alebo originál. Nemám rada, keď niekto opisuje niečo, čo bude opisovať neskôr a pritom to opisuje hneď po troch až desiatich vetách.

Každopádne aj tak doporučujem! :)

PAVEL z BRNA
26.07.2019 5 z 5

Konečně jsem se dočkal knihy o Španělské chřipce a nutno říci, že mě velmi zaujala a já ji přečetl jedním dechem. Zajímavá a čtivá kniha. Je šokující, že teprve koncem 20. století se podařilo řádově odhadnout, kolik těch obětí bylo-asi 70-100 milionů.

Lenny33
23.12.2018 3 z 5

Na knihu jsem se strašně těšila a popravdě mi dala dost zabrat. Je to rozhodně zajímavé téma, ale v této knize mi nepřijde zrovna zdařile zpracované, vše mi přišlo spíše chaotické.

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Vzhledem ke složitému tématu by se mohlo zdát, že bude i samotný čtenářský zážitek obtížný. Opak je ale pravdou. Příběh se čte velmi dobře, děj plynule ubíhá a nové a nové zajímavé poznatky a souvislosti vás nenechají býti nepozornými

knihamouder
02.01.2018 5 z 5

Bledý jezdec je dostatečně srozumitelná publikace. Zvolené téma je velmi zajímavé. Je až s podivem, že z období španělské chřipky nemáme mnoho děl, která by zachytila život lidí v době nákazy.
Dílo se mi celkově líbilo. Považuji ho za velmi přínosné. Autorka nepopisuje jen děsivou nákazu. Vezme vás do více částí světa a nechá vás nahlédnout do několika odlišných kultur. Odhalí vám mnoho lidských příběhů, kde mimo utrpení z pandemie naleznete soudržnost, dobrovolnickou činnost a péči o sirotky. Konkrétní případy vás zcela ochromí.
Chcete-li dostat odpovědi na některé otázky ohledně chřipky, nejen té španělské, doporučuji vám knihu Bledý jezdec.