Keltské mýty

Divoké bohyně války, sluneční božstva, lidské oběti či tajemství Onoho světa jsou jen některá z témat zkoumaných v této knize. Starověcí Keltové mezi lety 600 př. n. l. a 400 n. l. obývali většinu Evropy. Nezanechali nám písemné památky, přesto keltské legendy a mýty přetrvaly věky. Irské a velšské mýty - vzrušující příběhy božstev, nadlidských hrdinů a magických příšer - byly zaznamenány křesťanskými písaři, kteří tak uchovali velkou část pohanské mytologie. Díky archeologii a výkladům antických autorů před námi defiluje fascinující soubor keltských jmen, obrazů a symbolů, stejně jako doklady o obřadech a rituálech, jejichž prostřednictvím Keltové komunikovali s říší nadpřirozena....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32272/keltske-myty-32272.jpg 3.216

Bájná minulost

Celtic Myths (1996)

Duchovní literatura, Mytologie, Historie
Vydáno:

Ronnie68
10.03.2017

Hezká knížka ... Rychle přečtená .. stručně řečená mytologie a legendy k ní se vztahující ..

Zmiu
22.02.2017

Další jednohubka ze série mýtů. Stručné a našlapané, jak je v této sérii zvykem. Není jednoduché vystihnout to podstatné na tak malém prostoru, ale myslím, že to autorka celkem zvládla. Překlad ale místy pokulhává, když se tam stále mluví o ďábelských či pekelných bozích, mělo by zde být radši podsvětní. Hodnotím spíš výše, protože mám ráda tuto sérii (první vydání od LN) i autorku z jejích dalších knih.

moonchild
31.07.2016

Zajímavá kniha ale čekala jsem od ní více.Myslela jsem že témata více rozepíše.

ElfkaEleanor
23.03.2016

Odborná publikace, která nabízí opravdu stručný přehled keltské ostrovní mytologie, který občas doplní informace z pevninské Evropy. Poslouží jako základ pro uvedení do problematiky, nicméně čistě z pohledu autorky. Ta sice je archeoložkou, zaměřenou na ostrovní Kelty, nicméně své názory (alespoň v této knize) nastiňuje radikálně a nebere v úvahu jiné vědecké pracovníky a jejich protiargumenty.

Bohužel do češtiny bylo přeloženo jen toto stručné dílo. Další díla této archeoložky, která jsou k dispozici pouze v angličtině, doplňují a rozvádějí informace z této knihy a dávají ucelenější pohled na problematiku.

Skeeve
24.03.2014

Nebýt seznámen s legendami ostrovních Keltů, asi bych se stěží orientoval v tom, co nám autorka předkládá. Často omílá pár legend o bozích a "nesmrtelném lidu" Irska stále dokola, (jen snad pokaždé "z jiného úhlu pohledu") čímž zaplnila většinu stránek. Také se zaměřuje především a skoro jen a pouze na ostrovní Kelty (konkrétně Irsko a Wales). Všiml jsem si, že některé legendy, které předkládá ve své knize jsou "lehce" překroucené - tedy co mohu srovnat s jinými vyprávěními a prameny.
Co se týká historických faktů, odkazů k archeologickým nálezům a poznatkům, odkazuje autorka na oněch pár zanedbatelných stránkách na dobu po příchodu římských vojsk a převzetí mnohých prvků z římské kultury do jejich vlastní, které následovalo.

Kniha plná autorčiných domněnek a osobních převyprávění převažující nad fakty a mýty, které se v jistých podobách dochovaly. Kostrbatě psaná, ale těžko říci, zda-li svou ruku k dílu nepřiložil překladatel..