Alternatívne politické systémy

Alternatívne politické systémy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490542/bmid_aletrnativne-politicke-systemy-Uu5-490542.jpg 3 4 4

Roman Michelko je slovenský historik, filozof, politológ, spisovateľ, publicista, youtuber a vydavateľ. Kniha Alternatívne politické systémy obsahuje stručný a zrozumiteľný prehľad konkrétnych vybraných alternatív voči neoliberálnemu kapitalizmu. Od čias, kedy sa stal youtuberom, je Michelko snáď najznámejším slovenským politológom alternatívy. Už menej známe verejnosti je, že autor je taktiež riaditeľom vydavateľstva a že sa aktívne zaoberal históriou a filozofiou. Napísal taktiež niekoľko kníh, pričom za prvú, filozofickú knižku – Revoltujúceho Sizyfa – získal Cenu Ivana Kraska. Na poli sociálnej a politickej filozofie už napísal niekoľko kníh (predovšetkým Eseje o globalizácii a Eseje o kríze), v ktorých podrobil tvrdej kritike nielen neoliberálnu ideológiu, ale načrtol tiež možné alternatívne vízie pre budúcu sociálne spravodlivejšiu spoločnosť. Michelko má vďaka skutočne širokému rozhľadu dostatok vedomostí pre tvorbu kvalitných sociálno-filozofických a politologických textov. Predložená kniha je zbierkou článkov k téme alternatívnych ekonomických systémov. Čitateľ sa tak dozvie, že iný svet, než ten, ktorý poznáme, je skutočne možný – v tom dobrom, aj zlom zmysle. Kniha tvorí niekoľko článkov, pričom začína známou Fukuyamovou úvahou o konci dejín, pokračuje predstavením švajčiarskeho systému, líbyjského modelu inšpirovaného Kaddafího Zelenou knihou, islandskou revolúciu, ale aj ekonomickými alternatívami ako koncept basic income či družstevný model (na príklade Mondragon). Autor taktiež predstavuje volebný systém Karla Janečka a koncepcie tzv. ázijských tigrov. Doplnkom ku knihe je úvaha o hľadaní ideálneho modelu spoločnosti pre Slovensko (vyšlo v ročenke DAV DVA) a rozhovor s autorom pri príležitosti jubilea.... celý text

DarthSoren
06.05.2023 4 z 5

Pána Michelka poznám hlavne z niektorých politických relácií a jeho youtube videí ako politického komentátora a riaditeľa Vydavateľstva Spolku Slovenských Spisovateľov. Hoci sa snažím byť čo najviac politicky nezaujatý, jedno musím autorovi uznať - dostatok vedomostí, ktoré zúročuje aj v tejto krátkej knižke.
Autor ponúka náhľad do niekoľkých alternatívnych systémov politického riadenia, ktoré sa odlišujú od nám dobre (ne)známej európskej demokracie. Veľmi ma zaujali najmä kapitoly o Švajčiarsku a ázijských tigroch. Je nutné však podotknúť, že v momentálnom stave európskej spoločnosti si ozaj môžeme dovoliť tieto systémy len sledovať, pretože implementácia ich princípov by zrejme u nás nenašla úrodnú pôdu.
Záverom autor ponúka zopár nápadov, ktoré by mohli riešiť niektoré z tzv. chlebových problémov Slovenskej republiky - jeho príklon k sociálnej, resp. ľavicovej politike je zjavný. Nesúdim však, každý nápad, ktorý zdvihne životnú úroveň, je dobrý nápad. Politici z pravicového spektra by však možno nesúhlasili.
Problém vidím v tom, že táto publikácia je príliš krátka a navyše niektoré kapitoly dosahujú dĺžku 2-3 strán. Skôr ju vnímam ako brožúru, ktorá má za cieľ predstaviť niekoľko vybraných alternatív, aby si čitateľ urobil hrubý obraz o tom, že v iných častiach sveta to (zatiaľ) ide aj inak. Pre hlbší náhľad to týchto systémov je určite potrebné zabrúsiť do ďalších odborných publikácií.