Veronika se rozhodla zemřít

Zdá se, že Veronika má všechno, co si může mladé děvče přát. Chodí na večírky, setkává se s atraktivními mladými muži, ale přesto není šťastná. Něco jí chybí. A tak se jednoho rána Veronika rozhodne zemřít.

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46055/veronika-se-rozhodla-zemrit-PST-46055.jpg 4.22553

A dne sedmého... (2.)

Veronika Decide Morrer (1998)

Vydáno:, Argo

Kniha Veronika se rozhodla zemřít

haha_ja

Kniha, která vás donutí přemýšlet nad smyslem života. Je plná zajímavých úvah. Četla jsem ji poprvé před 8 lety v době, která pro mě nebyla příliš lehká. Tato kniha mi pomohla si uvědomit spoustu věcí. Nyní ačkoliv jsem znala dějovou linku, více jsem se soustředila na myšlenky ostatních postav. Nepopírám, že někdy byl skok k jiné postavě zcela nečekaný a zmatený a musela jsem se odprostit od hlavní dějové linie. Přesto jsem si ráda přečetla příběhy jiných lidí. Často slýcháváme o stereotypu v našich životech, stejně jako to cítila hlavní postava Veronika. Nesmíme zapomínat, že ačkoliv některé věci jsou nám dané, tak stále je hodně věcí, které můžeme ovlivnit. Co se týče vsuvky samotného autora, tak mě to nepřišlo nepatřičné. Šlo o krátkou zmínku a odkaz z čeho autor vycházel. Nerušilo mě to, ba naopak mě donutilo si vyhledat více informací o této autorově etapě života. Knížku doporučuji ke čtení.

Petruš999

Kniha plná moudrých myšlenek nutících přemýšlet i nad svým životem.

TerkaProchajda

Skvělá kniha se spoustou emocí, přečteno jedním dechem.

JosefW

Po třech letech jsem se vrátil k této knížce a jsem za to rád. I přestože mi již byl znám závěr, člověk se vyvíjí a rád jsem se znovu začetl do stránek. Jen trochu váhám, zdali setrvat na čtyřech hvězdách, anebo zvýšit na plný počet, neb se mi čtení vážně líbilo.

Lenka83lm

Coelho patrí k tým spisovateľom, ktorého knihy by sa asi nemali čítať za sebou. Kým z Alchymistu som bola nadšená, táto knižka ma až tak nenadchla. Nedá sa povedať, že by bola zlá, práve naopak, ale latka bola nastavená už vysoko. V každom prípade ju hodnotím ako zaujímavú a som rada, že som ju prečítala.

K.a.a

Krásná a něžná knížka i navzdory tématu. Hezky se mi četla. Po jejím dočtení jsem musela i trošku přemýšlet a to bylo fajn :-)

lukas9608

Poselství knihy - važte si života a uživejte si ho. Je fakt, když toto človek ví i bez potřeby páchat sebevraždu. Kniha zajímavá a motivující.

DeadUnicorn

Z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla. Četla...právě v ten správný moment.
(Ale nějak jsem ten konec celou dobu čekala.)

Katecake

Nádhera, po přečtení si musí každý čtenář uvědomit, co je důležité a co nikoliv, a podle toho také žít.

sBety

Poslechnuto jako audio kniha (dostupne na youtube). Dostala mě moc. Krásně vykreslené postavy, kdy s nimi dokážeš soucítit tak moc, že si si přebereš i jejich psychycké poruchy.

Představte si, že vám zbývá jen pár dnů života... co se změní?

Susan94

Příběh s hlubokou myšlenkou a přitom napsaný s takovou lidskostí a lehkostí.

Gejitka

Zase jeden krásný příběh od Coelha. Příběh dívky, která až po přiblížení se smrti, dokázala skutečně žít, zbavit se "hořkosti".

wildXchos

I přes to, že je už tato kniha starší, popisuje současnou situaci ve společnosti. Poukazuje na to, že si lidé nemůžou dovolit být jiní než většina. Veronika chtěla zemřít, protože ji už nebavil nekonečný stereotyp a až v blázinci pozná skutečný život.

Smiley96

Nejak nemam slov... Mozna jedno... NADHERA... Priznejte se, kdo z Vas by nechtel alespon na malou chvili byt Veronikou, Eduardem nebo Mari? Kazdy z nas je trochu blazen.

evrdli

Geniální počin Paula Coelho. Veronika se sice původně rozhodla zemřít, naštěstí nezemřela, umírala a vědomí smrti, umírání v ní vyvolalo vůli žít. Kniha ke mně přišla sama v období, kdy poprvé jsem pochopila, proč by si někdo chtěl sáhnout na život, byla jsem blízko. Tolik moudrosti, opravdovosti mi dalo pochopení, lítost, víru (vlastně, sám život je aktem víry), touhu masturbovat, pustit pláč, kašlat na společenská nastavení, která potlačují odlišnost. Paul má moudré srdce a dokáže předat těm, kteří naslouchají a těm, kteří ví připomenout lásku k životu.
Láska stojí výš, než vědění. Zní to hrozně sluníčkářsky, ale na tom vůbec nezáleží, cítím, žiju.

Anoell
29.12.2018

Taková filozofická kniha, jejíž moudra ovšem nejsou jen nudně vypsaná za sebou, ale jsou zpracována do poutavého příběhu. Čekala jsem, že to bude trochu jiné, ale rozhodně jsem nebyla zklamaná, ačkoliv mi od jistého okamžiku došlo, jak to s Veronikou dopadne. Jestli vás tahle kniha nedonutí zamyslet se, tak opravdu nevím... Rozhodně doporučuji.

nikikostadinova
26.12.2018

Trošku moc zvratů. Ale jinak to byla rozhodně zajímavá publikace.

EmiClare
22.12.2018

3. knížka, kterou jsem Coehla četla, stejná jako ty předchozí, plná esoteriky, zdlouhavých osobních příběhů, značně nevyrovnaná a dokonale předvídatelná. Je s podivem, že se mi tolik líbila. Ale líbila ;)

josefina_silena
19.12.2018

Ke knize jsem se dostala na základě doporučení od kamarádky a zároveň se mi hodila do čtenářské výzvy. Ačkoliv je kniha krátká, četla jsem ji poměrně dlouho. Coelhův styl mě nutil číst opravdu pomalu a pečlivě. Kniha jako taková mě moc nebavila, celková myšlenka mi ovšem přišla velmi zajímavá a ještě dlouho po do četní jsem o knize přemýšlela. Jen mi nevyhovoval ten styl.

kristyna7552
09.12.2018

Coelho? Ne, radši knihu... Myslím, že toto vystihuje vše. Psáno chvílemi jako pohádka, chvílemi filosofický román. Dohromady to do sebe prostě nezapadá a konec taky není ohromující, přiznám se, že jsem to čekala.
Možná mi jen nevyhovuje styl Coelhova psaní.

Kakho-Oto
06.12.2018

Celkem zajímavá kniha, která se navíc dobře četla. Od Coelha jsem četl ještě román Alchymista a nepřipadne mi, že by byl lepší než "Veronika se rozhodla zemřít". Líbilo se mi rozuzlení Veroničina příběhu. 75 %

ZNellyZ
05.12.2018

Pro mě je to takový průměr. Kniha se četla dobře, celkem rychle, ale vadily mi ty dlouhé odbočky k některým postavám. Jsem teda trochu překvapená z konce, měla jsem jinou představu.

adelinka
03.12.2018

Perfektná....veľmi sa mi páčila, človek sa pri čítaní musí zamýšľať ....Kto je vlastne duševne chorý človek a kto by ním len chcel byť.....? Treba stáť blízko smrti, aby sme dostali chuť žiť?????

ivca79
26.11.2018

"Přečetla" jsem jako audioknihu. Mám trochu averzi k autorům bestselerů, takže to byla první kniha Coleho, která se ke mě dostala. Přiznám se, že mě zaujal název a celkově jsem byla příjemně překvapená.

invocation11
26.11.2018

Měla jsem zvláštní náladu, chtěla se o spoustě věcí ujistit, a tak jsem se po více jak deseti letech rozhodla znovu si přečíst Veroniku, která společně se Záhirem a Alchymistou patřila dle mého názoru k autorovým NEJ.

No... ačkoli jsem knihu slupla během dne jak dezert, nestačila jsem přitom vrtět hlavou a protáčet oči. Námět sám o sobě je naprosto skvělý (!), ale také naprosto nevyužitý (asi jako když se člověku nechce ždímat hadr a tak ho jen párkrát oklepe nad kýblem). Nebavily mě problémy ani životní peripetie ostatních obyvatelů léčebny, když o Veroničině minulosti jsem se nedozvěděla téměř nic (Kdy/s čím přišel ten pocit ničeho? Co ho způsobilo? Jak se odehrála ta změna?). Asi nejvíc mě dorazilo, když se Coelho (hned 1. stránkou!) sám vetřel do příběhu jenom proto, aby čtenáři ozřejmil, jak se o Veroničině příběhu dozvěděl a že se s ním seznámila kdesi na přednášce... Jako vážně? Bylo to nutné? Nemohl stejně jako jiní autoři něco podobného říci v prologu nebo doslovu? Protože nevím, jak ostatním, ale na mě to působilo opravdu egoisticky, až povýšeně... Dvě zbytečné stránky o ničem, aby na konci stálo: „Nechme tedy Paula Coelha a jeho přítelkyni Veroniku (přítelkyně, u které přemýšlel nad změnou jména, aby se čtenáři náhodou s hlavní hrdinkou nepletla) z této knihy definitivně odejít a pokračujme v příběhu“... A z Veroniky, co se rozhodla (neúspěšně) zemřít, je v psychárně rázem modla, díky níž všichni procitnou a žijí... Ještě chybí potlesk, ne?

Ach jo, možná je občas dobré přečíst si knihu ještě jednou, aby člověku spadly růžové brýle... Jsem ráda, že jsem si ji nikdy nepořídila a snižuji tímto své původní hodnocení.

MayaBu
22.11.2018

Opravdu zajímavá kniha, která mě určitě překvapila, jen se rozhoduji, jestli víc pozitivně a nebo negativně. Asi bohužel spíš to druhé.

Kniha hodně o myšlenkách a často utíkající k filosofii, málo o ději. Příběh Veroniky byl sám o sobě dobrý, jenže se místy ztrácel ve zvláštních úvahách a situacích (třeba intimní zážitek hl. hrdinky...). Byla to kniha, která měla potenciál se mě dotknout, ale nakonec zanechala jen vlažný dojem.

anna0480
22.11.2018

Tak tahle kniha byla přesně tím, co jsem si potřebovala přečíst. Některé pasáže jsem si během čtení dokonce podtrhávala, abych se k nim později mohla vrátit a kdykoliv si je přečíst znovu. Dokonalé myšlenky.
Veronika, která má pocit, že už jí život nemá co nabídnout a místo toho, aby se smířila s jeho stereotypním průběhem, se ho raději rozhodne ukončit. Veronika, jež přežije svoji sebevraždu a následně se probouzí v centru pro duševně choré, ve Villete. Najednou máme možnost nahlédnout do příběhu, odehrávajícího se během relativně krátkého času - což mu ale na intenzitě neubírá, právě naopak. Příběh, který jsem hltala a nemohla se od něj odtrhnout. Možná proto, že jsem se sama v některých pasážích sama nacházela. A nakonec přidávám jednu z těch mých oblíbených podtržených pasáží -

,,Je vážné se lišit?"
,,Vážné je nutit se k tomu, aby byl člověk stejný jako druzí: vyvolává to neurózy, psychózy, paranoiu. Vážné je chtít být stejný, protože je to proti přírodě, proti zákonům Boha. který v žádném lese a pralese na světě nestvořil ani jediný lístek stejný jako druhý."

Veríňák
16.11.2018

Precteno podruhe s odstupem asi deset let kvuli Ctenarske vyzve. A uprimne... strasne me to nebavilo. Nektere vety jsou krasne, hluboke, zustavajici dlouho v pameti, ale je to jak hledat jehly v kupce sena.

anet8843
16.11.2018

Kniha s dokonalou pointou. Spousty vět, které v člověku rezonují.

hanča78
06.11.2018

Občas je zřejmě potřeba dotknout se smrti, aby si člověk začal vážit života.