Srdce z ledu, vůle z oceli...

recenze

Skleněný trůn (2015) 4 z 5 / klarinka9974
Skleněný trůn

Celaene je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ovšem během výcviku se pokusí o útěk a je odsouzena k trestu smrti. Nemilosrdný král vládnoucí železnou rukou jí nabídne poslední šanci – stane se královským šampionem a nastoupí do hry o přežití. Jestliže porazí dalších 23 šampionů, získá svobodu. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen se soupeři, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.

Knihu mi doporučila kamarádka, nenazvala ji jako nejlepší, spíš jako knihu, která se mě osobně bude líbit, protože tento žánr knih je přesně pro mě. Na knihu jsem se těšila, i přes spousty negativních recenzí a nepříjemných komentářů, jsem si knihu přečetla, naštěstí jsem tolik od ní neočekávala.

Od začátku je příběh zajímavý, mladá dívka se stane zabijákem a začátek kdy je ve vězení, kde bych já nepřežila ani týden je celkem zajímavý. Od začátku mi dívka nebyla sympatická, byla sprostá a neuměla se chovat, ale co čekat od zabijáka, byla tak vychovávaná, později se ukázalo, že i ona má city, dokáže být přátelská a milá, až teprve poté kdy byla v Hradu se mi Celaenino chování začalo líbit.

Nejvíce ze všeho jsem se těšila na turnaje mezi bojovníky, bohužel toho jsem se nedočkala, to co by mě nejvíce zajímalo, sepsala autorka jednou větou, jak byl boj, nebo zkouška hrozná a jak ji opět Celaena zvládla, ale sakra, já chtěla vědět jak probíhala! To že občas jsme se dozvěděli jak souboj probíhal byl zázrak, raději autorka psala o milostném trojúhelníku, který mi občas lezl na nervy.

Velké plus bych přidělila tajemnu, které se v knize vyskytuje. To že tam někdo, kdosi, zabíjí bojovníky stylem, že jim sežere mozek a celé je podrápe je velmi zajímavé. Dokonce nás autorka napíná do poslední chvíle, kdy se pak konečně dozvíme pravdu. Někdo asi nejspíš předvídá, kdo nebo co to bude, ale já jsem si celou dobu myslela něco jiného.

Poslední boj, dá se říct, že je nejzajímavější, i přesto že je Celaena oklamána a zrazena, nikdy by se nevzdala a to se mi na ní líbí, jak je statečná, nebojácná a hrdá na to kdo je.

Kniha je čtivá, zaujme hned od začátku, jak už jsem zmínila má to své plusy ale i mínusy. Ten kdo má rád fantasy příběhy, kde jsou princezny, krásné šaty a šperky, které tomu všemu dodávají něžnost, kde se vyskytuje tajemno, boj, přátelství a láska, tak tato kniha Vás bude bavit. Rozhodně se chystám i na druhý díl, protože kniha končí otevřeně a druhým dílem se dozvíme poslední větu. Nedá se říct že bych z knihy byla klamaná, naopak, byla jsem překvapená že tolika lidem se nelíbila. Nehodnotím ji jako nejlepší, ale ani ne jako nejhorší. Třeba v druhém díle autorka překvapí a nebo zklame, o tom se už zase budeme muset přesvědčit sami.

Líbí se mi obálka knihy, z jedné strany odvážná vražedkyně a bojovnice, z druhé strany něžná bytost v šatech. Také by kniha mohla mít pevný obal, bylo by to hezčí než papírový.
Knihu si přečtěte, přesvědčíte se sami jestli patříte k těm co knize nepřijdou na chut a nebo k těm, co se už ted těší na druhý díl.