Násilné, vulgárne, temné

recenze

Plášť (2016) 4 z 5 / Ľudevit
Plášť

"Vždycky, když jsme si s bráchou hráli na superhrdiny, nutil mě dělat padoucha.
Někdo jím musí bejt."

V roku 2005 vyšla poviedka Plášť od jedného z najlepších spisovateľov modernej doby - Joe Hill.

Následne sa tejto poviedky ujal Jason Ciaramella a vytvoril scenár rovnomenného komiksu pod dohľadom autora originálnej poviedky a taktiež vytvorili prequel Plášť 1969, kde bol námet práve od pôvodného tvorcu poviedky.

Comics Centrum sa rozhodlo preložiť a vydať pokope všetky tri literárne diela plus pestrú galériu v jednej rozsiahlej knihe s názvom Plášť Edice Deluxe v chronologickom usporiadaní.

Plášť (poviedka)

Jedná sa bez pochyby o najlepšie literárne dielo v tejto edícií. Násilie, napätie, originálny dej a sympatické postavy, u ktorých chápete ich činy a slová. Autor si dáva na čas, aby rozvil postavy správnym, charizmatickým smerom, pretože práve ich charaktery sú hlavným koreňom poviedky a aj, keď som dej poviedky poznal už z komiksu od Ciaramelly, tak ma dokázal Hill zaujať natoľko, že som čítal bez prestávky so zatajeným dychom.

A to dokážu len skvelí spisovatelia úžasnými literárnymi dielami.
5/5

Plášť (komiks)

Joe Hill v 33 stranách opisuje to, čo Jason Ciaramella na 22 stranách prvej kapitoly rovnomenného komiksu Plášť, ktorý považujem za najslabší článok spomínanej deluxe edície a to z jedného dôvodu - nevyužitý potenciál.

- NEVYUŽITÝ POTENCIÁL - Plášť mohol fungovať skvelo aj ako temná paródia na antihrdinov, kedy by sa Erik, hlavný protagonista, dostával v bežných situáciach do trápnosti - napr, ak by potreboval vyprať svoj plášť, tak by zvlietla práčka vo verejnej práčovne. Je vidieť, že sa autori s touto myšlienkou pohrávali, pretože v galérií je kresba Dana Panosiana, ktorý zachytil protagonistu, ako si číta a v práčke je vidieť plášť.

Samozrejme, že to nie je všetko - scéna s motorovou pílou je napínavá a svojská, ale hneď v ďalšom panely komiksu sa motorovej píly zbaví a my už len môžme zahasiť naše túžby vidieť rozpolené, krvavé telá na ďalších stránkach...

- KRESBA - Nejedná sa o zlú kresbu, vskutku je to dobrá až nadpriemerná kresba, ale má svoje chyby.

Kazí atmosféru - čítate atmosfericky nabitý príbeh s dobrou kresbou, keď tu vidíte v pozadí vajcovú hlavu, ktorá vyzerá, ako by bola vytrhnutá z Cyanide & Happiness...
Pôsobí to veľmi komicky na vážny dej hlavne preto, lebo na tvári má len tri čiarky, naznačujúc oči a ústa.

Samozrejme, že kresba je násilná rovnako, ako jej dej a hlavne v noci pôsobí úžasne, ale ak sa nejaká scéna odohráva cez deň, tak mi tá kresba nesedí a nepasuje tam. Jedná sa iba o subjektívny pohľad, ale ak by som ja bol autorom scenára, zoberiem do týmu Gabriela Rodrigueza.

V galérií máte dokonca prvú kresbu práve od spomínaného umelca, kde je veje plášť na konári stromu a vy cítite, že ten plášť tam je! Toto u druhých kresliarov nie je - tam cítite, že mali scenár a nakreslili scénu podľa neho.

- LOGICKÉ DIERY V DEJI - Tým, že Plášť musí sledovať klasickú štruktúru 5 kapitol(zošitov), sa stáva obmedzený a musí urýchliť svoje dianie. Ku príkladu nie je vysvetlené, prečo Erik spí v pivnici a nie vo svojej izbe(v poviedke je). Nie je vysvetlené, prečo sa Erik rozhodol zavraždiť celú svoju rodinu, keď bolo jasné, že ho majú radi aj napriek tomu, že je chodiace sklamanie.
Matku sa rozhodol zabiť, lebo mu skovala plášť v detstve? To je kravina... V poviedke je jasne naznačené, že matka sa hanbí za svojho syna a dáva mu to najavo,ale v komikse je jej charakter zmenení na milujúcu matku, čím sa Erikove činy stávajú nelogické a protagonista sa sám stáva nesympatický. A viem, že na konci za to môžu skreslené predstavy v jeho hlave a pravdepodobne aj samotný plášť, ale to nie je nikdy jasné v samotnej poviedke a vy ste skôr zmätený, než aby ste chápali činy "charizmatického" protagonistu.

Vďaka nevyužitému potenciálu, nelogickým dieram v deji a kresbe, ktorá sem-tam naruší atmosféru, sa stáva Plášť priemerným umeleckým dielom, ktorý má síce originálne a kreatívne nápady, ale nemá dostatok priestoru na ich prehĺbenie a práve to je najväčšie negatívum.
3/5

Plášť 1969

Práve pri tomto komikse je najviac cítiť vplyv pôvodného autora poviedky Joe-a Hilla, pretože príbeh je ešte vulgárnejší, o niečo krvavejší a brutálnejší, než sequel. A predovšetkým dej neobsahuje žiadne diery a dáva zmysel.

- KRESBA - Kresba zachytáva obdobie vietnamskej vojny a zachytáva ho absolútne skvelo! Oveľa viac sa mi hodí sem, než medzi mestský deň v komikse Plášť.

Jedinou chybou v kresbe je chyba predchádzajúca - znova sú v pozadí hlavy z Cyanide & Happiness. Vy sa zasmejete a zničí to dokonalo vybudovanú atmosféru.

Osobne mi pripadá Plášť 1969 trocha krátky a jednu kapitolu by som tam vsunul ohľadom vietnamského mystika, inak je všetko úžasné.
4/5

ZÁVER

Plášť Edice Deluxe si určite nájde svojich fanúšikov a má, čo ponúknuť čitateľovi, no nie je to tak dokonalé, tak prepracované, a tak vycibrené, ako komiksová séria Zámek a klíč a to je najväčšia škoda, pretože Plášť Edice Deluxe mohlo byť majstrovské umelecké dielo, keby sa moc nedržalo starej známej formuly a rozvinulo svoje kreatívne nápady.