Prvý spis Lovecraftov

recenze

Hrobka (2010) 2 z 5 / Ľudevit
Hrobka

Mnoho poviedok ničím neohúri a, úprimne, na niektoré príbehy medzi rokmi 1917 - 1920 zabudnete 5 minút po prečítaní poviedky. Samozrejme, že táto kniha má aj nejaké skvelé diela, ale oproti majstrovi hororu, Poeovi, je ich málo - Poe má zopár slabších poviedok(ktoré sú napriek tomu stále kvalitne napísané a môžete si ich užiť, len na nich zub času nechal trhliny) a Lovecraft má v tejto knihe tretinu chabých poviedok, na ktorých dej si ani zaboha neviem spomenúť. Možno je to tým, že sú to prvé publikácie autora a ešte len hľadal svoj preslávený štýl, neviem presne posúdiť, keďže toto je moja prvá Lovecraftova kniha.

Všimol som si, že autor mnoho poviedok začínal rovnakým spôsobom a vďaka tomu ma aj najlepšia poviedka v tejto knihe - Chrám - sprvu odradila, pretože postupom času si všimnete nedostatok variácií v úvode poviedkach a začne vám to prekážať.

Poe veľmi rád používal otvorené konce, aby si čitateľ mohol domyslieť záver. Lovecraft sa väčšinu času snažil vysvetliť koniec a správne ho uzavrieť, čo tiež nie je na škodu, ale v tomto spise je zopár poviedok, Obrázok v dome, Fakty ohľadom zosnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny atď., ktorým by výrazne prospel otvorený koniec, pretože by si čitateľ na základe indícií v poviedke musel vyvodiť sám záver. Autor kladie dôraz na vysvetlenie, ktoré vyplýva z deja, a tým zbytočne predlžuje poviedku. Týka sa to napr. Faktov ohľadom zosnulého Arthura Jermyna a jeho rodiny, kedy je záver predvídateľný a približne v polovici čítania som naň prišiel. Autor naťahuje zopár riadkov a činy protagonistu vysvetľuje, čo je zbytočné, keďže čitateľ má možnosť si z indícií poskladať vysvetlenie konania hlavnej postavy. Je mi ľúto, že Lovecraft nevkladal väčšiu dôveru v inteligenciu svojich čitateľov a nenechal ich rozmýšľať nad príbehmi.

Prvý spis Lovecraftových poviedok porovnám s knihami poviedok od Poea vydané nakladateľstvom SnowMouse. SnowMouse spravil úžasnú prácu s poznámkami a vysvetlivkami, kde na každej strane poviedky máte malinké číslo, ktoré vás "presmeruje" na koniec knihy k poznámkam, kde si prečítate vysvetlenie cudzieho slova, historického faktu, alebo preklad latinského výrazu, kde vám ešte pridajú doplnkové údaje(autora výroku atď.). Takáto dôkladná práca s poznámkami sa nenachádza v knihe Hrobka a miestami mi to chýbalo. Na druhú stranu prvý spis Lovecrafta obsahuje omnoho viacej ilustrácií, ktoré vám spríjemnia čítanie, pretože na ilustráciách vidíte snahu, cit a chuť Františka Štorma.

Prvý spis Lovecraftových diel nie je zlou knihou(ale ani dobrou), ale okrem zopár kvalitných poviedok a prepracovanými ilustráciami nemá čím ohúriť čitateľa. Pokiaľ ste fanúšikmi autorovho písania a jeho diel, tak vám tento spis na poličke nesmie chýbať, ale keď len hľadáte niečo dobré hororové na čítanie po nociach, tak vám odporúčam si túto knihu požičať, aby ste mali skúsenosť s Lovecraftovými začiatkami a mohli sa správne rozhodnúť, či chcete investovať peniaze do tejto knihy.