Locke & Key 1: Začiatok skvelej hororovej série

recenze

Vítejte v Lovecraftu (2011) 4 z 5 / Ľudevit
Vítejte v Lovecraftu

Joe Hill v spolupráci s Gabrielom Rodriguezom týmto dielom vdýchli život azda najlepšej hororovej komiksovej sérií v histórií.

Autori komiksu sa postarali o naozaj výnimočný literárny zážitok, ktorý by som najlepšie prirovnal k filmovému spracovaniu The Shining od výnimočného režiséra Stanleyho Kubricka. Tón komiksu je pomalý(okrem prvej kapitoly, ale o tom neskôr) a autori budujú záver, na ktorý len tak nezabudnete. Predstava rodinnej katastrofy takýchto rozmerov je sama o sebe šokujúca, a robí skvelý námet pre horor, kde sa scenárista a autor kresieb cítia ako doma a patrične to využívajú.

Scenárista Joe Hill presne vie, ako rozvinúť postavy a pridať každej postave osobnosť. Taktiež dokázal vytvoriť a "poskladať" pútavý a predovšetkým originálny príbeh.

Kresba Gabriela Rodrigueza je realistická a najlepšia, akú som kedy v komikse videl, a ani raz nestratila na kvalite za všetkých 6 dielov Locke & Key. Podľa môjho subjektívneho názoru je taktiež obálka komiksu jedna z najlepšie nakreslených obálok, keďže dokonale zachytáva farbami tón literárnej publikácie a predstavuje prvý a azda najlepší dizajn pre jeden z mnohých kľúčov.

Prvý diel série Locke & Key nie je perfektný ako film, s ktorým som ho porovnával vyššie v texte a preto je zopár negatív, ktoré by som rád "vypichol". Najviac, čo tomuto dielu uškodilo bola štandardná komiksová formula, kedy sa jeden komiksový príbeh skladá zo šiestich krátkych časopisov. Za takýto krátky čas nie je možné rozvinúť všetky postavy a preto je veľká škoda, že prvý diel Locke & Key nezačal rodinnou drámou, ale rodinnou katastrofou, pretože zo začiatku nepoznáte postavy a ich charaktery, vlastnosti, a nemáte žiaden dôvod sa o ne zaujímať, keďže ešte nevznikol potrebný priestor na ich rozvinutie. Samozrejme, že tu vzniká ešte problém tónový, kedy je prvá kapitola veľmi dynamická a zvyšné sú už pomalé, ako som vyššie písal. Autori mohli jednoducho vyriešiť tento problém a to tak, že by pridali jeden komiks v sérií, ktorý by zachytával osudy rodiny ešte pred samotným presťahovaním sa a komiks by sa končil rodinnou tragédiou, ktorá sa udiala v prvej kapitole tohto komiksu.

I keď sa nejedná o najlepší diel série Locke & Key, tak vrelo odporúčam, pretože bez tohto dielu by ste boli stratený v pokračovaniach.